Marantz CD-63 i historia płyt CD

0
marantz cd-63

Podczas gdy lata 60.uważane są często za dekadę dość archetypiczną, niewiele okresów ukształtowało nasz współczesny świat tak silnie, jak lata 80.

W miarę jak słabła koniunktura gospodarcza, niedobory ropy naftowej, muzyka dyskotekowa lat 70. przeminęła, pojawiła się nowa społeczna i globalna energia. Do tej energii dołączyła cyfrowa technologia audio, która z laboratorium trafiła wprost do domów milionów słuchaczy.

Mniej niepożądanych dźwięków i odrodzenie popu – powstanie płyt CD

Nowa technologia odtwarzania – opracowana wspólnie przez Philipsa (ówczesną firmę macierzystą Marantza) i Sony, zaprezentowana została wraz z kompaktowym nagraniem „Walców Chopina” autorstwa Claudio Arrau. Kilku starych wyjadaczy audio uważało, że dźwięk CD jest szorstki. Zdecydowana większość celebrowała jednak tę technologię za niski poziom szumu, odtwarzanie bez przerw oraz brak zarysowań na płytach, które tworzyły niepożądane trzaski.

1 października 1982 roku, pierwszy szeroko wydany „cyfrowy dysk audio” lub CD trafił na japoński rynek. Ta cyfryzacja muzyki była w zasadzie prekursorem naszej obecnej ery streamingu.

Miesiąc później, artysta, znany z noszenia tylko jednej rękawiczki, nazywany „Królem Popu” przedstawił album i mini film o mrocznej tematyce. Zmienił on przyszłość popu i ożywił cały przemysł muzyczny.

marantz cd-63

Rozpoczęcie masowej produkcji odtwarzaczy CD

Nie trzeba było długo czekać, by płyta CD opanowała światowy rynek muzyczny. Wśród popularnych tytułów znalazły się wydawnictwa genialnego Bossa z New Jersey oraz brytyjskiej super grupy, która nie bała się eksplorować ciemnych stron Księżyca. Księżycowy majstersztyk okazał się tak popularny, że cała fabryka została podobno przerobiona na tłocznię tylko tej płyty. Zapotrzebowanie było wprost oszałamiające.

Mniej więcej w tym samym czasie, gdy ukazał się „mroczny” album „Króla Popu”, a wspomniane wyżej tytuły zalały półki sklepowe, firmy elektroniczne na całym świecie zaczęły masowo produkować odtwarzacze CD.

Jak to ze wszystkim bywa, wyłonił się lider.

Nadchodzi ikoniczny Marantz Model CD-63

Marantz Model CD-63 wprowadzony został na rynek jesienią 1982 roku. Był on jednym z pierwszych masowo przyjętych na rynek odtwarzaczy CD. Zawarte w nim detale i wykonanie są cenione i przewijają się przez cały sprzęt audio do dziś. Według niektórych „Marantz CD-63 krzyczy latami 80.”.

marantz cd-playerZe swoją ładowaną od góry konstrukcją i charakterystycznym szampańskim kolorem, CD-63 natychmiast wyróżniał się wyrafinowanym wyglądem i niezrównaną wydajnością. Cechy charakterystyczne Marantza CD-63 wygrawerowano na obudowie tego odtwarzacza. Znajdziemy tam m.in. akapit dotyczący zalet dźwięku cyfrowego. Wyświetlacz zawiera 15 diod LED, po jednej na każdą ścieżkę na większości płyt CD. Jeśli płyta CD miała więcej ścieżek, pomijanie było niemożliwe.

Marantz wykorzystuje elementy zaciągnięte wprost z Philipsa CD-100, Magnavoxa FD 100 i Grundiga CD-30. Pokazuje jednak, jak inżynierowie i Sound Masters Marantza mogą wykorzystać standardowe elementy konstrukcyjne produktów i zmaksymalizować ich wydajność. To przeprojektowanie obejmuje „oversampling” odtwarzacza, zaawansowaną technologię cyfrową, która skutkuje mniejszą ilością filtrów analogowych i czystszym, bogatszym brzmieniem.

marantz cd-player2Ten model w dniu swojej premiery można było kupić za 250 funtów (około 325 dolarów). Oryginalny Marantz CD-63 jest rzadki. Przez co bardzo ceniony przez kolekcjonerów. Wartość ta wynika z połączenia wysokiej jakości dźwięku, pięknego wyglądu w stylu sci-fi i niemalże kuloodpornej trwałości.

Wykorzystanie ogromnego dziedzictwa płyt CD

Po 40 latach rewolucyjny format CD nie tylko przetrwał. Zdefiniował on na nowo sposób, w jaki tworzy, kreuje, sprzedaje i gromadzi muzykę. Dziś płyty CD znalazły swoje miejsce w świecie muzyki. Odrodzenie formatu nastąpiło niekoniecznie ze względu na jego jakość dźwięku, w której nadal dominuje, ale ze względu na jego fizyczność. Podczas gdy strumieniowanie przynosi wygodę, audiofile wciąż lubią coś konkretnego. Coś, co obrazuje, kim są, coś, co mogą trzymać i kontemplować, coś, co trwa.

marantz cd60
Opierając się na tym dziedzictwie postępu, Marantz kontynuuje projektowanie najlepszych na świecie odtwarzaczy CD. Nasz najnowszy model, CD-60, zapewnia entuzjastom płyt CD doskonałe odtwarzanie ich najbardziej cenionego formatu. Marantz pozostaje oddany płycie CD i tym, którzy ją kolekcjonują, wprowadzając innowacyjne produkty na kolejne lata. W dalszym ciągu utrzymujemy precyzyjnie dostrojone inżynierię audio z naszym Mistrzem Dźwięku, który zapewnia najcieplejszą i najłagodniejszą reprodukcję dźwięku.

Kto wie? Wraz z rozwojem formatów audio, ta nowa generacja wysokiej jakości odtwarzaczy CD Marantz może stać się jeszcze bardziej kolekcjonerska.

Dziękuję i trzymam kciuki za Wasze kolekcje płyt CD!

Piotrek Woch
Denon Store