Fabryczna kalibracja gramofonu. Gramofony Pro-Ject.

0

Rozwój technologii sprawia, że urządzenia z których korzystamy stają się coraz bardziej zaawansowane. Ich obsługa mogła by stanowić ogromne wyzwanie. Na szczęście producenci dostarczają większość swoich urządzeń gotowych do użytku od razu po rozpakowaniu. Każdy z nas przyzwyczaił się do terminu „plug and play”, który definiuje sprzęt gotowy do działania bez konieczności dodatkowej konfiguracji. W tym tekście dowiesz się sporo o fabrycznej kalibracji gramofonu. Czy się jej obawiać i czy na pewno trzeba korzystać z pomocy osób bardziej doświadczonych?

Sprzęty „gotowe” w branży audio

W branży audio również mamy do czynienia z tego typu systemami. Oferują one gotowe rozwiązania bezpośrednio po połączeniu do nich zasilania. Takie podejście do składników systemu audio sprawiło, że przy obecnym renesansie popularności gramofonów analogowych firma Pro-Ject proponuje kompleksowe rozwiązania w postaci gramofonów gotowych do pracy bezpośrednio po wyjęciu ich z opakowania. To działanie ma na celu jeszcze większe spopularyzowanie gramofonu jako źródła dźwięku. Pro-Ject już od dwóch dekad oferuje takie gramofony będąc prekursorem tej formy sprzedaży. Wcześniej każdy kupujący był zmuszony do samodzielnej kompletacji i konfiguracji elementów gramofonu. Sprawiało to, że sporo potencjalnych nabywców rezygnowała z zakupu obawiając się problemów z opanowaniem tego zagadnienia.

Jakość dźwięku w przypadku fabrycznej konfiguracji gramofonu

Często pojawia się pytanie o jakość dźwięku uzyskanego z gramofonu wyposażonego fabrycznie we wkładkę i przygotowanego do odtwarzania bez konieczności dodatkowej kalibracji. Wśród doświadczonych użytkowników utarł się pogląd, że takie urządzenie nie zapewni odpowiednio wysokiej jakości brzmienia. Jako argumentu używają metod produkcji na skalę masową, przy której rzekomo trudno zachować powtarzalność parametrów kalibracji, która jest wykonywana ręcznie. Takie stawianie sprawy nie jest prawidłowe. O ile można się zgodzić z twierdzeniem, że nic nie zastąpi precyzyjnej regulacji przeprowadzonej przez osobę z doświadczeniem, to znalezienie specjalisty może być problemem. Poza tym owa precyzyjna kalibracja bywa często wykonywana pod indywidualne preferencje użytkownika. Z obiektywnego punktu widzenia mogą różnić się zasadniczo od założeń producenta gramofonu.

Korzyści płynące z fabrycznej kalibracji gramofonu

Z drugiej strony, argumentem przemawiającym na korzyść takiej „fabrycznej” kalibracji jest fakt, że osoby za nią odpowiedzialne na etapie produkcji wykonują ją stale. Ich kompetencje w tej dziedzinie są nie do podważenia. Dzięki temu otrzymujemy urządzenie ustawione według ścisłych założeń konstrukcyjnych. I najważniejszy argument przemawiający na jej korzyść. Otrzymujemy gotowe do pracy urządzenie, które bez cienia wątpliwości będzie poprawnie działać. W swej praktyce już niezliczoną ilość razy byłem zapraszany do klienta, który kupił takiego „gotowca”. Chciał on potwierdzenia poprawności przeprowadzonej fabrycznie kalibracji. Ze swoich doświadczeń mogę powiedzieć, że to ustawienie pokrywało się z optymalną pozycją wkładki wskazywaną przez specjalistyczne narzędzia. Jeśli pojawiały się odchyłki to zdecydowanie zawierały się w zakresie, który można nazwać bezpiecznym.

Nie obawiajcie się fabrycznych ustawień

Mając na uwadze czynnik jakim jest cena gotowego do pracy gramofonu możemy śmiało polecić takie rozwiązanie. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby we własnym zakresie, bądź przy wsparciu bardziej doświadczonego kolegi, czy też korzystając z usług specjalistycznego salonu audio skontrolować poprawność fabrycznej kalibracji. Zaś w razie wątpliwości dokonać korekt.

Oto gramofony firmy Pro-Ject gotowe do uruchomienia po podłączeniu do zasilania:

Chcesz poczytać więcej o gramofonach? Zapraszamy całą serię Akademii Analogu -> kliknij tutaj