Top 5 kolumn podłogowych

0

Na rynku audio-video mamy wiele modeli kolumn podłogowych. Różnią się jakością dźwięku, zastosowaną technologią, wyglądem i oczywiście ceną. Nic więc dziwnego, że wybór tych wymarzonych może być trudny. Dlatego przyszedł nam z pomocą nasz Ekspert z Denon Store. W dzisiejszym artykule podpowiada, jakie kolumny wybrać do małych oraz dużych pomieszczeń, ale także na co należy zwrócić uwagę dokonując wyboru. Który sprzęt lepiej brzmi i dlaczego? Przedstawiamy top 5 w rankingu kolumn podłogowych!

W codziennej pracy, często obserwujemy sytuację, kiedy wybór kolumn bardzo absorbuje naszych Klientów oraz Czytelników. Przychodzimy więc z pomocą. Oczywiście najważniejszymi parametrami, które weźmiemy pod uwagę to przede wszystkim wielkość pomieszczenia. Kolejnym, bardzo ważnym aspektem będzie to pod jaki wzmacniacz czy amplituner będą podpięte nasze wymarzone kolumny.

1. Dali – Oberon 5

Zestawienie zaczniemy od najmniejszej kolumny w naszym top 5. Jest to Dali Oberon 5. Idealna propozycja do pomieszczeń od 20m2 do nawet 35m2. Dzięki smukłej formie i niewielkich rozmiarach wpasuje się w minimalistyczne pomieszczenie. Firma Dali daje nam też ogromną ilość personalizacji kolorystycznej. W gamie mamy aż 4 różne kolory samego głośnika, co idzie w parze również ze możliwością zmiany kolorystyki maskownicy. Mimo swoich niewielkich rozmiarów, jest w stanie zaskoczyć niejednego amatora potężnego i pełnego brzmienia. Dodatkowo linia Oberon posiada zawiera bogatą ofertę innych modeli głośników, która pozwoli stworzyć pełny system kina domowego.

2. Wilson – Exclusive Line EL-8

Kolumna zdecydowanie większa od Dali Oberon 5, rekomendowane pomieszczenia to od 30m2 do 45m2. Propozycja ta zdecydowanie przypadnie do gustu osobom, które lubią potężny, a jednocześnie kontrolowany bas. Doskonale sprawdzi się w nowoczesnych pomieszczeniach dzięki swojemu eleganckiemu designowi. Wykończenie kolumny na wysoki połysk z dodatkowymi srebrnymi obręczami wokół przetworników wygląda obłędnie.

Kolumna wyposażona jest w magnetyczną maskownicę dzięki czemu zarówno z, jak i bez niej wygląda dobrze. Oczywiście Wilson dał nam możliwość personalizacji kolumn, dostępny jest kolor czarny i biały. Maskownice również występują w 2 wariantach kolorystycznych.

3. Canton – Chrono 509.2

Kolejna kolumna podłogowa w naszym zestawieniu to Chrono 509.2 niemieckiej marki Canton. Szczegółowość i elegancja to słowa, które doskonale opisują ten sprzęt. Ich 3-drożna konstrukcja powoduje, że każdy nawet najmniejszy szczegół będzie wyeksponowany. Canton ma swoje niepowtarzalne i specyficzne brzmienie. Charakteryzuje się dość wysoką średnicą co na pewno przypadnie do gustu troszkę starszym słuchaczom. Dlaczego? Po 40 roku życia zanika nam w pewnym stopniu percepcja wysokich tonów. To czego już nie słyszeliśmy wcześniej, dzięki tym kolumnom stanie się znów słyszalne. Dodatkowo ich nieszablonowa konstrukcja z bas-refleksem w dolnej części kolumny spowoduje, iż zaadoptuje się ona nawet w bardzo trudnym akustycznie pomieszczeniu.

4. Polk Audio – Signature S55E

Signature S55E to kolumna amerykańskiej marki Polk Audio. Myślę, że nie ma takiego gatunku muzycznego, w którym ta kolumna zagrała by w sposób niezadowalający słuchacza. Jest to wszechstronna kolumna potrafiąca się wykazać w każdym paśmie dźwięku.

Bez problemu również opierając się o linii Signature zbudujemy system kina domowego. Warto również wspomnieć o innowacyjnym systemie Power Port, który zapewnia ogromną dynamikę basu. Jest też świetną opcją dla osób, które boją się, iż ich pociechy uszkodzą kolumnę, ponieważ maskownica frontowa zakrywa ją od góry do samego dołu. A i jeszcze jedno – ciężko będzie wrzucić zabawki do środka kolumny, bo bas-refleks znajduje się na dolnej części konstrukcji.

5. Definitive Technology – BP9060

Teraz czas na zupełnie inną propozycję od pozostałych. Na czym polega ta inność? Pędzę z wyjaśnieniem, wszystkie wcześniejsze kolumny były klasycznymi pasywnymi kolumnami. Definitive Technology – BP9060 to konstrukcja pasywno-aktywna. Sekcja średnio-wysoko tonowa zasilana jest klasycznie amplitunerem. Natomiast sekcja niskich tonów oparta jest o 2 przetworniki pasywne niskotonowe oraz 1 aktywny który zasilany jest przez wzmacniacz wbudowany w kolumnę.

Dzięki swojemu oryginalnemu wyglądowi, BP9060 zwraca na siebie uwagę. Wysokie smukłe słupki od góry do dołu obszyte czarnym materiałem. Świetnie wpasują w nowoczesne wnętrze salonu.

Mamy nadzieję, że dzisiejsze zestawienie pomoże niejednej osobie wybrać kolumny do swojego domu. W salonach Denon Store, czekają Eksperci, którzy chętnie zaprezentują sprzęt i pomogą w jego wyborze.

Eryk Stenclik
Zastępca Kierownika
Denon Store Posnania, Poznań