Soundbar Dali Katch One – jedyny w swoim rodzaju

0

Trzy lata po premierze głośnika bluetooth Katch, marka Dali zdecydowała się wypuścić jego spadkobiercę, model Katch One, który w odróżnieniu od poprzednika jest SOUNDBAREM! Jakie są jego funkcje i jakie zastosowano rozwiązania? Czy jest to typowy soundbar i czy można stosować go jako głośnik bluetooth? Nasz Ekspert z salonu Denon Store przetestował sprzęt i sprawdził co potrafi. Zapraszamy do lektury.

Katch One, to pierwszy w ofercie duńskiego producenta soundbar nawiązujący do swojego poprzednika zarówno pod względem estetycznym jak i pod względem zastosowanych komponentów. Po wyciągnięciu z pudełka pierwsze co czujemy to niezwykłą sztywność konstrukcji. Wykonana jest z odpornego na termiczne odkształcenia materiału ABS wzmocnionego włóknem szklanym. Sztywna konstrukcja zapewnia sprawne niwelowanie zniekształceń wynikające z ruchu przetworników.

Z przodu i z tyłu urządzenia znajdują się bardzo duże, przewiewne kratki, które odpowiadają za optymalizacje przepływu powietrza przez urządzenie. Rozwiązanie to bardzo pozytywnie wpływa na rozpraszanie dźwięku wydobywającego się z Katch One. Przednia kratka zakryta jest specjalną tkaniną o świetnych właściwościach akustycznych. Dzięki temu dźwięk przenika przez nią bez utraty energii i detali. Całe urządzenie wykonane jest w typowej dla Dali stylistyce łączącej elegancję z minimalizmem, korzystając przy tym z najwyższej jakości materiałów.

Połącz się z Katch One

Z tylu, w małej wnęce ukryte zostały porty urządzenia: port zasilający, wejście analogowe, dwa wejścia optyczne Toslink oraz HDMI z ARC. Jeśli chodzi o podłączenie do telewizora najkorzystniej wypada HDMI, zapewniając nie tylko świetną jakość dźwięku, ale również umożliwiające kontrole nad głośnością Katch One przy pomocy pilota od telewizora. Z głośnikiem można również połączyć się przez Bluetooth obsługujący pliki audio wysokiej jakości dzięki obecności kodeku aptX.

U góry urządzenia znajdują się diody wskazujące źródło dźwięku oraz przyciski funkcyjne: przycisk zmiany źródła dźwięku, dedykowany przycisk do połączenia bluetooth, włącznik otoczony podświetlanym wskaźnikiem głośności, przyciski regulacji głośności oraz przycisk zmiany trybu dźwięku.

Dwa tryby dźwiękowe

Ten ostatni zasługuje na szczególną uwagę. Inżynierom Dali udało się stworzyć dwa kompletnie inne tryby akustyczne, między którymi przełączamy się jednym kliknięciem. Pierwszy z nich, tryb Focus, zapewnia skoncentrowany, dokładny i wierny oryginałowi dźwięk. Świetnie nadaje się do słuchania muzyki. Tryb Wide natomiast, cyfrowo zmienia Katch One z systemu 2.0 na 3.1 zapewniając imponujący, znacznie bardziej donośny i przestrzenny dźwięk wypełniający całe pomieszczenie, co świetnie sprawdza się przy oglądaniu filmów. Te same funkcje dostępne są z poziomu dedykowanego pilota. Sam pilot wykonany jest z matowego plastiku, wygodnie leży w dłoni, a wszystkie przyciski umieszczone są w jego górnej części przez co nie trzeba niewygodnie wyginać kciuka, żeby w nie trafić.

Co znajdziemy wewnątrz Katch One?

Najważniejsze jak można wszędzie usłyszeć jest oczywiście wnętrze. W środku głośnika znajduje się aż 10 przetworników: 4 pasywne niskotonowe, 4 aktywne niskotonowe i 2 wysokotonowe. Wszystko obsługiwane przez silne wzmacniacze 4x50W. Dali zauważyło, że użytkownicy soundbarów często zwracają uwagę na niewystarczającą ilość basów w posiadanych przez nich urządzeniach i postanowili wyjść tej potrzebie na przeciw. Dlatego też głośniki niskotonowe umieszczone z tylu Katch One integrują się ze ścianą, przez co bas jest pełniejszy, a scena wyraźnie się poszerza.

Jeszcze więcej basu

Jeśli jednak komuś ciągle brakuje basu można skorzystać z wyjścia sub out i podłączyć zewnętrzny subwoofer np. Dali Sub E-12F lub Wilson Sub-10. Sam dźwięk jest typowy dla Dali: niezwykle szczegółowy, spójny bez nadmiernego faworyzowania żadnej z sekcji co jest rzadko spotykaną charakterystyką w świecie sounbarów.

Co ciekawego w samej konstrukcji Katch One? Posiada on aż trzy sposoby mocowania:
1. klasyczne dla soundbarów mocowanie na śrubach bezpośrednio na ścianie,
2. mocowanie na skórzanych „szelkach” co wygląda bardzo efektowanie
3. Głośnik można również postawić na drewniany nóżkach
(oba wspomniane rozwiązania dołączone są do zestawu).

Podsumowując Dali Katch One to świetny sprzęt dla ludzi, którzy uważają, że dźwięk w ich telewizorach powinien być tak samo dobry jak obraz. Dla osób, które nie chcą iść na żadne kompromisy lub po prostu poszukują świetnie brzmiącego kompaktowego rozwiązania do nagłośnienia pokoju. Jego niezwykle solidne wykonanie i świetny dźwięk został doceniony prestiżową nagrodą EISA Award 2019-2020 dla najlepszego produktu w kategorii telewizyjne systemy audio.

Dodatkowo nie sposób nie zwrócić uwagi na charakterystyczny i oryginalny wygląd urządzenia, co powoduje, że nie można przejść koło niego obojętnie i z pewnością nada charakter każdemu wnętrzu.

Zapraszamy do salonów Denon Store, w których możecie zobaczyć, jak wygląda Katch One i co najważniejsze, przetestować go. Nasi Eksperci chętnie zaprezentują sprzęt i zaproponują najlepsze rozwiązania.

Aleksy Kasperski
Doradca Klienta w Denon Store
Wroclavia, Wrocław