Poznaj kodeki, które zrewolucjonizowały świat muzyki… bezprzewodowej!

0

W związku z rozwojem technologii bezprzewodowej słuchawki stały się najpopularniejszym sposobem dostarczania muzyki do naszych uszu. W naszych domach, w podróży, coraz częściej sięgamy po mobilne głośniki lub słuchawki z technologią Bluetooth. Z pewnością wygodniej i przyjemniej słuchać muzyki bez splątanych kabli. I choć wiemy, jak działa mechanizm parowania między urządzeniami, prawdopodobnie niewielu z nas wie, że przesyłanie bezprzewodowo dźwięku działa głównie dzięki specjalnie stworzonym Kodekom Audio. Nazywamy je potocznie Kodekami Bluetooth. Parowanie to jedno, choć za jakość dźwięku w utworze odpowiadają kodeki zainstalowane w słuchawkach. W tym artykule dowiecie się, co warto wiedzieć o Kodekach i jak je odróżniać.

Czym dokładnie są kodeki?

Kodek audio jest to oprogramowanie kodujące i dekodujące Cyfrowy Zapis Danych, jaki przesyłamy strumieniowo między urządzeniami za pomocą technologii Bluetooth. Tym Cyfrowym Zapisem Danych jest bezsprzecznie słuchany przez nas ulubiony utwór muzyczny. Zapisany na naszym Smartfonie w formacie FLAC, WAV lub MP3. Kodek odpowiada oczywiście za szybkość transmisji i stabilność przesyłania danych. Dzięki nim źródło dźwięku: komputer, tablet lub smartfon prawidłowo nadaje cyfrowy sygnał do odbiorników bezprzewodowych. Godne uwagi jest to, że urządzenie, które jest źródłem dźwięku (nasz smartfon) i odbiornik (słuchawki Bluetooth) muszą być wspierane przez ten sam Kodek Audio.

Sprawdźmy to na przykładzie.

Łączymy smartfon Samsung S7 Edge z oprogramowaniem Android 7.0 oraz słuchawki Sony WH-H900, które posiadają Kodek Audio LDAC (Szybkość transmisji: 990 kbit/s). Telefon, aby mógł obsługiwać LDAC, musiałby posiadać minimum system Android 8.0 Oreo. Ten telefon nie posiada tej wersji, dlatego słuchawki automatycznie wyszukują i połączą się poprzez inny kodek, na jaki pozwala oprogramowanie telefonu. W tym przypadku to AptX. Ten model słuchawek wspierają Kodeki: LDAC, aptX HD, aptX, AAC i SBC. Natomiast Samsung S7 Edge wspiera tylko: aptX, AAC i SBC. Reasumując: starszy technologicznie smartfon, nie wykorzystuję pełnego bezprzewodowego potencjału zakupionych słuchawek. Wydaje się więc oczywiste, że warto dopasować zarówno nadajnik, jak i odbiornik sygnału.

Jakie kodeki oferuje rynek urządzeń bezprzewodowych?

Aktualnie na rynku istnieje siedem najpopularniejszych kodeków audio. Co istotne każdy z nich wpływa na jakość dźwięku: szybkość transmisji danych, głębie bitów i częstotliwość próbkowania kHz. Podczas zakupu słuchawek warto zastanowić się, z jakiego głównie źródła słuchamy ulubionej muzyki. Szczegółowy podział kodeków dostępnych na rynku, znajdziesz poniżej.

Dopasuj sprzęt do źródła muzyki

Spotify (jakość MP3: 320 kbit/s, 16-bit, 44 kHz), TIDAL (jakość FLAC 1411 kbit/s, 24-bit, 96 kHz) czy też może po prostu ulubione utwory „zgrane” z oryginalnych płyt CD na Smartfona/Komputer na przykład w jakości WAV 990 kbit/s, 16-bit, 44 kHz, obsłużą bez wątpienia każde słuchawki bezprzewodowe z podstawowym Kodekiem SBC, jakie kupimy.

Co w przypadku większych potrzeb?

Zakładając, że jesteśmy wymagającym słuchaczem i przykładowo inwestujemy w TIDAL Master/Hi-Fi, gdzie utwory są „zgrane” w lepszej jakości w formacie FLAC — niewątpliwie będziemy rozglądać się za słuchawkami, które wspierają takie Kodeki jak aptX HD albo LDAC.

Tak prezentuje się zestawienie najpopularniejszych Kodeków Bluetooth:

Kodek SBC (Subband Coding)
Prędkość Transmisji: 320 kbit/s Głębia: 16-bit Próbkowanie: 48 kHz
Pierwszy i zarazem podstawowy Kodek, który jest wbudowany praktycznie w każde urządzenie posiadające technologię Bluetooth. Bezsprzecznie idealny do strumieniowania danych, gdy słuchamy utworów z Spotify lub mamy zgrane utwory na telefonie w formacie MP3.

Kodek aptX
Prędkość Transmisji: 352 kbit/s Głębia: 16-bit Próbkowanie: 48 kHz
W technologii bluetooth dostępny już od 2009 r. Już wtedy okazał się strzałem w dziesiątkę. Znacząca kompresja danych oraz bardzo małe opóźnienie w odtwarzanym dźwięku dały mu szybko fotel lidera. Każdy szanujący się producent musiał mieć go w swoim urządzeniu.

Kodek aptX LL (Low Latency) 32ms
Prędkość Transmisji: 352 kbit/s Głębia: 16-bit Próbkowanie: 44 kHz
Co godne uwagi, kodek dedykowany głównie graczom gier komputerowych. Kodek ten został stworzony z myślą o niskim opóźnieniu dźwięku względem obrazu. Jest wykorzystywany w wielu Konsolach i słuchawkach z myślą o Gamingu.

 

Kodek aptX HD
Prędkość Transmisji: 576 kbit/s Głębia: 24-bit Próbkowanie: 48 kHz
Aktualnie najpopularniejszy Kodek wbudowany w większości lepszych jakościowo słuchawek Bluetooth. Jest to także pierwszy Kodek, który wprowadził przesyłanie bezprzewodowe dźwięku z głębią 24-bitów.

 

Kodek aptX Adaptive
Prędkość Transmisji: 420 kbit/s Głębia: 24-bit Próbkowanie: 96 kHz
Jego główną zaletą jest redukcja opóźnień. Skorzystają na tym przede wszystkim gracze, ponieważ, jak zapewnia Qualcomm, czyli twórca tego kodeka, umożliwia on zachowanie niskich opóźnień nawet w otoczeniu o dużym natężeniu fal radiowych.

 

Kodek AAC (Advanced Audio Coding)
Prędkość Transmisji: 320 kbit/s Głębia: 16-bit Próbkowanie: 96 kHz
Kodek dedykowany dla marki Apple. Wbudowany we wszystkich produktach spod znaku nagryzionego jabłka. Prawdopodobnie 99,9% słuchawek posiada wbudowany ten Kodek, aby klienci, którzy użytkują iPhone’y, mogli wygodniej korzystać z zakupionych słuchawek. Jakie słuchawki dobrać do Iphone’a znajdziesz tutaj – > Sprawdź.
Kodek LDAC
Prędkość Transmisji: 990 kbit/s Głębia: 24-bit Próbkowanie: 96 kHz
Obecnie król wszystkich Kodeków. Oryginalny Kodek marki Sony wbudowany tylko w ich flagowych produktach. LDAC jest aktualnie jedynym kodekiem na rynku który zbliżył się do przesyłania dźwięku w jakości oryginalnych płyt CD.

 

Resumując, dobór odpowiednich słuchawek do źródła dźwięku jest kluczową sprawą przy ich zakupie. Oczywiście najlepsze słuchawki bezprzewodowe, odsługujące najbardziej zaawansowane kodeki zapraszamy do salonów Denon Store i Audio Forum w całej Polsce. Wszystkie możesz również zamówić online, zapraszamy do naszego sklepu.

 

Marcin Cholewski
Doradca Klienta Denon Store
Westfield Arkadia, Warszawa