Zestaw kolumn głośnikowych dla początkującego audiofila

0

Kim jest audiofil? Rozbijając to słowo na czynniki pierwsze i tłumacząc je dosłownie, musimy sięgnąć do łaciny. Audio – słyszę, philos – kochający. Jaki płynie z tego wniosek? Jeżeli potrafisz określić, jaką lubisz muzykę? Potrafisz powiedzieć, czy lubisz więcej lub mniej basu? Preferujesz bardziej heavy metal niż muzykę trance? Śmiało możesz określić się mianem audiofila! Słyszysz bowiem różnice w dźwięku, potrafisz je nazwać i określić swoje upodobania.

Nie zawsze chodzi o cenę

Jednocześnie pragnę podkreślić, że jestem daleki od określania mianem audiofila osoby, która na sprzęt audio wydaje jednorazowo kwotę równą całorocznego wynagrodzenia przeciętnego Kowalskiego (wszystkich Was czytających i noszących te piękne polskie nazwisko – przepraszam za porównanie). Audiofil to nie ten, co do swojego zestawu kupuje kable głośnikowe o wartości porównywalnej do samochodu osobowego. To też nie ta osoba, która słucha, tylko muzyki z winyli po 23, ponieważ wtedy inni idą spać i nie obciążają sieci elektrycznej, dzięki czemu więcej prądu idzie do jego gramofonu i wzmacniacza (uwierzcie, że miałem okazję poznać taką osobę…). To ta osoba, która po prostu słyszy i potrafi określić swój gust muzyczny!

Od czego zacząć przy wyborze zestawu kolumn?

Skoro więc już mamy ustalone, że tak naprawdę każdy z nas jest audiofilem, przechodzimy do wybrania naszym zdaniem najodpowiedniejszych kolumn. Początki w świecie audio są niezwykle fascynujące, ale i trudne: kategorii sprzętu co niemiara a zakres cen olbrzymi. Początkujący audiofile spotykają się z niezliczoną ilością dylematów, ale nie można się poddawać! Jesteśmy po to, aby Wam pomóc. Także pracownicy naszych sklepów aż przebierają nogami na myśl, że odwiedzicie ich salony z szeregiem pytań, jaki sprzęt jest dla Was najlepszy.

Nasi Klienci, w salonach Denon Store oraz Audio Forum wybierając kolumny, kierują się bardzo różnymi kryteriami. Od designu (przede wszystkim wielkość, ale i kolor), poprzez charakter brzmienia, aż do właściwego dopasowania danego modelu do posiadanej elektroniki. 

Kolumny podłogowe

Kiedy myślimy „kolumny głośnikowe”, najczęstszym skojarzeniem są wolnostojące kolumny podłogowe. Przeznaczone są do postawienia bezpośrednio na ziemi, często – dla poprawy brzmienia – przy użyciu podstawek bądź kolców. Mierzą raczej więcej niż 90 cm i najczęściej posiadają 2 lub 3 głośniki. Stosowane są najczęściej w pomieszczeniach o powierzchni powyżej 20 m2. Warto też pamiętać, że jeżeli kolumny posiadają port bas-refleksu z tyłu, należy je ustawić w odległości 0,5-1 m od ściany.

Poznaj model Wilson Raptor 9

Bardzo ciekawą propozycją kolumny podłogowej jest model Wilson Raptor 9. Jest to doskonała opcja dla tych, którzy poszukują produktów najwyższej klasy. Jest to model, który występuje w dwóch neutralnych kolorach (biel, czerń), a więc każdy wybierze wersję dla siebie. Warto podkreślić, że oferowany model został zaprojektowany przez światowej klasy inżynierów dźwięku. Kolumny Raptor 9 są konstrukcją trójdrożną, a ich charakterystyka i moc sugerują ich zastosowanie w większych pomieszczeniach, gdzie będą mogły rozwinąć swoje możliwości akustyczne w pełni. Sztywność konstrukcji kolumn oraz ograniczenie podatności na wibracje została zapewniona poprzez zastosowanie grubych ścian z płyt MDF. Umiejscowienie portu Bass-Reflex na frontowej ściance pozwala na uzyskanie większej dynamiki i głębi basu, nawet gdy kolumny stoją blisko ściany. Dodatkowo warto zaznaczyć promocję, jaką obecnie daje nam producent – jeśli do końca bieżącego roku zakupimy te kolumny mamy na nie aż 10 lat gwarancji!

Kolumny podstawkowe

Mniejsze pomieszczenia z powodzeniem nagłośnimy przy użyciu kolumn podstawkowych. Jak sama nazwa wskazuje, można je postawić na podstawkach, ale też na półce czy biurku. Kolumny podstawkowe pozwalają cieszyć się świetnym dźwiękiem nawet przy ograniczonej przestrzeni.

Poznaj model Dali Spektor 2

Ciekawym modelem do rozważenia jest kolumna duńskiej firmy Dali, model Spektor 2. Charakteryzują się głębokim basem oraz dużą szczegółowością w tonach średnich i wysokich. Dedykowane są przede wszystkim do min systemów hi-fi, a także jako głośniki tylne, efektowe do systemów kina domowego w większych pomieszczeniach. Objęte są 5-letnią gwarancją. 

Głośniki instalacyjne (ścienne lub sufitowe)

Warto wspomnieć też o mniej tradycyjnych rozwiązaniach. Jeżeli nie chcemy zajmować przestrzeni poprzez postawienie w pomieszczeniu kolumn głośnikowych, zawsze możemy skorzystać ze ściennych lub sufitowych głośników instalacyjnych. W takich wypadkach przewody głośnikowe ukryte są w peszlach lub ścianach bądź suficie. Z uwagi na ograniczenia fizyczne niestety nie możemy spodziewać się tak spektakularnej jakości dźwięku, jak w przypadku „tradycyjnych” kolumn. Producenci głośników do zabudowy tak wyspecjalizowali się w swoim rzemiośle, że jakość ich dźwięku jest w stanie naprawdę pozytywnie zaskoczyć. 

Poznaj głośniki Dali Oberon On-Wall

A jaka taka kolumna może nas zaskoczyć? Niewątpliwie jest nią Dali Oberon On-Wall. Jest to bardzo ciekawa konstrukcja. Kolumna OBERON ON-WALL wykorzystuje tylną ścianę w zupełnie nowy sposób, aby zwiększyć wydajność niskich tonów. Wykorzystując projekt portu basowego, który został pierwotnie wprowadzony do modelu DALI RUBICON LCR, porty basowe OBERON ON-WALL pracują w systemie dolnego wyrzutu oraz umożliwiają współpracę portów ze ścianą, aby wynieść odtwarzanie basów na taki poziom, który nie powinien być możliwy do uzyskania z tak kompaktowej obudowy. A jednak – efekt jest powalający!!

Ze strony nieco technicznej – jak kierować się „cyferkami” przy wyborze kolumn głośnikowych?

Moc czy skuteczność?

Na początku zaskoczymy – z perspektywy technicznej, mówienie o mocy głośników jest nie do końca trafione. To, co określa się mocą kolumn, tak naprawdę jest zdolnością do przyjęcia sygnału ze wzmacniacza o określonej mocy, który z jednej strony zapewni właściwe wysterowanie, a z drugiej pozwoli na uniknięcie uszkodzeń głośnika. Najczęściej jest to pewien przedział. Dużo bardziej miarodajnym wskaźnikiem możliwości danych kolumn jest ich skuteczność.

Skuteczność, określana także efektywnością, oznacza natężenie dźwięku, jakie wytworzy kolumna po otrzymaniu mocy na poziomie 1 W, mierzone w odległości 1 m od głośników. Można powiedzieć, że to sprawność, z jaką dany głośnik przetwarza energię elektryczną na energię akustyczną.

Impedancja – czyli jak dopasować kolumny do wzmacniacza

Bardzo ważnym parametrem głośników jest ich impedancja – miara tego, jak duży opór głośnik stawia przepływowi prądu ze wzmacniacza, do którego jest podłączony. Im niższa impedancja, tym większą moc pobierze głośnik przy określonym napięciu. W kolumnach głośnikowych ten wskaźnik przyjmuje najczęściej wartość 4 lub 8 Ω. Producenci wzmacniaczy z kolei podają minimalną impedancję kolumn, z jakimi dane urządzenie jest w stanie współpracować.

Optymalnym rozwiązaniem jest dopasowanie impedancji kolumn i wzmacniacza. Jeżeli jednak te wartości nie są identyczne, a zależy nam na konkretnych urządzeniach – bezpieczniejszym rozwiązaniem jest podłączeniem kolumn o wyższej impedancji (np. 8 ohm) do wzmacniacza o niższej impedancji (np. 4 ohm). Nominalna impedancja głośników nie powinna być niższa niż określona dla wzmacniacza minimalna impedancja głośników. W sytuacji odwrotnej do przytoczonej sytuacji możemy narazić sprzęt na bardzo przykre niespodzianki. Przy wyższych poziomach głośności kolumny otrzymają tak mocny sygnał prądowy ze wzmacniacza, że głośniki będą mogły zostać uszkodzone. 

Charakter brzmienia kolumn głośnikowych

Piękne, satysfakcjonujące, bogate brzmienie powinno być ostatecznym efektem zbudowania dobrego systemu stereo lub kina domowego. I tego szczerze Wam życzymy. Wiemy jednak, że z pisanie o brzmieniu jest podobnie, jak nauka pływania… z książki. Każdy z elementów systemu audio ma własny charakter. Dlatego na początku przygody z audio warto poszerzyć swoją wiedzę przez zasięgnięcie opinii specjalistów. Bezwzględnie, wobec tego zapraszamy, aby przed zakupem kilkukrotnie odwiedzić któryś z naszych salonów Denon lub Audio Forum. Przynieście własną muzykę, przesłuchajcie różne zestawy, dajcie sobie trochę czasu. Nie podejmujcie decyzji ad hoc. Jeżeli to możliwe – wypożyczcie sprzęt do domu i sprawdźcie, jak zagra w docelowym miejscu. Taki wysiłek z pewnością zaprocentuje i dzięki temu będziecie się cieszyć najlepszą (dla Was) jakością dźwięku w Waszych czterech ścianach. 

Paweł Sudnik
Doradca Klienta e-commerce
www.salonydenon.pl