Marantz Model 19 – zmiana warty

0

Oto krótka historia tego, jak niestrudzone poszukiwanie doskonałości o mało nie stało się drogą do ruiny i jak Marantz ugruntował swój etos równoważenia jakości z dostępnością poprzez innowacyjne, globalne podejście do budowania Hi-Fi. Poznaj historię powstania przełomowego dla historii marki produktu – Marantz Model 19.

Na skraju upadku

Często określany jako najlepszy tuner jaki kiedykolwiek powstał, przełomowy Marantz Model 10B miał jedną istotną wadę – nie kalkulował się biznesowo. Został on zaprojektowany z zachowaniem najwyższych standardów. Był jednak sprzedawany w tak przystępnej cenie, że jego sukces sprawił, że firma Marantz znalazła się pod finansową kreską. W rzeczywistości, wprowadzenie na rynek Modelu 10B uszczupliło zasoby firmy do tego stopnia, że jej założyciel, Saul Marantz, miał problemy z opłaceniem pracowników.

W istocie, to właśnie perfekcjonizm nowojorczyka okazał się być źródłem bliskiego upadku jego firmy.

Era Soundscope

W 1964 roku Saul Marantz wprowadził do firmy nowego partnera biznesowego – Superscope – firmę, która pomógła mu przekształcić firmę. Superscope przeszedł od zwykłej dystrybucji produktów do bycia producentem z planem na przyszłość Marantza.

W 1966 roku Superscope zaczął badać możliwości produkcyjne z kilkoma japońskimi producentami. Mając na uwadze produkcję bardziej przystępnych produktów Marantz o niesamowitej jakości. W tym czasie Saul Marantz zapewnił sobie światowej klasy zespół inżynierów niosących jego niezachwiane pragnienie stworzenia jak najbardziej muzycznego dźwięku. Dla Marantza kluczowe było przekazanie swojej wiedzy i pasji następnemu pokoleniu Mistrzów Dźwięku, a tym samym stworzenie tradycji i etosu, który pozostanie silny do dziś.

Jako wczesny przykład amplitunera z przedwzmacniaczem, wzmacniaczem mocy i tunerem w jednej obudowie, Model 18 był ostatnim produktem, który skorzystał z bezpośredniego wkładu inżynierskiego Saula Marantza. Przekazał on odpowiedzialność swojemu nowemu i zaufanemu zespołowi.

Marantz Model 19 – studium doskonałości audio

Pierwszy nowy Marantz z Superscope – Model 19 – był remiksem Modelu 18. Zaprojektowany  z ulepszonymi komponentami technicznymi i poprawioną estetyką. Z wyjątkiem pierwszej serii (produkowanej w Kalifornii), większość odbiorników Model 19 została zbudowana w Japonii z wykorzystaniem amerykańskich komponentów. Marantz Model 19 stał się studium doskonałości audio. Wszystko przez połączenie najdoskonalszego tunera stereo FM, najbardziej wyrafinowanych przedwzmacniaczy stereo, wysokowydajnej końcówki mocy.

Zaplecze technologiczne Marantz Model 19

Marantz Model 19 oferuje 100 W (50 W na kanał) mocy ciągłej do 8-omowych głośników w zakresie od 20 Hz do 20 kHz. Całkowite zniekształcenia harmoniczne i intermodulacyjne nie przekraczają 0,15% przy pasmie przenoszenia ± 0,25 dB. Mówiąc wprost – grał głośno, jednak z niebywałą wiernością i słynnym ciepłem Marantza. Wbudowany oscyloskop jest wizualnym wskaźnikiem, który pokazuje najdrobniejszą regulację strojenia dla perfekcyjnego odbioru, nawet najsłabszych stacji. Ekskluzywne koło strojenia Gyro-Touch zmniejszyło tarcie i zużycie oraz zapewniało optymalną dokładność strojenia.

marantz model 19 zblizenie

Jak wszystkie produkty Marantz, Model 19 został zbudowany tak, aby służyć przez lata. Układ Variable Overlap Drive automatycznie kompensuje naturalne starzenie się komponentów. Sprawia, że każde doświadczenie słuchowe brzmi tak jakby był to nowy sprzęt. Umieśćcie wszystkie te ekscytujące cechy za pięknie anodyzowanym panelem przednim z wytrawionymi czarnymi napisami. Oprawcie go w elegancką, ręcznie szczotkowaną obudowę z orzecha włoskiego, a otrzymacie wszystko to, co składa się na prawdziwie wykwintny amplituner.

marantzmodel19front

Bardziej lampowe – czyli brzmienie Marantz Model 19

Brzmienie Modelu 19 różni się od brzmienia Modelu 18. Często opisywane jest jako bardziej lampowe, z mocniejszą prezencją. Ma nieco łagodniejszą górę z niesamowicie pełnym środkiem i dołem. Z upływem lat, dźwięk może brzmieć nieco ziarniście, ale tylko w dobry sposób. Odpowiadają za to prawdopodobnie germanowe tranzystory. Tak czy inaczej, Model 19 stworzył zdecydowanie najbardziej muzykalne brzmienie tamtych czasów i od tamtej pory pięknie się starzał.

Dziś, tę samą dbałość o szczegóły, innowacyjność i doskonałość inżynieryjną znajdziecie w najnowszych urządzeniach Marantz, takich jak Model 40n czy Model 30. Jeśli chcesz dowiedz się więcej o Marantz Model 40n, kliknij tutaj.

Polecam inne historie legendarnych produktów marki Marantz.
Piotr Woch
Denon Store