Czy warto wybrać nowy standard HDMI 2.1?

0

HDMI to najpopularniejszy przewód do przesyłania nieskompresowanego sygnału audio-video. Obecnie na ryku dostępna jest wersja HDMI 2.1. Co oferuje i jakie wprowadzono zmiany? Czy obraz 10K jest już możliwy? Warto wymienić HDMI na HDMI 2.1? Sprawdza to ekspert z salonu Denon Store. Zapraszamy do lektury.

Standard HDMI, pojawił się na rynku w roku 2003 i od tego czasu jest najpopularniejszym przewodem służącym do przesyłania nieskompresowanego sygnału audio-video w elektronice użytkowej. Przez kolejne lata standard ulegał zmianom. Jego kolejne wersje wprowadzały innowacje w postaci obsługi nowych funkcji oraz zwiększały możliwości transmisji danych do wyższych wartości. Obecnie najnowszy ustalony standard złącza HDMI to wersja 2.1.

Obsługa 4K, 8K i nawet 10K

Aktualizacja standardu HDMI do wersji 2.1 to przede wszystkim umożliwienie obsługi szeregu wyższych rozdzielczości video oraz częstotliwości odświeżania. W nowym standardzie zagwarantowany został transfer rozdzielczości 4K @120Hz oraz 8K @60Hz, dodatkowo obsługiwane będą także rozdzielczości do 10K (jednak dotyczy to komercyjnych oraz specjalistycznych zastosowań). Wiąże się to z faktem, iż w nowej specyfikacji podniesione prędkość transferu danych do 48Gb/s. Równie istotnym uaktualnieniem jest także wprowadzenie obsługi dynamicznego HDR.

Jakie zmiany w nowym HDMI 2.1?

Nowy standard wymusił także konieczność wprowadzenia nowych przewodów HDMI w pełni wykorzystujących jego możliwości, przewody UltraHigh Speed HDMI obsługują transfer do 48Gb/s. Przewód w tej wersji gwarantuje obsługę funkcji zależnych od przepustowości takich jak np. obraz 8K z HDR. Charakteryzuje się także wyjątkowo niskim EMI (zakłócenia elektromagnetyczne), co zmniejsza ryzyko wystąpienia zakłóceń związanych z bliskością urządzeń bezprzewodowych.

Sprawdź także: Kabel koaksjalny czy optyczny – który jest lepszy do sprzętu audio?

W tym miejscu należy zwrócić uwagę na fakt, iż kabel jest wstecznie kompatybilny co gwarantuje jego prawidłową współpracę ze starszymi urządzeniami. Dlatego już dzisiaj w wypadku planowanej rozbudowy posiadanego systemu warto od razu zaopatrzyć się w odpowiednie przewody np. firmy Profigold PROV2101.

Czy warto wybrać HDMI 2.1?

Obraz w rozdzielczości 8K gwarantuje niesamowite wrażenia wizualne dzięki 4x większej liczbie pikseli. Ponadto przy zachowaniu częstotliwości odświeżania na poziomie 60Hz, możliwa jest duża detaliczność przy oglądaniu dynamicznych scen. Natomiast w wypadku 4k@120Hz, uzyskujemy doskonałe rezultaty w wypadku ultraszybkich scen w sporcie oraz wymagających grach.

Wsparcie dla HDR

Dynamiczny HDR, wspierany przez nową specyfikację poprawia jakość obrazu dzięki rozszerzonemu zakresowi kontrastu w wymagających scenach, szczególnie poprzez uzyskanie większej ilości szczegółów w jasnych i ciemnych częściach tego samego obrazu. Postęp ze statycznego HDR do dynamicznego HDR, gwarantuje, że podczas odtwarzania obrazu każda sekunda jest wyświetlana z idealną głębią oraz szczegółowością, przy idealnej jasności i kontraście nawet klatka po klatce. Treści wzbogacone o HDR dostępne są dla filmów, filmików oraz wielu gier (także VR).

Aby zidentyfikować przewód UltraHigh Speed HDMI, który spełnia wymagania standardu należy upewnić się, iż posiada wymaganą etykietę:

Źródło: https://www.hdmi.org/spec21Sub/UltraHighSpeedCable
Źródło: https://www.hdmi.org/spec21Sub/UltraHighSpeedCable

Wszystkie certyfikowane przewody musza przejść odpowiednią certyfikację w centrum badawczym HDMI forum (ATC).

Dźwięk poprzez HDMI

Istotną zmianą dla użytkownika jest także krok naprzód w dziedzinie przesyłania dźwięku poprzez HDMI. HDMI w specyfikacji 2.1 oferuje rozszerzony kanał zwrotny (eARC), który w stosunku do starszego (ARC) zapewnia lepszą obsługę wielu komponentów audio w systemie i optymalizację dźwięku. Warto podkreślić, że w chwili obecnej eARC zostało już zaimplementowane do niektórych sprzętów dostępnych na rynku, wyprzedzając tym samym oficjalne udostępnienie pełnej specyfikacji HDMI 2.1. Umożliwia przesłanie poprzez tv do odbiorników takich jak amplitunery np. Denon AVR-S950H, formatów dźwięku o wysokiej rozdzielczości aż do 192Hz, 24-bit, oraz nieskompresowanego dźwięku wielokanałowego np. 7.1, 5.1.

Wspiera także takie formaty jak DTS-HD Master Audio™, DTS:X®, Dolby® TrueHD, Dolby Atmos®. Co pozwala na łatwiejsze niż kiedykolwiek uzyskanie w swoim własnym salonie prawdziwie kinowego dźwięku. Warto wspomnieć, że eARC działa także na starszych przewodach High Speed HDMI, dlatego posiadając amplituner i TV z taką funkcją można wykorzystać także starsze przewody.

Jeszcze lepsze gry

Ponadto HDMI 2.1 zapewniając poprzez wysoki transfer płynne odtwarzanie przy wysokich rozdzielczościach, sprawdzi się także w wymagających grach. Zastosowanie Variable Refresh Rate (VRR) zapewnia znaczące obniżenie input laga w grach, co gwarantuje doskonała rozrywkę w wielu wymagających tytułach.  Wzbogacony o ALLM (tryb automatycznego niskiego opóźnienia), który po otrzymaniu sygnału z konsoli lub komputera automatycznie przestawia ekran w „tryb gry” z niskim opóźnieniem umożliwiając płynne i pozbawione opóźnień granie w ulubioną grę.

Do gier, filmów i muzyki… Zobacz na naszym YouTube film z kolumnami głośnikowymi:

W chwili obecnej na rynku urządzenia obsługują niektóre z funkcjonalności HDMI 2.1, np. eARC. Jednak do pełnego wprowadzenia tego standardu na rynek potrzeba czasu i właśnie dlatego warto zawczasu zapoznać się z możliwościami jakie ten standard oferuje.

Zapraszamy do salonów Denon Store, w których dostępne są przewody HDMI 2.1. jak i inne rozwiązania. Nasi Eksperci chętnie je zaprezentują i pomogą w wyborze.

Salon Denon Store,
Galeria Krakowska, Kraków