Wilson Raptor 9 – nowe kolumny głośnikowe

0

Poznajcie Wilson Raptor 9, czyli nowe wysokiej klasy trójdrożne kolumny głośnikowe. Jak brzmią i wyglądają? W jakich pomieszczeniach się sprawdzą? Kto powinien je wybrać? Sprawdza to nasz Ekspert z salonu Audio Forum. Zapraszamy do lektury.  

Wilson Raptor 9 to najpotężniejsze kolumny z serii Raptor. Już na pierwszy rzut oka widać ich potęgę gabarytową i staranne oraz estetyczne wykonanie. Obudowę pokryto trwałą warstwą nowoczesnego winylu. Jego struktura do złudzenia przypomina powierzchnię drewna wykończoną z lekkim połyskiem. Front kolumn został zamknięty panelem z połyskliwego tworzywa sztucznego w dwóch dostępnych wariantach kolorystycznych, białym i czarnym.

Gwarancja 10 lat

Wybierając kolumny Wilson, warto dodać, że otrzymujemy aż 10 lat nieodpłatnej gwarancji (jeśli zakupimy je w od 1 listopada 2020 r. do 31 stycznia 2021 r. w dowolnym sklepie). Wystarczy, że zachowamy dowód zakupu i kartę gwarancyjną otrzymane przy zakupie. Możemy cieszyć się pełnym spokojem i komfortem przez długi okres czasu. Po więcej informacji zapraszamy tutaj.

Charakterystyka kolumn Wilson Raptor 9

Kolumny są konstrukcją trójdrożną, a ich moc sugeruje zastosowanie w większych pomieszczeniach, gdzie będą mogły rozwinąć swoje skrzydła. Port Bass-Reflex umiejscowiony jest na froncie kolumny. Przede wszystkim pozwala to na uzyskanie większej dynamiki i głębi basu nawet, gdy kolumny stoją blisko ściany.

Całość napędzają dwa przetworniki niskotonowe o średnicy 16,5 cm każdy, przetwornik średniotonowy o średnicy 13 cm oraz tweeter 2,5 cm z tekstylną kopułką. Głośniki Wilson Raptor 9 przykrywa materiałowa maskownica w kolorze klasycznej czerni, mocowana na tradycyjne kołki montażowe. Całość kolumny prezentuje się atrakcyjnie i nie zakłóca wystroju wnętrza swoją obecnością.

Polecamy także linię kolumn Wilson Exclusive Line:

Membrany przetworników zostały zbudowane zgodnie ze sprawdzonym w innych kolumnach serii Raptor schematem, że sprasowanej ciasno celulozy o najwyższej jakości. W wyniku tego uzyskano, przy ich małej masie, bardzo dobrą sztywność.

Terminale znajdujące się standardowo z tyłu kolumn zapewniają pewne połączenie z kablami. Tak się dzieje dzięki pokryciu elementów styku elektrycznego złotą powłoką oraz wygodnej konstrukcji samych nakrętek.

Wilson Raptor 9 – odsłuch

Wielkość i moc kolumn Wilson Raptor 9 pozwala na uzyskanie dużej sceny muzycznej oferującej możliwość dokładnej lokalizacji poszczególnych instrumentów w przestrzeni. Godne uwagi jest brzmienie. Mocne, ale nie agresywne, a jednocześnie wnosi znaczny ładunek emocji przy dużej naturalności, dobrze odwzorowującym moment rejestracji utworów. Dolne pasmo gra bardzo mocno i ciepło, lecz nietłumiąco, dzięki czemu wszystkie tony zarówno średnie jak i wysokie są dobrze i wyraźnie słyszalne.

Sprawdź także: „Kolumny głośnikowe Wilson Exclusive Line – co je wyróżnia?

Dźwięk w środkowym paśmie są bardzo wyraźny i wyeksponowany, a wysokie pasmo nawet przy dużej amplitudzie dźwięku nie jest kujące i męczące. Warto zauważyć,  ze port Bass-Reflex umieszony jest w idealnym miejscu i nadaje świetnej głębi i dynamiki słuchanych utworów.

Dla kogo są stworzone kolumny Wilson Raptor 9?

Podsumowując, kolumny Wilson Raptor 9 niewątpliwie sprawdzą się użytkownikom poszukującym mocnych kolumn frontowych, posiadających większe możliwości lokalowe w wielokanałowych systemach kina domowego. Oprócz tego, mogą być użyte jako system Hi-Fi niezależnie od posiadanego wzmacniacza dopasowanego mocą w szerokim przedziale od 50 do 220 W.

Dzięki dużej możliwości rozbudowy serii Raptor 9, można dowolnie dopasować wielkość systemu audio od stereo po system 5.1 czy 7.1. Można  nawet dopasować dodatkowe kolumny z systemem Atmos. Dostępne kolumny, dzięki stylistycznej i kolorystycznej jednorodności serii oraz dopasowaniu akustycznemu poszczególnych elementów pozwolą na stworzenie szerokiej palety zestawów. Do całości również zastosowanie w kinie domowym dostępnych subwooferów Wilson serii SUB.

Kończąc, zapraszamy na testy kolumn Wilson Raptor 9 do profesjonalnych sal odsłuchowych w salonach Denon Store i Audio Forum.

Rafał Kot
Kierownik salonu Audio Forum
Łódź