Czym jest i jak działa ANC?

0

Trudno sobie wyobrazić życie bez słuchawek, dzięki którym możemy słuchać muzyki, ulubionych podcastów oraz… odciąć się od hałasów z zewnątrz. Poznajcie ANC, czyli aktywną redukcję szumów. Jakie były jej początki i jak ta technologia działa? Które słuchawki z ANC są najlepsze? Nasz Ekspert z salonu Denon Store przybliża historię ANC i pomaga w wyborze najlepszych słuchawek. Zapraszamy.

Każdego dnia narażeni jesteśmy na szkodliwe działanie hałasu. Tramwaj, spacer przy ruchliwej ulicy czy dworzec kolejowy to tylko przykłady miejsca, gdzie hałas na nas oddziałuje mając negatywne skutki na nasze samopoczucie i zdrowie. By uciec od niepożądanych dźwięków i w spokoju móc cieszyć się swoją ulubioną muzyką Klienci odwiedzający salony Denon Store, coraz częściej poszukują słuchawek wyposażonych w aktywną redukcję szumu. Wychodząc naprzeciw wszelkim pytaniom związanym z tym tematem, w dzisiejszym wpisie chciałbym przybliżyć pokrótce historię, działanie jak i zaproponować słuchawki, które pozwolą nam usłyszeć każdy szczegół naszych ulubionych utworów, bez względu na to w jak bardzo hałaśliwym otoczeniu przyjdzie nam być.

Początki ANC – aktywnej redukcji szumów

Aktywna redukcja szumu (w skrócie ANC – active noise cancelling) jak wiele nowych technologii ma swoje początki w wojsku. Pierwotnie stosowana była w lotnictwie tak by piloci mogli odciąć się od hałasu i swobodnie komunikować z innymi. Do użytku komercyjnego aktywna redukcja szumu weszła dość późno biorąc pod uwagę, że teoretyczne podstawy tej technologii zostały opatentowane już w latach 30 poprzedniego wieku.

Jak działa ANC?

By móc zrozumieć, jak działa aktywna redukcja szumu nie obędzie się bez krótkiej powtórki z fizyki. We wcześniejszych blogach poświęconych akustyce wyjaśnialiśmy proces generacji fali akustycznej jak i samą propagację fali w danym ośrodku. Przypomnijmy sobie, że fala akustyczna biegnąca przez ośrodek wykonuje okresowe zmiany ze stanu spoczynku poprzez nadciśnienie, stan spoczynku, podciśnienie, wracając do tego samego stanu w jakim zaczynała. Cały ten cykl nazywamy okresem fali. Faza fali określa nam punkt, w której części okresu znajduję się konkretny punkt fali.

Na przykładzie słuchawek Denon AH-GC30, zobaczcie jak działa ANC:

Kolejnym niezbędnym pojęciem, które musimy poznać by zrozumieć działanie aktywnej redukcji szumu jest interferencja. Zjawisko to w dużym uproszczeniu polega na zmianie amplitudy fali, która wywołana jest poprzez nakładanie się dwóch (lub więcej) fal na siebie. W zależności czy dwie (lub więcej) fale będą występowały w tej samej fazie czy w przeciwnej, amplituda będzie odpowiednio podbijana lub niwelowana.

Przeczytaj także „Słuchawki wokółuszne czy nauszne – które wybrać?

Jak łatwo się domyśleć właśnie ten drugi przypadek został wykorzystany w przypadku aktywnej redukcji hałasu.

Każde słuchawki wyposażone w tą technologię powinny zatem posiadać mikrofony zbierające hałas z otoczenia oraz procesor pozwalający na odwrócenie dźwięku w fazie o 1800 tak by przetworzony hałas wytwarzany przez nasze słuchawki interferował (w tym przypadku destruktywnie) z hałasem docierającym do naszych uszu bezpośrednio z otoczenia. Zadanie to oczywiście stawia wiele problemów stricte technicznych takich jak problem ze sprzężeniem zwrotnym, niedokładne odwrócenie fazy, które skutkować będzie w tym przypadku interferencją konstruktywną, potęgującą hałas czy prędkość zmiany fazy przy wyższych częstotliwościach.

Słuchawki z ANC, które wybrać?

Wybierając słuchawki z ANC warto zatem skupić się nie tylko na jakości ich brzmieniu, ale również na działaniu samego sytemu aktywnej redukcji szumu. Słuchawek posiadających tą technologię ciągle przybywa, natomiast chciałbym zwrócić Państwa uwagę na konkretny model, który moim zdaniem podszedł to tematu niestandardowo co zaowocowało w naprawdę świetnie brzmiącą słuchawkę z ANC na wysokim poziomie. Projektanci Denon AH-GC30, bo o nich mowa zastosowali rozwiązanie oparte na konkretnych sytuacjach akustycznych, dając nam do wyboru trzy ustawienia pozwalające redukować hałas jaki do nas dochodzi.

Denon AH-GC30 z trzema trybami ANC

Słuchawki AH-GC30 posiadają trzy tryby redukcji hałasu dopasowane do widma trzech sytuacji akustycznych w których najczęściej potrzebujemy „odciąć się” od hałasu:

    • Tryb biurowy: pozwoli nam wyciszyć wszelkie hałasy dobiegające do nas podczas pracy czy nauki;

    • Tryb miasta pozwoli zredukować hałas drogowy pozwalając nam na słuchanie muzyki podczas miejskich spacerów czy podróży komunikacją miejską;

    • Tryb samolotowy, pozwoli na bezstresowe podróżowanie samolotem bądź pociągiem ciesząc się najwyższej jakości dźwiękiem.

Pięknie wykonane Beoplay H9 3rd Gen

Ciekawym rozwiązaniem są także doskonale znane słuchawki Beoplay H9 3rd Gen. Znane, ponieważ jest to już ich trzecia generacja. Stworzone z luksusowych i lekkich materiałów. Odświeżone, poprawione i udoskonalone elementy sterowania dotykowego. Wytrzymała bateria pozwala aż na 25 h słuchania muzyki z włączonym trybem ANC i 33 h bez ANC. Jakie jeszcze wprowadzono zmiany, jak wyglądają i brzmią? Zobaczcie na naszym YouTube ich prezentację.

Krystaliczna jakość dźwięku z Jays q-Seven Wireless

Warto także zwrócić uwagę na nowe bezprzewodowe słuchawki Jays q-Seven Wireless. Dzięki technologii aktywnego tłumienia hałasu (ANC), która redukuje hałas z otoczenia, jednocześnie zapewniając krystalicznie czystą jakość dźwięku, możesz zdecydować, co wpuścisz do swojego świata. Nie musisz się martwić baterią, ponieważ pozwala aż na 20 h odtwarzania muzyki w trybie ANC i do 30 h bez ANC.

Musimy pamiętać, iż system ANC obniża hałas poprzez tworzenie identycznego hałasu z odwróconą fazą. Taka ingerencja może mieć jednak negatywne skutki na jakość odtwarzanego dźwięku, zatem ważnym jest by skupić się na tych dźwiękach, które faktycznie nam dokuczają.

Zobacz również „Przegląd słuchawek do telekonferencji

Mam nadzieje, że dzisiejszy wpis przybliżył Państwu temat aktywnej redukcji szumów. Zapraszamy do salonów Denon Store, gdzie bez problemu będą mogli Państwo odczuć na własne ucho jak wydajna może być to redukcja. Nasi Eksperci chętnie zaprezentują słuchawki i pomogą w wyborze tych najlepszych.

Robert Maćkowiak
Doradca Klienta Denon Store
Posnania, Poznań