Mata gramofonowa – jak ją wymienić? – Akademia Analogu

0

W poprzedniej części naszej Akademii Analogu poruszyliśmy temat mat gramofonowych. Tym razem, Szkoleniowcy marki Pro-Ject podpowiadają, jak ją zmierzyć i poprawnie wymienić. Zapraszamy do lektury!

Wrócimy jeszcze raz do tematu maty gramofonowej, ale tym razem skupimy się na praktycznej stronie wymiany maty. Rozpoczynając przygodę z wymianą maty na talerz należy się upewnić czy nasz gramofon posiada ramię wyposażone w możliwość regulacji jego wysokości. Jest to ważny czynnik mający wpływ na zachowanie właściwych parametrów pracy wkładki gramofonowej.

Mata gramofonowa – jak ją wymienić?

Mata gramofonowa może mieć różną grubość, dlatego dokonując wymiany należy podnieść lub opuścić ramię o różnicę wysokości pomiędzy nimi. Oczywiście możemy bez obaw zainstalować nową matę na gramofonie nie wyposażonym w regulację wysokości ramienia. Tylko musimy się liczyć z tym, że nie będziemy mieli pełnej kontroli nad całym procesem. Uzyskany efekt może być po części wynikiem przypadku.

Sprawdź także: „Mata na talerz gramofonu, co warto o niej wiedzieć?

Mata gramofonowa – jak ją zmierzyć?

Zmiana wysokości powinna być wykonana z zachowaniem dużej precyzji. Dlatego przed wymianą należy dokładnie zmierzyć grubości mat. W tym celu najlepiej zaopatrzyć się w suwmiarkę, dzięki której pomiar będzie wiarygodny. Pamiętajmy, że mierząc grubość maty wykonanej z miękkiego materiału takiego jak na przykład filc nie należy zbyt mocno zaciskać szczęk suwmiarki.

Zobacz także, jak prawidłowo ustawić regulację siły nacisku igły:
<

Najlepiej w ogóle nie mierzyć bezpośrednio samej maty. Lepiej jest wykonać pomiar w następujący sposób: układamy matę na płaskiej, równej powierzchni, na przykład na szybie. Następnie kładziemy na nią płytę gramofonową i w takim ułożeniu dokonujemy pomiaru. Ważne jest by płyta była prosta i dobrze przylegała całą powierzchnią do maty. Dla pewności pomiar powtarzamy w kilku miejscach po całym obwodzie. Teraz mierzymy grubość samej płyty użytej do pomiaru i odejmujemy tą wartość od całkowitej wysokości maty z ułożoną na nią płytą gramofonową. Różnica uzyskana z pomiarów dwóch mat (starej i nowej) wskaże, czy wymiana wymagać będzie podniesienia albo opuszczenia ramienia w gramofonie.

KONKURS: wygraj gramofon Pro-Ject

Pamiętajmy, że jeśli nie mamy możliwości zmiany wysokości ramienia powinniśmy zastosować matę o grubości zbliżonej do tej z której korzystaliśmy dotychczas. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie by eksperymentować z różnymi matami. Jednak należy mieć na uwadze fakt, że stosując matę o grubości znacznie różniącej się od tej, z której korzystaliśmy przez wymianą, spowodujemy zmianę parametrów mechanicznych w jakich dotychczas pracowała wkładka.

Zapraszamy do salonów Denon Store i Audio Forum, w których nasi Eksperci chętnie pomogą w wyborze i konfiguracji gramofonu.

Szkoleniowcy marki Pro-Ject
Robert Rolof i Milan Weber