Jak zbudować kino plenerowe? Cz. II

0

Tym razem kontynuujemy zeszłotygodniowy temat, w którym zastanawialiśmy się nad możliwościami budowy kina domowego w ogrodzie lub na tarasie. Czy w takich miejscach możliwe jest korzystanie z systemu multiroom? A może lepiej zdecydować się na system 2.1 albo spróbować wykorzystać już posiadany w domu sprzęt? Podpowiadamy kolejne godne uwagi rozwiązania i pomagamy w wyborze, w imię zasady – wszystko jest możliwe, trzeba tylko dobrze poszukać

Tydzień temu pisaliśmy o tym od czego zacząć przygotowania kina domowego na zewnątrz. Wybieraliśmy m.in. przewody, które będą odporne na zmieniające się warunki atmosferyczne. Wspominaliśmy również o ustawianiu ekranu i projektora oraz w doborze głośników. Istnieją jednak możliwości, które pozwolą nam szybko stworzyć kino domowe i zaplanować wieczór filmowy nawet w najbliższy weekend.

Bezprzewodowe kino w ogrodzie?

Jeśli „tradycyjne” rozwiązanie nam nie odpowiada, możemy nagłośnić nasz ogród/taras głośnikami z rodziny Heos. Należy jednak pamiętać, że jeśli chcemy mieć tylne głośniki efektowe musimy im wcześniej zapewnić zasilanie, więc w peszlach zamiast kabli głośnikowych musimy zainstalować okablowanie sieciowe, zakończone gniazdkami (po jednym do każdego z dwóch głośników).

Wilgocioodporne głośniki z rodziny Heos to model Heos 1. Możemy postawić je w każdym dogodnym miejscu, pamiętając o podłączeniu do prądu albo na dedykowanych stojakach SOUND 5313 marki Vogel’s. Dzięki temu, w okresie wiosenno-letnim możemy uzyskać nie tylko bezprzewodowe kino domowe, ale i bezprzewodowe nagłośnienie całego terenu opierając się na idei systemu multiroom. No dobrze – „tyły” mamy, a co z frontem i subwooferem? Oczywiście pozostajemy w Heosie i pod ekranem (czyli jak wspominaliśmy wcześniej – pod zadaszonym miejscem) instalujemy Heos Bar i dedykowany do niego Heos Sub.

Heos Bar

Podstawowe rozwiązanie

No dobrze. A jeśli nie chcemy mieć tylnych głośników efektowych i w zupełności wystarczy nam system 2.1 lub 2.0? Odchodzi nam w tym przypadku „problem” prowadzenia odpowiedniego okablowania dla tylnych głośników (choć sugerujemy jednak mimo wszystko je przygotować – kto wie czy za kilka lat nie zechcemy takich głośników mieć?) W przypadku rozwiązania z amplitunerem możemy pozostać przy proponowanych wcześniej głośnikach i subwooferze, ale też możemy pokusić się o nieco mocniejsze głośniki (wszak na nich będzie spoczywał cały ciężar, który wcześniej będzie podzielony na dwie dodatkowe kolumny), np.: Polk Atrium 8 SDI.

Dostępne są także głośniki Polk Audio Sat 300, które mogą być zawieszone na suficie, zamontowane na ścianie lub nawet „zasadzone w ogrodzie”.

Możemy także wykorzystać soundbar, na przykład wspomniany wcześniej Heos Bar razem z SUB’em, który umożliwi nam integrację z systemem audio w naszym domu dzięki bezprzewodowej funkcji Heos Multiroom.

Drugą propozycją rozwiązania, gdzie możemy wykorzystać soundbar do kina domowego na zewnątrz, jest urządzenie marki Polk: Magnifi Max. Sprzęt, który mimo niewielkich rozmiarów potrafi zatroszczyć się o głębię tonów niskich oraz szczegółowość w tonach wysokich.

Przypominamy – wszystkie soundbary montujmy pod ekranem. Listwa sondbara odpowiada nam za głośniki frontowe i głośnik centralny w tradycyjnych rozwiązaniach.

Czy możemy skorzystać z kina domowego, które już posiadamy?

Trzecim rozwiązaniem nagłośnienia naszego ogrodu lub tarasu jest wykorzystanie systemu kina domowego, które mamy już w domu. Jest to być może najmniej inwazyjna opcja instalacji głośników na zewnątrz. Jedynym warunkiem jest to, aby amplituner jaki mamy w domu obsługiwał dwie strefy zarówno audio jak i video. Idealnym przykładem takiego urządzenia jest Denon AVR-X3500H lub Marantz SR6013.

Musimy tutaj pamiętać o poprowadzeniu odpowiedniego okablowania od naszego amplitunera w salonie na taras. Przede wszystkim z wyjść w amplitunerze oznaczonych Surround Back wyprowadzamy dwie pary kabli głośnikowych, z wyjścia Subwoofer 2 przewód dla tego rodzaju głośnika oraz z wyjścia HDMI Zone2 kabel HDMI dla projektora w ogrodzie/na tarasie. Dzięki takiemu rozwiązaniu w tym samym czasie będziemy mogli cieszyć się dźwiękiem i obrazem w ogrodzie, a na przykład dzieci (jeśli chcemy zająć ich w tym czasie czymś innym) w domowym zaciszu mogą oddać się rozrywce dzięki podłączonej konsoli. Amplituner w tym samym czasie „obsłuży” zarówno salon jaki ogród!

Mamy nadzieję, że nasze podpowiedzi zainspirują was do wyjścia ze swoim kinem na zewnątrz, i dzięki temu w pełni korzystać z letniej aury. Jeśli posiadacie przestrzeń, nie do końca oczywistą, ale gdzie byłoby świetnie przygotować kino „pod chmurką”, zapraszamy do salonów Denon Store. Nasi Specjaliści posłużą pomocą i zaproponują najlepsze rozwiązania do realizacji nawet najbardziej oryginalnych pomysłów. Każdy dom, każdy ogród, każdy taras zasługuje na indywidulne podejście i nieszablonowe rozwiązanie, ale w dobie tak szerokiej gamy produktów – wszystko jest możliwe!

Paweł Sudnik
Specjalista ds. sprzedaży Denon Store
E-Commerce