Akademia Analogu – gramofon Primary E Phono – europejska ofensywa

0

Tym razem nasi Eksperci z firmy Pro-Ject prezentują gramofon Primary E Phono. Dlaczego warto się nim zainteresować? Czym się wyróżnia i jak go obsługiwać? Czy możliwa jest produkcja sprzętu w Europie przy zachowaniu wysokiej jakości wykonania i budżetu poniżej 1000 zł? Zobaczcie!

Wielu producentów elektroniki przekonało się, że konkurencja cenowa z wyrobami pochodzącymi z Chin jest niezwykle trudna. Okazuje się jednak, że mając odpowiednie zaplecze, doświadczenie oraz praktykę w konstruowaniu optymalnie skonfigurowanych urządzeń da się zaproponować Klientowi sprzęt, który z jednej strony wpisuje się cenowo w propozycje pochodzące z państwa środka, oferujący jednak o wiele wyższy poziom jakości zarówno wykonania i oczywiście brzmienia.

Gramofon Primary E Phono

Mowa o firmie Pro-Ject i ich gramofonie Primary E Phono, który został od podstaw zaprojektowany w ten sposób by uzyskać maksimum jakości przy zachowaniu budżetu poniżej 1000 złotych. Jeśli spojrzeć na rezultat, okazuje się, że powstał gramofon wykonany według standardów wykorzystywanych w o wiele droższych konstrukcjach. Obudowa i talerz wykonane z dobrze tłumiącego wibracje MDF-u, precyzyjne ramię ze zintegrowaną główką wyposażone w szafirowe łożyska i pozłacane konektory, na którym zamontowano wkładkę firmy Ortofon.

Zobaczcie na naszym YouTube, prezentację gramofonu Primary E Phono:

Ramię, które umożliwia regulacje siły nacisku, dzięki czemu można w przyszłości dokonać wymiany wkładki na inny model bez obaw o poprawne jej ustawienie. Talerz łożyskowany na trzpieniu ze stali nierdzewnej umieszczonej w tulei wykonanej z brązu. Gramofon jest napędzany synchronicznym silnikiem prądu stałego a obroty przenoszone są na talerz za pomocą silikonowego paska. Dla ograniczenia wibracji Primary E Phono został wyposażony w nóżki pochłaniające wibracje. Dla zabezpieczenia przed kurzem i zanieczyszczeniami gramofon posiada odchylana pokrywę wykonaną z przeźroczystego akrylu.

Całości dopełniają pozłacane gniada wyprowadzające sygnał z gramofonu. Sygnał, który może być przesłany na dwa sposoby, bowiem Primary E Phono został wyposażony we wbudowany przedwzmacniacz gramofonowy, dzięki któremu można podpiąć go pod każde urządzenie systemu audio, nawet te nie wyposażone w dedykowany przedwzmacniacz gramofonowy.

Zobacz także: Akademia Analogu – mój pierwszy gramofon

Za pomocą przełącznika umieszczonego w okolicach gniazd wyjściowych możemy wybrać tryb pracy z włączonym przedwzmacniaczem i wówczas, jak zostało już wspomniane, możemy go podłączyć pod dowolne wejście liniowe we wzmacniaczu, bądź pominąć ten układ i podpiąć Primary E Phono pod zewnętrzny przedwzmacniacz gramofonowy.

I pamiętajmy: Pro-Ject jest urządzeniem od A do Z zaprojektowanym i produkowanym w Europie. A to do czegoś zobowiązuje! Zapraszamy do salonów Denon Store, w których możecie poznać i przetestować gramofony. Nasi Eksperci chętnie je zaprezentują i podpowiedzą w wyborze.

Szkoleniowcy marki Pro-Ject
Robert Rolof i Milan Weber