Oscary 2022 – najlepsza muzyka filmowa

0
oscar najlepsza muzyka 2022

Kurz po Oscarach już opadł, wszyscy winni zostali ukarani, a wszyscy niewinni zapewne poprowadzą kolejną galę, która… obawiam się, że przejdzie bez większego echa. Ot takie mamy czas, że wydarzenie, które kiedyś budziło zachwyty i było na ustach całego świata, powoli odchodzi w cień. Szkoda, bo kultura filmowa ma tę wartość, które mogą jej pozazdrościć inny. Porusza rzesze ludzi na całym świecie w równym stopniu. Jest jednak aspekt Oscarów, który my, fani muzycy! Powinniśmy prześledzić. Chodzi mianowicie o nagrodzone i nominowane ścieżki dźwiękowe. Zaczynajmy!

diuna

DIUNA – Hans Zimmer (2021) – zwycięzca w kategorii: Najlepsza muzyka oryginalna

Muzykę do amerykańskiego filmu Diuna z 2021 roku skomponował i wyprodukował znany Wam doskonale Hans Zimmer. Zimmer napisał kilka ścieżek dźwiękowych z muzyką do filmu, w tym do jego niewydanego jeszcze sequela. Wykorzystał chór — zwłaszcza głosy kobiece — perkusję i smyczki, a także instrumenty akustyczne i dęte. Nowe, hybrydowe instrumenty zostały stworzone, by stworzyć „nieziemskie”, tonalne dźwięki pustyni słyszalne w filmie. Muzykę opisywano jako najbardziej „nieortodoksyjną” i eksperymentalną w dorobku kompozytora. Ponadto, za muzykę do filmu Zimmer otrzymał swojego drugiego Oscara za najlepszą muzykę oryginalną.

matki równoległe

MATKI RÓWNOLEGŁE – Alberto Iglesias (2021)

Długo oczekiwany film Pedro Almodóvara uzbrojony został w ścieżkę dźwiękową stworzoną przez nominowanego trzykrotnie do Oscara, kompozytora Alberto Iglesiasa. To już trzynasty wspólny film, tych dwóch gentlemanów, ich współpraca trwa już od 25 lat. Alberto Iglesias napisał jedną ze swoich najbardziej intensywnych, emocjonalnych i poruszających dużych orkiestrowych partytur, w której pobrzmiewają echa Ravela, Debussy’ego i hiszpańskiej tradycji Manuela de Falli. Muzyka została nagrana w Air Studios w Londynie, z Thomasem Bowesem jako koncertmistrzem. Na płycie znalazły się również dwa klasyczne utwory Janis Joplin i Milesa Davisa.

nasze magiczne encanto

NASZE MAGICZNE ENCANTO – Germaine Franco (2021)

Powinienem w zasadzie dodać jeszcze jedno nazwisko do przedstawienia tej ścieżki dźwiękowej. Chodzi o Lin-Manuela Mirandę, który jest współtwórcą muzyki, która pojawia się w tej Disnejowskiej animacji. Stworzył on część piosenek, ale nie w tak oczywisty sposób, jak moglibyśmy się tego spodziewać. Razem ze swoim zespołem odwiedzili Kolumbię — miejsce akcji Encanto, gdzie studiowali tamtejszą muzykę. W rezultacie cała ścieżka dźwiękowa jest zakorzeniona w takich gatunkach jak vallenato, cumbia, bambuco i rock en español, wykorzystuje tradycyjne instrumenty muzyczne Kolumbii, a także łączy style salsy, tanga, reggaetonu i bachaty z popem, hip-hopem, folkiem i elementami teatru muzycznego. Jeśli jesteście fanami muzyki z animacji COCO, ta twórczość na pewno również przypadnie Wam do gustu.

nie patrz w górę

NIE PATRZ W GÓRĘ – Nicholas Britell (2021)

Za soundtrack do tego filmu odpowiada Nicholas Britell. Jego twórczość znacie z takich produkcji jak: Moonlight, Sukcesja, The Big Short, If Beale Street Could Talk, Cruella, Vice, The Underground Railroad. Muzyka świetnie współgra, z tym, co widzimy na ekranie. Mianowicie? Komedię o dwójce astronomów, którzy wyruszają w medialną podróż, aby ostrzec ludzkość przed zabójczą dla planety kometą zmierzającą w kierunku Ziemi. Wyobrażacie już sobie jakich dźwięków można się spodziewać? Nie mylicie się! Zamknijcie oczy i przenieście się w stan nieważkości.

psie pazury

PSIE PAZURY – Jonny Greenwood (2021)

No dobrze. Zacznę od pytania. Czy wiecie, kim jest Jonny Greenwood? Tak to gitarzysta Radiohead. A czy znacie ten film? Nie? W takim razie do gitarzysty Radiohead dodajcie to. Ścieżka dźwiękowa, stworzona została przy użyciu kameralnego zespołu złożonego z fortepianu, smyczków, instrumentów dętych, blaszanych i innych. Jest dość okazała, pełna szlachetnego zadumania się i udręczonej ekstazy, a wszystko to w surowo pięknym modernistycznym stylu. Składa się z szesnastu krótkich, lecz treściwych utworów. Przebiega przez ciemne, lśniące zbocza i złowieszcze równiny, a każdy krajobraz zdaje się wlewać w drugi. Ich niełatwa, lecz pełna wdzięku jedność pozwala nawet na okazjonalne, staroświeckie wybuchy awangardy. Wszystko razem jest zadziwiająco europejskie i wyjątkowo piękne. Czy już skojarzyliście, że ten film to western? 😉

Zdarzały się lata, w których poza zwycięzcą Oscarowej gali w kategorii „Najlepsza muzyka oryginalna” nie było na czym zawiesić „ucha”. Tegoroczne Oscary dały nam jednak utwierdzenie w tym, że hollywoodzkie kino to nie tylko gwiazdy, ogromne budżety i mało ciekawe historie. Każdy z tych albumów jest równie ekscytujący i porywający. Czy wygrał najlepszy? Osądźcie to sami, słuchając wybranych fragmentów!

P.S. W jaki sposób najlepiej dostarczyć sobie emocji, na których zależało twórcom tych ścieżek dźwiękowych? Popraw dźwięk swojego telewizora za pomocą soundbara! Nie byle jakiego. Poniżej zestawienie perełek z naszej oferty, które dadzą Ci niesamowity dźwięk Dolby Atmos.

Dobrej zabawy,
Piotrek Woch
Specjalista Social Media