Dlaczego warto kalibrować gramofon? – Akademia Analogu

0

W poprzedniej części naszej Akademii Analogu skupiliśmy się na temacie regulacji siły nacisku igły, która ma podstawowe znaczenie dla prawidłowej pracy gramofonu. W konsekwencji pojawiło się dużo pytań o to na ile kalibracja gramofonu ma wpływ na jego pracę i jakość dźwięku. Dzisiaj postaramy się to wyjaśnić.

W przypadku sygnału analogowego ogromny wpływ na jego jakość ma sposób w jaki zostaje on odczytany. Gramofon jest przedstawicielem urządzeń, w których odczyt wytłoczonego na płycie materiału odbywa się w sposób mechaniczny. Taka forma działania sprawia, że dźwięk uzyskany na jego wyjściu jest w ogromnym stopniu uzależniony od jakości i precyzji elementów z jakich jest wykonany.

Jaki element w gramofonie jest najważniejszy?

Nie da się jednoznacznie powiedzieć, który ze składników jest najważniejszy. Bez wątpienia możemy ustalić bez którego nie da się odtworzyć płyty. To igła zamontowana we wkładce. Zadaniem jakie ma do spełnienia jest idealne śledzenie struktury rowka.  Oprócz tego, przekazywanie jej w postaci drgań do układu przetwarzającego je na sygnał elektryczny. Od jakości tego procesu zależy to w jakiej formie usłyszymy zapisany na płycie materiał.

KONKURS: wygraj gramofon Pro-Ject

Czy widzieliście nasz konkurs? Do wygrania jest profesjonalny gramofon Pro-Ject Primary E Phono lub słuchawki Bang & Olufsen Earset i Jays t-Four Wireless. Szczegóły znajdziecie tutaj.

Czy konfiguracja gramofonu ma znaczenie?

Każde odchylenie od optymalnego toru będzie skutkowało utratą informacji i zwiększeniem zniekształceń. I to niezależnie od jakości wkładki, w której jest zamocowana igła. Piszę to by podkreślić podstawową zasadę funkcjonującą w technice gramofonowej: prawidłowe ustawienie wszystkich elementów odpowiedzialnych za odczyt zawartości płyty jest kluczowym czynnikiem wpływającym na jego brzmienie. Nawet najlepsze ramię w połączeniu z topową wkładką wyposażoną w igłę o doskonałym szlifie nie sprawią, że gramofon zabrzmi dobrze bez odpowiedniej konfiguracji.

Sprawdź także: „Akademia Analogu – instalacja gramofonu – to jest proste!

O ile w przypadku drogich systemów ich właściciele przywiązują ogromną wagę do tego by były one właściwie skonfigurowane, to w sytuacji, kiedy mamy do czynienia z systemami budżetowymi nie wygląda to już tak dobrze. Często słyszę komentarze, że tani gramofon i tak dobrze nie zabrzmi. Dlaczego? Bo ma słabą mechanikę, prostą wkładkę ze sferycznym szlifem, ramię, które spełnia wyłącznie podstawową rolę utrzymania wkładki nad płytą itd.

Prosty i budżetowy gramofon – warto wybrać?

Jest w tych słowach trochę racji. Nie można podchodzić do tego zagadnienia wyłącznie z perspektywy bezspornego faktu, iż pewnych ograniczeń nie da się pokonać. Jednak jak pokazuje praktyka, nawet najprostszy gramofon może dobrze zabrzmieć, jeśli poświęcimy mu trochę więcej uwagi. Kalibracja podstawowych elementów odpowiedzialnych za poprawną pracę układu odczytującego nie jest aż tak skomplikowanym procesem, jak się wydaje.

Gramofon „plug and play”

W większości dostępnych na rynku gramofonów producenci dostarczają je już w formie urządzenia gotowego do odtwarzania. To takie analogowe „plug and play„. Ta formuła jest bardzo wygodna dla kogoś kto nie miał wcześniej żadnego doświadczenia z analogiem. Jednak by w pełni wykorzystać potencjał drzemiący w czarnej płycie warto pójść o krok dalej i spróbować samodzielnej kalibracji.

Jak pierwszy raz uruchomić gramofon? Zobacz nasz film!

Oczywiście jeżeli nie jesteśmy wystarczająco pewni, czy dobrze podłączyliśmy lub skonfigurowaliśmy sprzęt, możemy sięgnąć porady naszych Ekspertów w salonach Denon Store. Doradcy chętnie pomogą w wyborze najlepszego gramofonu oraz podpowiedzą jak go podłączyć i ustawić. Bez wątpienia czas poświęcony na regulacje podstawowych parametrów odtwarzania czarnej płyty nie będzie stracony.

Szkoleniowcy marki Pro-Ject
Robert Rolof i Milan Weber