Jaki subwoofer wybrać do pomieszczenia?

0

Goście salonów Denon Store i Audio Forum, często zastanawiają się jaki subwoofer wybrać: aktywny, pasywny, otwarty czy zamknięty? Który sprawdzi się w kinie domowym, a jaki w zestawach stereo? Gdzie go umieścić w pomieszczeniu, aby dźwięk był czysty? Z pomocą przychodzi nasz Ekspert, który testuje wszystkie możliwe rozwiązania i pomaga w wyborze.

Na początek, warto wyróżnić trzy typu obudowy subwoofera:

  • obudowa zamknięta;
  • bass reflex;
  • band-pass;

Subwoofer z obudową zamkniętą

Zaczniemy od obudowy zamkniętej, jakie możliwości nam oferuje i co zyskamy dzięki zastosowaniu takiej obudowy? Spełnia ona dwie bardzo ważne funkcje akustyczne. Po pierwsze odgradza przednią i tylną stronę membrany. Drgania tylnej strony membrany pozostają w skrzyni i dzięki temu nie łączą się one z drganiami frontowej strony.

Jest to bardzo ważna różnica pomiędzy obudową zamkniętą a otwartą przegrodą. Po drugie powietrze zawarte wewnątrz obudowy zamkniętej pełni funkcję sprężyny. Właśnie dlatego ten rodzaj obudowy cechuje się słabszym, lecz nieprzeciętnie szybkim basem.

Obudowa bass reflex

Dali SUB E-9 F

Obudowa bass reflex jest to konstrukcja wykorzystująca membranę bierną. Cechuje się wyższą efektywnością niż w przypadku subwooferów w obudowie zamkniętej. Finalnie uzyskujemy mniejsze zniekształcenia oraz mniejsze wychylenia membrany w użytkowym zakresie częstotliwości pracy subwoofera.

Które kolumny głośnikowe wybrać? Zobaczcie nasz film/poradnik:

Bass reflex najczęściej występuje w 2 wariantach „down-firing” oraz „front-firing” czyli membrana umieszczona jest albo na froncie konstrukcji albo pod spodem. Warto wspomnieć, że te warianty stosowane są również w obudowach zamkniętych.

Obudowa band-pass

Kolejnym rodzajem obudowy jest band-pass. Składa się z dwóch komór – jednej zamkniętej, drugiej z otworem (tunelem). Głośnik znajduje się w wewnętrznej przegrodzie, a więc energia od jednej strony membrany jest wytłumiana (w komorze zamkniętej), a energia od drugiej – pobudza układ rezonansowy (komory z otworem, który tworzy rezonator Helmholtza – jak w bas-refleksie).

Sprawdź także: „Kino domowe – 5 pytań i odpowiedzi, które należy znać przed zakupem

Subwoofery aktywne i pasywne

Przedstawiliśmy już rodzaje subwooferów ze względu na ich obudowy. Możemy je podzielić jednak dodatkowo na aktywne oraz pasywne. Te aktywne to takie które mają wbudowane swój własny wzmacniacz i potrzebują tylko sygnału, aby zagrać. Pasywne z kolei, potrzebują wzmocnienia sygnału z zewnętrznego źródła.

Mając te wszystkie informacje możemy przejść do dobrania subwoofera do zestawu, biorąc pod uwagę nasze potrzeby oraz pomieszczenie.

Najlepszy subwoofer do kina domowego

Jeśli chcemy uzupełnić nasz zestaw wielokanałowy (kino domowe) warto zawiesić oko na subwoferach bass reflex. Jak wcześniej wspomnieliśmy są bardzo wydajne i świetnie sprawdzą się w uzupełnieniu dźwięku podczas efektowych wybuchów w naszych ulubionych filmach.

W zależności od wielkości pomieszczenia zwracamy również uwagę na wielkość samego urządzenia. Do pokoi większych niż 35m2 zalecamy subwofery o membranie 12 cali bądź większej. Zapewni to odpowiednią dynamikę oraz głębię niskich tonów.

W pomieszczeniach do 20m2 możemy pozwolić sobie z kolei na przetwornik 8 calowy. Musimy jednak pamiętać, że nie jest to jedyny wyznacznik. To co należy wziąć dodatkowo pod uwagę to między innymi skuteczność, jaką jest w stanie osiągnąć nasz subwoofer. Najczęściej jest ona podana w decybelach. Pasmo przenoszenia również ma tutaj duże znaczenie. Musimy również pamiętać, że producenci czasami niestety mijają się z prawdą. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest testowanie urządzenia na żywo, np. w salonach Denon Store i Audio Forum, które zapewniają taką możliwość.

Subwoofer do zestawu stereo

Kiedy szukamy lepszej dynamiki dla naszego zestawu stereo, warto zwrócić uwagę na subwoofery w obudowie zamkniętej. Jak już wiemy są one szybkie i bardzo dokładne. Często przy stereofonii jest to kluczowa cecha. W końcu nikt nie chce, żeby jego bas był spóźniony.

Tutaj sytuacja jest delikatnie odwrotna niż w obudowach otwartych, przez co za duży przetwornik wcale nie musi być najlepszym rozwiązaniem do dużych pomieszczeń. Lepiej za to sprawdzą się na przykład 2 mniejsze przetworniki niż jeden duży. Konstrukcja zamknięta powinna cechować się nieco większą mocą niż obudowa bas-reflex, ponieważ nie wykorzystuje ona rezonansu.

Gdzie umieścić subwoofer?

Dylematem słuchacza często jest też położenie subwofera w pomieszczeniu. Jedno jest pewne, bardzo ciężko to jednoznacznie określić. Na pewno warto unikać wszystkich narożników pomieszczenia. Bas poprzez odbicie może nam nieprzyjemnie dudnić i będzie to brzmiało bardzo nieprzyjemnie. Warto spróbować postawić nasz głośnik w kilku miejscach i sprawdzić jak będzie się zachowywać. Na szczęście nowe technologie amplitunerów bardzo pomagają nam w prawidłowym skalibrowaniu subwoofera.

Mamy nadzieję, że powyższe informacje pomogą Państwu w wyborze odpowiedniego subwoofera. Zachęcamy do odwiedzenia salonów Denon Store i Audio Forum i odsłuchu sprzętu. Jest to na pewno najważniejszy aspekt przy wyborze tego najlepszego urządzenia.

 

Eryk Stenclik
Zastępca Kierownika
Denon Store Posnania, Poznań