Kabel koaksjalny czy optyczny – który jest lepszy do sprzętu audio?

0

Przewody w świecie audio mają ogromne znaczenie. Od ich rodzaju zależy przede wszystkim jakość dźwięku. W dzisiejszym wpisie przyglądamy się cyfrowym kablom do przesyłu muzyki. Kabel optycznykoaksjalny czy HDMI? Który wybrać aby dźwięk był jak najbliższy oryginałowi? Jakie są między nimi różnice i czy naprawdę od kabla tak wiele zależy?

Tematyka kabli, przewodów, wtyczek itd. itp. w świecie audio jest tak stara jak stare są pierwsze urządzenia służące do odtwarzania muzyki. Do dzisiaj można wyróżnić dwa „obozy” użytkowników sprzętów audio dzielące się na tych, którzy sądzą, że kabel to kabel – wystarczy najtańszy, oraz na tych co potrafią wyczuć, albo raczej usłyszeć najbardziej wysublimowane różnice w przewodach i są w stanie za metr kabla zapłacić równowartość kilkuletniego samochodu.

Świat kabli oraz przewodów w audio jest bardzo rozległy i nawet próba napisania referatu mogłaby nie wystarczyć, aby wyczerpać temat. Dlatego dzisiaj postaram się skupić oraz zaprezentować dosyć specyficzny odłam kabli audio, czyli kable cyfrowe służące do przesyłu muzyki. Na wstępie jednak chciałbym podkreślić i zaznaczyć dwie rzeczy: po pierwsze skupiam się na kablach służących do przesyłu muzyki, nie znaczy to jednak, że niektórymi z nich nie prześlemy też i obrazu; po drugie – tematyka kabli, ich brzmienia itp. jest oceną bardzo subiektywną – każdy z nas ma inne ucho, każdy z nas ma inne upodobania muzycznie i dźwiękowe. Każdy z nas mógł mieć możliwość słuchania danego kabla na zupełnie różnych zestawach audio i w różnych akustycznie pomieszczeniach. Dlatego, mimo że będę się starał nie oceniać kabli proszę o zrozumienie, że gdzieś w podtekście, drogi Czytelniku możesz odnieść wrażenie o braku obiektywizmu poniższego tekstu.

Rodzaje kabli cyfrowych

Najprostszym podziałem na rodzaje kabli cyfrowych do przesyłu audio można uznać podział na:
– kable optyczne (takie jak QED – QE5071);
– kable koaksjalne (takie jak QED – QE3214);
– kable HDMI (które także służą do przesyłania video) jak np. Monster – BLACK PLAT. (3.0m);
Oczywiście ktoś z Was może powiedzieć, że jeszcze można dodać do powyższych kabel USB typu B do przesyłania muzyki z komputera do wzmacniacza, czy jakieś specjalnie dedykowane przewody do konkretnych wzmacniaczy (wiele firm wprowadza swoje standardy połączeń oraz standardy wtyczek). Dziś jednak skupimy się na tych pierwszych.

Kabel optyczny, czy kabel koaksjalny? A może kabel HDMI? Jeżeli śledzicie naszego Facebooka być może widzieliście naszą niedawną ciekawostkę, w której staraliśmy się rozwiać wątpliwości jaki kabel do kina domowego wykorzystać. Dziś możemy śmiało powtórzyć – wszystko zależy od naszych upodobań oraz od posiadanego sprzętu. Specyfika kabli optycznych pozwala przesłać sygnał audio na większe odległości bez zakłóceń. Tutaj śmiało możemy polecić przewody firmy QED. Rewelacyjnym kablem jest QED QE6602, który poza bardzo dobrym przesyłem dźwięku charakteryzuje się wykonaniem, które zadowoli nawet największego estetę.

A kabel koaksjalny? Dlaczego akurat koaksjalny? Dlaczego ten model, a nie inny? No i tutaj zaczyna się audiofilska wojna, w której nie bierze się jeńców.

Kabel koaksjalny

Kablosceptycy powiedzą, że „cyfra to cyfra i w takim kablu nic się nie zmienia”. Otóż nie – w kablu koaksjalnym nie płyną mityczne „zera i jedynki”, ale najzwyklejszy prąd elektryczny. Oczywiście ma on inną charakterystykę niż w kablach interconnect (analogowych), a tych cech jest całkiem sporo: począwszy od materiału przewodnika i jego czystości. Mamy jeszcze do tego rezystancję (oporność), rodzaj izolacji, rodzaj ekranowania, indukcyjność, geometrię żył, długość przewodu, rodzaj cyny, sposób konfekcjonowania… ufff… Uwierzcie, że to promil czynników i cech wpływających na charakterystykę brzmienia kabla koaksjalnego. Ale nie mam najmniejszego zamiaru owych kablosceptyków na siłę przekonywać do swoich argumentów. Już teraz jednak pragnę zaprosić Cię drogi Czytelniku do odwiedzin jednego z naszych salonów Denon Store, w celu odsłuchu oraz porównania różnic między przewodami. Warto poprosić naszych specjalistów w salonach o przygotowanie testu „na ślepo” – niech tylko oni wiedzą jakim kablem sprzęt jest podłączony – szczerze zachęcam do takiego eksperymentu. Gwarantuję – usłysz różnicę i sam orzekniesz co Ci się bardziej podoba.

Różnica między kablem optycznym a koaksjalnym

Trzeba wspomnieć o podstawowej różnicy między kablem koaksjalnym a optycznym. W tym pierwszym – sygnał ma postać elektryczną, w drugim – sygnałem jest impuls świetlny. Złącze koaksjalne zbudowane jest z przewodnika elektrycznego (jest nim najczęściej miedź), izolacji wewnętrznej, ekranu (najczęściej folia aluminiowa lub oplot miedziany) i izolacji, którą widzimy gołym okiem. Kabel zaś po obu stronach zakończony jest wtykami RCA (potocznie cinch). No i tutaj mamy kolejny problem, o którym trzeba wspomnieć: jak odróżnić od siebie kabel koaksjalny i kabel analogowy także zakończony cinchem? Najprostszym sposobem jest ocenienie ile kabli mamy w danym przypadku – jeśli pojedynczy – jest to prawie na pewno cyfra (mocno tutaj chcę podkreślić – prawie na pewno; możemy mieć bowiem do czynienia z kablem mono do subwoofera). Jeśli podwójny (najczęściej z wtykami biało-czerwonymi) – jest to analog. Może być jeszcze potrójny kabel z dodatkową wtyczką żółtą – służy ona do przesyłu analogowego video. Nie jest to encyklopedyczna zasada rozróżniania kabli, ale jest to najczęstszy sposób na uniknięcie błędu w podłączaniu sprzętu. Aczkolwiek słowo „błąd” jest tu nadużyciem, ponieważ kabel koaksjalny jest w stanie przesłać też sygnał analogowy.

Co wybrać? Koaksjal, czy optyk?

Nie ma co się to rozczulać nad opiniami milionów ekspertów (pod czym i ja się podpisuję) – jeśli Twój sprzęt ma możność podłączenia obu rodzajów kabli kieruj się dystansem – jeśli jest dość długi (powiedzmy ponad dwa metry między źródłem a wzmacniaczem) skorzystaj z kabla optycznego. Jeśli odległość jest mniejsza – wybierz kabel koaksjalny. Zapraszamy do salonów Denon Store, w których na „własne uszy” z pomocą naszych ekspertów możesz przetestować i wybrać najlepsze kable.

Paweł Sudnik
Specjalista ds. sprzedaży Denon Store
E-Commerce