Zdrowie, a słuchawki – jak dobrać odpowiedni model?

0

Zdrowy słuch, to jedna z najważniejszych rzeczy w naszym życiu. Bez wątpienia trzeba o niego dbać, dlatego tym razem na naszym blogu, przedstawiamy kilka refleksji i podpowiedzi związanych ze słuchem i doborem odpowiednich słuchawek. Które wybrać, by były bezpieczne i komfortowe dla naszego ucha? Czym się kierować podczas ich wyboru? Które najlepiej brzmią? Sprawdza to Ekspert z salonu Denon Store. Zapraszamy.

W dzisiejszym artykule znajdziecie kilka refleksji związanych ze zdrowym słuchem. Dlatego w myśl tej idei, postaramy się zwrócić szczególną uwagę na właściwy dobór słuchawek, tak aby były bezpieczne. Żeby zrobić to poprawnie, zacząć należy od powrotu do krótkiego porównania typów słuchawek. Jak wiecie z innych tekstów na naszym blogu, wyróżniamy konstrukcje otwarte, zamknięte, douszne, dokanałowe oraz nauszne.

Zobacz: „Słuchawki wokółuszne czy nauszne – które wybrać?”

Szczególną uwagę przykładamy do porównania poziomu bezpieczeństwa, ale i komfortu korzystania ze słuchawek dokanałowych oraz nausznych. Dla ułatwienia zrozumienia zagadnienia przyjmijmy, iż pod pojęciem „dokanałowe” kryją się słuchawki douszne, których jest obecnie na rynku coraz mniej. Stale jednak funkcjonują w świadomości wielu ludzi. Słuchawki nauszne, gdzie na potrzeby tych rozważań, ujęliśmy modele otwarte, zamknięte, otaczające całe ucho i swobodnie się na nim układające.

Słuchawki dokanałowe – dla kogo?

Modele dokanałowe, ze względu na swoją konstrukcję, będą się sprawdzały w konkretnych zastosowaniach. Przykładem niech będą wszelkie aktywności fizyczne wymuszające na nas ruchy zmienne, takie jak bieganie czy aktywności na siłowni. Słuchawki dokanałowe wypełniają niejako cały kanał słuchowy. Zapewniają lepszą izolację od otoczenia. Przekładają się zatem na lepsze, bardziej wyraźne brzmienie z większą ilością szczegółów. Paradoksalnie są też najmniej bezpieczne.

Sprawdź także „Słuchawki dla dziecka – czego unikać, jakie wybrać?”

Pomijając fakt, że dociera do nas zdecydowanie mniej dźwięków z otoczenia, kanał słuchowy jest niestety niezbyt dobrze wentylowany. Kolejną kwestią jest to, że spora część osób, już na etapie wyboru słuchawek, zgłasza obawy o to, że te słuchawki będą sprawiały ból czy dyskomfort. I tak w istocie może być. To naturalne zachowanie naszego ciała. Zawsze próbuje wyprzeć ciało obce powodujące niechciany dyskomfort. Niemniej jednak bardzo ważne jest by wiedzieć, że praktycznie wszystkie dostępne w salonach Denon Store modele słuchawek dokanałowych, posiadają w zestawie wymienne gumki czy pianki, w wielu rozmiarach pozwalające dobrać odpowiednią wielkość do indywidualnych potrzeb. Prowadzi to do wyeliminowania dyskomfortu.

Czy w świetle tych rozważań, słuchawki dokanałowe co do zasady są złe? Nie. Sprawdzą się doskonale w krótszych sesjach, jak wspomniane ćwiczenia na siłowni, czy bieganie na łonie natury. Przecież ulubiona muzyka zawsze jest jedną z najlepszych motywacji. Idealnym rozwiązaniem dla osób aktywnych są na przykład sportowe słuchawki Jays m-Five True Wireless, które są odporne na pot. Oprócz tego, posiadają intuicyjne sterowanie dotykowe, piękne brzmienie, wytrzymałą baterię i ergonomiczną konstrukcję.

Słuchawki nauszne – w czym są lepsze?

Jaką przewagę, ale i słabsze strony znajdziemy w słuchawkach nausznych? Ogólnie przyjmuje się, że takie słuchawki, z uwagi na zastosowanie np. większych przetworników zaoferują lepszą jakość brzmienia.

Często tak właśnie bywa. Natomiast są modele dokanałowe, które zbliżają się jakością do dużych, audiofilskich słuchawek wokółusznych. Tak czy inaczej, słuchawki nauszne przeznaczone są do stosowania w domu czy podczas podróży. Wszędzie tam, gdzie przeważa ruch statyczny, słuchawki o takiej budowie będą bardziej wskazane. Z doświadczenia wiem jednak, że jest to sprawa zupełnie indywidualna, ponieważ producenci nowych modeli nausznych bardzo zwracają uwagę na komfort ich używania. Sporo słuchawek świetnie sprawdza się nawet w trakcie delikatnych przebieżek. Dlatego warto poznać m.in. słuchawki nauszne x-Five i a-Seven Wireless. Zobaczcie je na naszym YouTubie:

Które słuchawki liderem bezpieczeństwa?

Które zatem będą najbezpieczniejsze? Na to pytanie możemy odpowiedzieć śmiało i jednoznacznie – będą to bez wątpienia słuchawki nauszne, takie jak np. Jays x-Five, Focal Listen Wireless i Denon AH-MM400.

Zobacz na naszym YouTube jak wyglądają i czym wyróżniają się słuchawki Focal Listen Wireless:

Bezpieczne ucho

Wspomnieć należy także na najważniejszą zaletę słuchawek nausznych wobec modeli dokanałowych. Okalają one ucho. Nie jest ono ściśnięte, jego wentylacja jest pełna. Zazwyczaj materiały użyte przy projektowaniu słuchawek wspomagają „oddychanie”. Nawet modele zamknięte pozostają zawsze dobrze wentylowane.

Reasumując, przyjąć można, że zdecydowanie bardziej bezpieczną opcją będą słuchawki nauszne. Posłużą do dłuższych odsłuchów, zaoferują lepszą jakość brzmienia, ale mogą wydać się mniej komfortowe, jeśli chodzi o ich mobilność tudzież przechowywanie.

Słuchawki dokanałowe, lepiej izolują, zapewniają lepszy komfort użytkowania podczas aktywności fizycznych, należy jednak pamiętać, że ich dłuższe stosowanie ma potencjalnie bardziej negatywny wpływ na nasz słuch.

Przed wyborem odpowiedniej dla siebie opcji, warto odwiedzić salony Denon Store i doświadczyć wszystkich wymienionych typów słuchawek.

Kamil Wysocki
Doradca Klienta, Denon Store
Galeria Bałtycka, Gdańsk