Dali EQUI Wireless – System aktywnych kolumn bezprzewodowych, które zachowują możliwości i wygląd kolumn pasywnych

0

Duńska firma DALI jest pionierem na rynku sprzętu High End. Ich głośniki przez wielu uznawane są za najlepsze na świecie, słynie z charakterystycznej barwy dźwięku, który wydobywa się z ich sprzętu. Innowacje, które wprowadzali i wprowadzają, mocno zapisują się w kartach historii świata audiofilów. Tym razem marka DALI wychodzi na prowadzenie, poprzez system DALI EQUI Wireless, który pozwala bezprzewodowo i co najważniejsze bezstratnie słuchać swojej ulubionej muzyki na głośnikach aktywnych, które zachowują możliwości i wygląd, klasycznych kolumn pasywnych.

Jak działa Dali EQUI Wireless?

System Dali EQUI oparty jest na bezprzewodowym i bezstratnym przesyłaniu sygnału pomiędzy kolumnami aktywnymi, czyli wyposażonymi we wzmacniacze, a specjalnymi hubami, które pełnią funkcję „mózgu” systemu, przyjmując i rozdzielając sygnał. Więc, aby skorzystać z możliwości tego zestawu, potrzebny nam jest HUB.

Sound Hub – rodzaje

Do wyboru mamy dwie jednostki. Pierwsza z nich, mniej zaawansowana to DALI Sound HUB Compact. To urządzenie zaprojektowane zostało z myślą o bezprzewodowej integracji z telewizorem i źródłami dźwięku Bluetooth. Ten wzmacniacz łączy w sobie funkcje i interfejsy, potrzebne do odgrywania kluczowej roli w kompletnym bezprzewodowym aktywnym systemie Hi-Fi. Jego jedynym ograniczeniem jest fakt, że w przeciwieństwie do swojego większego odpowiednika (o nim za chwilę) obsługuje tylko parę stereo (czyt. 2 głośniki). Dokładną specyfikację wszystkich wejść znajdziesz na samym dole tego artykułu.

Dali Sound HUB

Drugim o wiele bardziej zaawansowanym sprzętem jest Dali Sound HUB. To urządzenie w porównaniu do ww. daje o wiele więcej możliwości. Jest stacją, która posiada rozszerzony zakres wejść cyfrowych i analogowych w połączeniu z systemem automatycznego wykrywania dźwięku. Umieszczone z przodu pokrętło głośności zawiera wyświetlacz LED, który łączy tradycję Hi-Fi z wygodą. Wyświetlacz LED pokazuje aktualne źródło dźwięku oraz poziom głośności. Sound HUB można dodatkowo rozbudować o dostępne moduły, które łatwo montuje się bezpośrednio w urządzeniu.

Moduły dla Dali Sound HUB

Do wyboru mamy dwa „dodatki” zgrabnie kamuflujące się w bryle HUB-a. Pierwszym z nich jest moduł BluOS, który daje urządzeniu Sound HUB pełne możliwości sieciowe. Tj. Słuchanie radia internetowego, streamingu muzyki w najlepszej możliwej jakości (wspiera najwyższą jakość np. TIDAL MASTERS). Drugim podzespołem jest moduł HDMI. Po pierwsze dzięki niemu możesz z łatwością podłączyć swój telewizor, za pomocą eARC i uzyskać w ten sposób przestrzenny dźwięk DOLBY i DTS. Uwaga! Aż do systemu 7.1. Tak, tak, nie przewidziałeś się, 7.1. Dali EQUI Wireless z Sound HUB-em oraz modułem HDMI obsługuje bezprzewodowo, aż 8 głośników. I wierz mi, daje to niesamowite wrażenie, kiedy po pokoju nie walają się kable głośnikowe, a dźwięk jest krystalicznie czysty i zachowuje niesamowite przestrzenne właściwości.

Subwoofer w DALI EQUI Wireless

Zapytasz, a co z subwooferem? Czy i jak można go podłączyć? Po pierwsze oczywiście, że się da! Jest jeden warunek, subwoofer musi być aktywny, jak na przykład ceniony DALI SUB E-9F. Masz dwie możliwości. Po pierwsze, z Sound HUB-em możesz połączyć każdy subwoofer aktywny za pomocą kabla. Kabla? Miało być bezprzewodowo… Spokojnie, istnieje również możliwość podłączenia bezprzewodowego. Wszystko dzięki dedykowanemu akcesorium, którym jest moduł WSR. Urządzenie mniejsze od paczki papierosów podłączasz do swojego subwoofera, on łączy się z resztą systemu bezprzewodowo i pozwala Twojemu subwooferowi wybrzmieć.

Czas na kolumny głośnikowe!

W ofercie DALI dostępne są dwie linie głośników aktywnych, których miłośnikom duńskiego producenta zapewne nie trzeba przedstawiać. Mowa tutaj o seriach RUBICON C i OBERON C. Są one aktywnym odpowiednikiem dostępnych od kilku lat pasywnych pierwowzorów.

Aktywna linia głośników DALI RUBICON C

W serii RUBICON C znajdziemy trzy różnej wielkości głośniki: największe z podłogowych 8 C, mniejsze podłogowe 6 C oraz podstawkowe 2 C. Zacznijmy od tego, że każdy z tych głośników ma ukryty w sobie 250W wzmacniacz, który daje im, ogromny zapas mocy i nie wysila ich zanadto. Rubicon 8 C składa się z przetwornika super wysokotonowego (wstęgi) 17 x 45 mm, przetwornika wysokotonowego 29 mm z kopułką tekstylną oraz trzech przetworników nisko-średniotonowych o średnicy 6 ½” z membranami z włókien drzewnych. Mniejsza siostra, czyli model 6 C ma o jeden przetwornik nisko-średniotonowy mniej, kolumny podstawkowe 2 C to połączenie przetworników wysokotonowych o średnicy 29 mm oraz przetworników nisko-średniotonowy 6 ½”. Wszystkie głośniki dostępne są w wykończeniu: White Gloss, Black Gloss oraz Walnut.

Aktywna linia głośników DALI OBERON C

Do rodziny OBERON C należą, aż 4 różne modele głośników. Do naszej dyspozycji DALI oddaje: Oberon 7 C, 1 C, On-wall C oraz Vokal C. Największa z nich, kolumna 7 C posiada jeden przetwornik wysokotonowy o średnicy 29 mm oraz dwa średnio-niskotonowe przetowrniki o średnicy 7”. Kolumna podstawkowa 1 C to również przetwornik wysokotonowy o średnicy 29 mm, przetwornik średnio-niskotonowy ma zaś 5,25”. Głośnik On-wall C jest głośnikiem naściennym z dokładnie takim samym zestawem przetworników jak w modelu 1 C. Pozostaje jeszcze aktywny głośnik centralny Vokal C, który posiada przetwornik wysokotonowy identyczny z poprzednikami oraz dwa przetworniki średnio-niskotonowe o średnicy 5,25”, które w przypadku Vokala są niezwykle ważne i odpowiadają w naszym kinie za czystość i jakość dialogów.

Słowem podsumowania

System Dali EQUI jest rozwiązaniem, które zdaje się przyszłością High Endowego sprzętu audio. Jakość dostarczanego bezprzewodowego dźwięku jest imponująca. Po połączeniu go w całość bardzo ciężko doszukać się jakichkolwiek różnic z głośnikami pasywnymi. Takie rozwiązanie ma ogromną zaletę, możemy w każdym momencie przestawić kolumny w inne miejsce, nie ciągnąć za sobą metrów kabli. To cudowne przeżywać kolejną ewolucję na rynku sprzętu Hi-Fi, szczególnie, że tej jesteśmy ogromnymi fanami.

Polecam system DALI EQUI z całego serca!

Pozdrawiam,
Piotr Woch
Specjalista Social Media

Dali Sound Hub Compact – specyfikacja techniczna

 • wejścia: 2 x Optical (TosLink), RCA (Analouge Stereo), HDMI ARC, czujnik podczerwieni, Chromecast ready
 • wyjścia: SUB Out (RCA), USB Charge Output (5V/1,5A)
 • bezprzewodowe wejście: Bluetooth 5.0 (AAC, aptX, aptX HD)
 • maksymalna rozdzielczość cyfrowa: 24/192 bit/kHz
 • bezprzewodowe wyjście: Full 24 Bit / 96 kHz (bez tłumienia stratności)
 • maksymalny pobór mocy: 2,8W
 • bezprzewodowe pasmo radiowe: 5725-5875 MHz
 • pobór mocy w trybie czuwania: 1,7W
 • impedancja wejścia RCA: 7,2kΩ
 • czułość wejścia RCA: 3.0V
 • maksymalne napięcie wyjścia subwoofera: 1.7V
 • zasilanie: zasilacz 9V DC (uniwersalny 100-240 VAC)

Dali Sound Hub – specyfikacja techniczna 

 • wejścia: 2 x Optical (TosLink), Coax (S/PDIF), RCA (Analouge Stereo), 3.5 mm Mini Jack, 2 x Plug-In Module
 • wyjścia: Stereo Line Level (RCA), SUB Out (RCA), USB Charge Output (5V/1A)
 • bezprzewodowe wejście: Bluetooth 4.2 (AAC, Apt-X, Apt-X HD)
 • maksymalna rozdzielczość cyfrowa: 24/96 bit/kHz
 • bezprzewodowe wyjście: Full 24 Bit / 96 kHz (No bit-loss attenuated)
 • maksymalny pobór mocy: 4,5W
 • bezprzewodowe pasmo radiowe: 5725-5875 MHz
 • pobór mocy w trybie czuwania: 2,5W
 • impedancja wejścia RCA: 10kΩ
 • czułość wejścia RCA: 2.3V
 • impedancja wejścia 3.5mm Mini-jack: 10kΩ
 • czułość wejścia 3.5mm Mini-jack: 1.2V
 • impedancja wejścia S/PDIF: 75Ω
 • maksymalne napięcie wyjścia liniowego: 1.9V
 • maksymalne napięcie wyjścia subwoofera: 0.9V
 • zasilanie: Universal AC Mains Adapter (1.75 m wire length)