Konfiguracja Canton Smart AMP 5.1 – krok po kroku

0

Ostatnio na blogu zaprezentowaliśmy inteligentne rozwiązania Canton Smart. Czas na kontynuację tematu. Tym razem podpowiadamy jak krok po kroku przeprowadzić konfigurację Canton Smart AMP 5.1 i kolumn głośnikowych. Od czego należy zacząć? Czy jest to trudne i czasochłonne? Zapraszamy!

Zacznijmy od tego, że konfiguracja zestawu nie jest trudna i czasochłonna. Zajmuje mniej więcej tyle czasu, ile poświeciłeś do tej pory na przeczytanie I części tekstu o Canton Smart. Zatem do dzieła.

Krok 1 – Canton Smart AMP 5.1 – zmiana języka

Jako że mamy do czynienia z produktem MADE IN GERMANY menu urządzenia jest fabrycznie ustawione na język niemiecki. Spokojnie, możesz wybrać wersję angielskojęzyczną. Na chwilę obecną nie ma wyboru języka polskiego więc musisz bazować na znajomości języków obcych i samodzielnie dokończyć konfigurację lub możesz zgłosić się do nas – pomożemy.

Wszelkie ustawienia wykonujemy za pomocą dostarczonego pilota.

Jak widać na załączonym powyżej zdjęciu pilot jest niewielki, solidnie wykonany i waży całkiem sporo. Ach, ta niemiecka precyzja i jakość… ale do rzeczy. To zgrabny, funkcjonalny pilot z niewielką liczbą przycisków. Ustawienia dokonujemy w MENU po przyciśnięciu przycisku M.  Wyboru dokonujemy poruszając się kursorami góra, dół, lewo (-), prawo (+) oraz OK.

Na ekranie telewizora wyświetli się Hauptmenu gdzie podążamy do Systemeinstellung następnie Displayeinstellung i w Sprache zmieniami Deutch na English.

Krok 2 – Połączenie sieciowe Network Connection

Przyciskiem M cofamy się do głównego menu, gdzie w NETWORK SETUP ustawiamy czy chcemy połączyć nasz amplituner kablowo czy bezprzewodowo do sieci domowej z dostępem do internetu. Polecam skorzystać z tej pierwszej opcji i połączyć kabel LAN do gniazda na tyle obudowy. Zatem wybieramy WIRED. I teraz musimy zresetować ustawienia sieciowe, aby karta sieciowa urządzenia zaczęła pracować z naszą siecią domową. Wybieramy zatem NETWORK RESET. Natomiast w NETWORK INFO odczytamy, czy nasz wzmacniacz otrzymał adres IP.

Następnym krokiem jest konfiguracja naszego wzmacniacz z kontem Google w aplikacji Google Home. Dzięki niej będziemy mogli strumieniować muzykę z urządzeń mobilnych poprzez Chromecast oraz Spotify. Po otworzeniu apki od Googla dodajemy urządzenie Smart AMP 5.1 – możemy w tym kroku również zmienić jego nazwę widoczną w naszej domowej sieci na np. SALON, KINO DOMOWE itp.

Aktualizacja oprogramowania 

Po dodaniu urządzenia potrzebna będzie aktualizacja, którą zgłosi urządzenie w aplikacji Google Home. Ten proces trwa od kilku do kilkunastu minut. W zależności od szybkości Twojego łącza. Tu drobna uwaga. Aplikacja od Googla już po kilku minutach zacznie pokazywać status o zbyt długim czasie oczekiwania na koniec aktualizacji. Nie należy się tym przejmować, gdyż wzmacniacz będzie nas informował na swoim niewielkim wyświetlaczu o postępie aktualizacji. Ważne, aby przed jej ukończeniem nie wypinać wzmacniacz od zasilania i nie zmieniać ustawień w aplikacji. Wzmacniacz po pobraniu aktualizacji i jej wgraniu wyłączy i włączy się ponownie co zakończy cały proces.

Krok 3 – Smart AMP 5.1 – Ustalenie połączeń głośników

Jeśli zdecydowałeś się na korzystanie z głośników Canton Smart we współpracy ze Smart AMP 5.1 niezbędne jest ich poprawne skonfigurowanie ze wzmacniaczem.

Dołącz do naszej grupy na Facebooku: Lepsza Strona Dźwięku

Wzmacniacz używa w tym celu sieci, którą samodzielnie tworzy na potrzebę łączności z kolumnami Smart. W zakładce WIRELESS SETUP możemy zwiększyć jej siłę działania przez ustawienie RF POWER na Max zaś RF CHANENEL ustawiamy na Auto. Przechodząc dalej możemy wprowadzić ustawienia dotyczące łączności Bluetooth z urządzeniami mobilnymi w BLUETOOTH SETUP.

Konfiguracja głośników

Jeśli powyższe kroki mamy za sobą możemy przystąpić do ustalenia jakie kolumny głośnikowe posiadamy w zestawie i odpowiednio je skonfigurować. W tym celu przechodzimy do menu OUTPUT SETUP. Tu znajdziemy dwa typy ustawień. Pierwsze z nich to SPEAKER CONFIG, gdzie ustalamy jakiej wielkości mamy kolumny i jaką pełnią rolę w naszym systemie. Jeśli mamy jakieś głośniki aktywne z rodziny Canton Smart np.  Smart GLE 9 jako FRONT L i FRONT R, wówczas będą one podłączone bezprzewodowo więc wybieramy dla FRONT L&R ustawienie Smart. Analogicznie postępujemy z pozostałymi kolumnami. Tam, gdzie występują połączenia kablowe z pasywnymi kolumnami wybieramy wielkość np. SMALL lub LARGE.  Kolumny przypisane jako TOP FRONT L&R i TOP REAR L&R mają możliwość ustawienia SMART / SMALL / LARGE / CEILING / UPFIRING.

Zobacz również: „Canton Smart – inteligentne kino, którego szukasz

Drugie to SPEAKER MAPPING, gdzie możliwe jest wskazanie w jaki sposób wzmacniacz Smart AMP 5.1 ma połączone kolumny głośnikowe. Te z nich, które są podłączone bezprzewodowo wskazujemy jako WIRELESS. Te podłączone tradycyjnie przewodem głośnikowym wskazujemy jako konkretne terminale nazwane ANALOG 3, ANALOG 4 itp. Zgodnie z opisem końcówek mocy na tylnej ściance wzmacniacza.

Kolumny i wzmacniacz Smart AMP 5.1

Proces odnajdywania naszych kolumn Smart przez wzmacniacz Smart AMP 5.1 odbywa się w dwóch krokach.

Po pierwsze należy wskazać w MENU SPEAKER MAPPING taki głośnik jako Wireless. W drugim kroku klikając w Paring podłączyć kablem zasilającym dany głośnik do prądu. Po chwili nasz amplituner oznaczy dany głośnik jako CONFIG przydzielając mu konkretny kanał komunikacji bezprzewodowej co kolumna zakomunikuje nam również na swoim wyświetlaczu. W ten sam sposób postępujemy z kolejno dodawanymi głośnikami Smart. Pamiętajmy o wpinaniu ich do zasiania tuż po tym jak w menu uruchomimy funkcję Paring.

Zobacz również nasz film, w którym pomagamy w wyborze profesjonalnych kolumn głośnikowych:

Jeśli mamy już za sobą mapowanie kolumn możemy przejść do ustawień SPEAKER SETUP, gdzie w CHANNEL LEVEL możemy sprawdzić czy wszystkie kolumny się do nas odzywają i ustawić dla każdej z nich indywidualny poziom głośności pracy. Następnie w DISTANCE ustalamy odległości poszczególnych kolumn od miejsca odsłuchowego. Możemy również dokonać ustawień subwoofera i wskazać wysokość pomieszczenia dla głośników DOLBY ATMOS UPFIRING.

W menu SYSTEM SETUP dokonamy również ustawień z zakresu HDMI CEC, przypisania źródeł INPUT CONFIG czy ustawienia ograniczenia maksymalnej głośności w MAX VOLUME co może być przydatne przy małych dzieciach w domu.

HDMI i technologia ARC

Po podłączeniu telewizora z dostępną technologią eARC lub ARC możliwa jest transmisja dźwięku bezpośrednio z naszego telewizora kablem HDMI do wzmacniacza Canton Smart AMP 5.1.

Większość nowych telewizorów wspiera również funkcję uniwersalnego pilota. Pilot od telewizora przejmuje kontrolę nad sterowaniem nie tylko naszym Smart AMP 5.1 ale również dekoderem satelitarnym. To znacząco ułatwia codzienne korzystanie z zestawu. Poruszanie się po kanałach telewizyjnych czy aplikacjach takich jak Netflix nie stanowi problemu a jedynym pilotem do twojego zestawu jest pilot od telewizora. Po pilota od wzmacniacz sięgniesz sporadycznie tylko po to by regulować barwę lub zmienić jeden z siedmiu trybów odsłuchu.

Pamiętaj, że w naszych salonach stacjonarnych Denon Store i Audio Forum oraz na infolinii otrzymasz profesjonalną i kompleksową pomoc w zakresie połączenia, konfiguracji i doboru urządzeń audio video. Oprócz tego, nasi specjaliści przygotują dla Ciebie projekt instalacji i ofertę sprzętową wraz z wyceną. Zajmiemy się także montażem i konfiguracją. Zapraszamy do kontaktu.

Stanisław Jachimowicz
P.O. Kierownika Salonu
Denon Store Wroclavia, Wrocław