Co należy wiedzieć przed zakupem gramofonu?

0

Często przed zakupem nowego gramofonu stawiamy sobie kilka pytań. Podstawowe z nich to: jaki wybrać gramofon spośród tylu możliwości? Jak powinniśmy o niego dbać? Czy oprócz gramofonu coś jeszcze potrzebujemy? Wszystkie wątpliwości wyjaśnia nasz Ekspert!

Doskonale wiemy, że gramofon nie jest wyłącznie reproduktorem świetnego dźwięku, ale także pięknym elementem wystroju pomieszczenia. Przeglądając różne modele gramofonów znajdziemy różne jego rodzaje m.in. gramofony projektowane na vintage, futurystyczne, klasyczne a także tematyczne. Jednak należy pamiętać, że wygląd standardowego gramofonu, podyktowany jest ważnymi cechami jego konstrukcji. Ingerencja w nie (np. w celu zmiany wyglądu) może wpłynąć negatywnie na jakość brzmienia. Na szczęście do wyboru mamy różne wersje kolorystyczne, wzory a nawet kształty całego sprzętu. Tego typu różnorodnością szczyci się marka Pro-Ject i ich seria gramofonów „Special Edition”.

Jak działa gramofon?

Najprościej mówiąc, gramofon odtwarza dźwięk poprzez ocieranie się igły o rowki w płycie winylowej. Wytworzone w ten sposób impulsy elektryczne mają trochę inną charakterystykę niż te płynące z cyfrowych źródeł dźwięku, takich jak odtwarzacze CD. Zanim trafią do wzmacniacza muszą zostać odpowiednio przetworzone i wzmocnione. Do tego pomocny będzie przedwzmacniacz gramofonowy. Często jest on wbudowany w gramofon. Może być także wbudowany we wzmacniaczu, amplitunerze lub być w formie osobnego urządzenia.

Przed zakupem gramofonu należy upewnić się, czy w naszej konfiguracji sprzętowej jest obecny przedwzmacniacz. Jeśli nie mamy pewności poprośmy o pomoc doradcę w salonie lub skontaktujemy się z nim online.

Ważny jest aspekt znalezienia dla gramofonu odpowiedniego miejsca. Najważniejsze jest, aby podłoże było proste. Gramofon powinien stać w jak najbardziej idealnym poziomie, aby igła mogła ocierać się o rowki w płycie winylowej równomiernie. Wybierając miejsce dla naszego urządzenia warto wcześniej zmierzyć, czy nie będzie problemu ze stabilnym ulokowaniem sprzętu oraz sprawdzić poziomicą, czy jest równo.

Od tej zasady też jesteśmy w stanie znaleźć kilka odstępstw. Wybierając gramofon Pro-Ject VT-E BT R wystarczy zapewnić odpowiednią ilość przestrzeni nad półką oraz zadbać o równowagę w jednej płaszczyźnie.

Który gramofon wybrać?

Gramofon ma odtwarzać płyty winylowe w jak najlepszej jakości. Natomiast wokół tego zadania piętrzą się dodatkowe możliwości, jakie dają nam producenci. Jedną z nich jest automatyka – możemy wybrać gramofon, który po naciśnięciu przycisku zrobi wszystko za nas – czyli podniesie ramię i nałoży je precyzyjnie na płytę. Takim sprzętem jest m.in. Denon DP-300F. Niektóre gramofony mają technologię umożliwiającą zgrywanie naszych płyt winylowych w wysokiej jakości na pamięci USB. Należy do nich m.in. Denon DP-450USB.

Na rynku spotkamy także gramofony z wbudowanymi głośnikami jak m.in. ION Mustang LP. Pamiętajmy, że tego typu konstrukcje mają swoje ograniczenia brzmieniowe. Dlatego korzystajmy z nich w przypadku, gdy nie mamy możliwości stworzenia kilkuelementowego systemu audio. Ciekawym rozwiązaniem jest gramofon z wbudowanym wzmacniaczem głośnikowym jak np. Pro-Ject Jukebox E. Do tego urządzenia możemy bezpośrednio podłączyć klasyczne pasywne kolumny głośnikowe.

Jak dbać o gramofon?

Dbanie o gramofon i płyt jest niezwykle ważne. Kurz i inne zanieczyszczenia faktycznie mogą wpłynąć na dźwięk i żywotność sprzętu, igły oraz samych płyt. Powinniśmy o niego odpowiednio zadbać, aby przedłużyć ich życie i zachować dobre brzmienie przez długie lata.

Na co dzień najlepiej nadaje się do tego szczoteczka z włókna węglowego Pro-Ject BRUSH IT, którą usuniemy kurz z rowków płyty i zdejmiemy z niej niechciane ładunki elektrostatyczne.

Zobacz również: Jak dbać o gramofon i płyty winylowe? 

W przypadku bardziej zanieczyszczonych płyt (np, tłustych od odcisków palców) należy sięgnąć po cięższy kaliber. Tutaj z pomocą znowu przychodzi austriacka firma Pro-Ject oferująca VINYL CLEAN – masę, która skutecznie usuwa zabrudzenia i ślady palców z płyty jednocześnie nie niszcząc jej.

Należy pamiętać także o czyszczeniu igły, na której zazwyczaj zbiera się kurz. Powinniśmy przecierać ją szczoteczką ze specjalnym włosiem. Działanie te pozwoli nam na wydłużenie żywotności igły i poprawienie jakości odtwarzanych utworów z płyt. W tym celu polecamy szczotkę z włókna węglowego CLEAN IT.

Podsumowując, to tylko kropla w morzu pytań, które kłębią się w naszych głowach w czasie rozmyślania o zakupie gramofonu. Zachęcamy do rozmów z naszymi Ekspertami, którzy chętnie podzielą się swoją wiedzą i pomogą dobrać urządzenie spełniające wszystkie nasze oczekiwania. Dostępni jesteśmy na infolinii: (22) 462 87 00, mailowo kontakt@denon.pl oraz w otwartych salonach Audio Forum.

Przypominamy także, że już wkrótce będziemy mogli ponownie spotkać się we wszystkich salonach Denon Store, które obecnie ze względu na lockdown są zamknięte.

Jakub Felczyński
Doradca Klienta w Denon Store
Posnania, Poznań