Akademia Analogu – gramofon Primary E Phono – siła nacisku igły

0

W tym tygodniu, dalej poznajemy fenomenalny gramofon Primary E Phono. Tym razem skupimy się na sile nacisku igły. Jak ona działa? Czy siła nacisku ma znaczenie? Jak ją odpowiednio ustawić i kontrolować? Nasz Ekspert z firmy Pro-Ject opisuje sposób działania igły oraz krok po kroku pokazuje na filmie proces jej ustawiania. Zapraszamy!

Gramofon jest zaliczany do analogowych źródeł dźwięku z racji sposobu w jaki odczytuje się wytłoczony na płycie dźwięk. Odbywa się to w sposób mechaniczny przy pomocy igły poruszającej się w rowku, która przenosi owe drgania do układu mieszczącego się wewnątrz wkładki, fachowo nazywanego przetwornikiem elektromechanicznym, a potocznie przetwornikiem MM, MC czy piezo. Od tego z jaką precyzją igła będzie się poruszała w rowku zależy jakość przetworzonego sygnału, a to przekłada się bezpośrednio na jakość odtwarzanej muzyki.

Spośród kilku czynników mających wpływ na śledzenie rowka (bowiem tak w literaturze fachowej nazywa się pracę igły) zasadniczym jest siła z jaką naciska ona na ścianki wytłoczonego w płycie rowka i jest nazywana siłą nacisku igły. Nie wdając się w techniczne zawiłości zapamiętajmy, że jako wartość fizyczna jest wyrażana w jednostkach siły, czyli Niutonach, a dokładnie w tysięcznych częściach tej jednostki – miliniutonach. Właśnie w ten sposób producenci wkładek, bądź gramofonów często podają wspomnianą siłę nacisku.

Kliknij i zobacz: Akademia Analogu – gramofon Primary E Phono – europejska ofensywa

Czasem sprawia to pewną konsternację wśród użytkowników, bowiem dla określenia siły nacisku igły potocznie używamy innej jednostki, czyli grama. Szczęśliwie nie ma problemu z przeliczeniem tych jednostek – 1 gram, to w przybliżeniu 10 miliniutonów. Stąd prosty wniosek: kiedy dla przykładu, w instrukcji obsługi wkładki bądź gramofonu czytamy, że „tracking force” (w tym wypadku to fachowe określenie siły nacisku igły dokładniej opisujące zjawisko) wynosi 17,5mN (mN – skrót milinutona), oznacza to, że wskazaną wartość mnożymy dziesięć razy i wyrażamy w gramach. W tym konkretnym przykładzie w wyniku uzyskamy 1.75 grama. Jest to o tyle istotne, bowiem część wag dedykowanych do kontroli siły nacisku igły jest wyskalowana wyłącznie w gramach.

Czy ustawienie siły nacisku igły ma znaczenie?

Właściwe ustawienie siły nacisku jest podstawowym parametrem mającym nie tylko wpływ na jakość odtwarzania muzyki, ale również decydującym o trwałości igły oraz kondycji płyty gramofonowej. Zbyt duża siła sprawi szybsze zużycie igły i powierzchni płyty, natomiast zbyt niska może powodować wyskakiwanie igły z rowka podczas odtwarzania głośniejszych fragmentów nagrań a to prowadzi do porysowania powierzchni płyty.

Pomimo pozornej prostoty, odtworzenie dźwięku wytłoczonego na płycie winylowej jest dosyć złożonym procesem. Czynności, które należy przeprowadzić by uzyskać optymalne brzmienie nie są skomplikowane co dobrze widać na załączonym do tego tekstu materiale filmowym opisującym krok po kroku proces ustawienia i kontroli siły nacisku igły w gramofonie Pro-Ject Primary E Phono.

Zapraszamy do salonów Denon Store, w których możecie posłuchać brzmienia gramofonów i innego sprzętu audio. Nasi Eksperci chętnie zaprezentują ich możliwości i pomogą w wyborze.

Szkoleniowcy marki Pro-Ject
Robert Rolof i Milan Weber