Mniej znane Kobiety w muzyce, których zdecydowanie warto posłuchać!

0
kobietymuzyki2022

Dzień Kobiet jest idealnym momentem na to, aby wzbudzić w Was impuls do zainspirowania się mniej znanymi kobietami w świecie muzyki. Zapraszam do zapoznania się z listą 10 artystek, których talent jest największą siłą! Przejdziemy przez jazz, muzykę klasyczną, aż do muzyki luzofońskiej i popu. Mam nadzieję, że uda mi się Was miło zaskoczyć i część z nich trafi w Wasz gust!

P.S. Playlista z wybranymi utworami tych dziewczyn na końcu bloga!

#1 Hania Rani

Właściwie Hanna Maria Raniszewska. Hania Rani jest polską pianistką, kompozytorką i wokalistką. Ukończyła Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie. W 2019 roku wygrała zorganizowany przez Gazetę Wyborczą plebiscyt „Sanki” dla najciekawszych nowych twarzy w polskiej muzyce. W 2020 zdobyła nagrodę Fryderyka w kategoriach: Album Roku Alternatywa (za album „Esja”), Nowe Wykonanie (z Melą Koteluk za utwór „Odprowadź (piano version)”, Fonograficzny Debiut Roku i Kompozytor Roku (ex aequo z duetem kompozytorskim Dawid Podsiadło/Olek Świerkot), była też nominowana w kategorii Producent Roku. Wydany w 2020 album Home została natomiast płytą roku w plebiscycie Gazety Wyborczej. Jej muzyka jest esencjonalna, delikatna, wrażliwa. Zanurzasz się w niej i zostajesz tam na długo, smagany subtelnymi dźwiękami fortepianu. Polecam każdemu, bez wyjątku. Nawet tym, którzy nie lubią muzyki klasycznej.

#2 Janelle Monáe

Na jej muzykę natknąłem się przy okazji miniserialu Netlfix „Własnymi rękoma: Historia Madam C.J. Walker” (swoją drogą świetny soundtrack). Janelle jest wszechstronnie uzdolniona. Poza śpiewem jest również aktorką, tancerką, autorką tekstów oraz performerką. W muzyce łączy soul, jazz, R&B, hip-hop oraz punk. W „rozkręceniu” kariery pomógł jej duet Outkast, z którym w 2005 roku nagrała utwór Call the Law. Jej muzyka to mocne, zdecydowane brzmienia. Czuć w nich siłę złączoną w idealnej harmonii z kobiecą subtelnością. Posłuchajcie, noga sama zacznie pracować!

#3 Melody Gardot

Ci z Was, którzy nie znają jeszcze twórczości Melody, muszą to nadrobić najszybciej jak to możliwe. Ta diva jazzu jest uosobieniem klasy i szyku. Śpiewa zjawiskowo, docierając do każdego centymetra ciała słuchacza. Jej muzyka jest różnorodna, to nie tylko klasyczny jazz, ale też porywające piosenki z pogranicza muzyki luzofońskiej. Równie ciekawa co twórczość Melody, jest jej historia. W 2003 roku została potrącona przez samochód. Doznała neurologicznego urazu głowy, rdzenia kręgowego oraz złamania miednicy w dwóch miejscach. W szpitalu spędziła, aż rok, gdzie w pozycji leżącej uczyła się grać na gitarze i pisać piosenki. Melody Gardot znana jest z noszenia ciemnych okularów, w każdej sytuacji. Nie jest to jej fanaberia a konsekwencja wypadku, którego doznała. W jego wyniku doszło u niej do zmiany wrażliwości na dźwięk i światło. Jej okulary są więc ochroną, przed nadmierną ilością docierającego do niej światła.

#4 Delilah Montagu

Delilah jest młodziutką, bo 23-letnią londynką. Jej muzyka to alternatywny pop w bardzo dobrym wydaniu. Możecie tam znaleźć spokojne ballady, ale też zawadiackie piosenki, które przyśpieszą bicie serca. Ta dziewczyna jest zagorzałą fanką koloru pomarańczowego, szczególnie na skarpetach. Na jej oficjalnej stronie można znaleźć prośbę do każdego, kto znajdzie ją kiedyś zagubioną. „If lost, please return to nearest piano”. W 2021 roku ukazał się jej debiutancki album BABY, choć pierwszy singiel i album EP dostępne były już w 2019 roku. Na pewno warto zwrócić uwagę na tę artystkę i mocno przyglądać się jej karierze.

#5 Lianne La Havas

Największy wpływ na jej muzyczny kunszt wpływ miały odmienne gusta muzyczne rodziców. Jej tata jest grekiem, mama zaś jamajką. Nie skończyła żadnej muzycznej szkoły, rzuciła wręcz studia na Wyższej Szkole Biznesu i Przedsiębiorczości dla Dziewcząt w Norbury w Croydon, aby maksymalnie oddać się jej największej miłości, muzyce. Zaczynała jako chórzystka m.in. u Palomy Faith, aby dojść do momentu, w którym występowała solowo jako suport przed Alicią Keys podczas festiwalu MTV „Crashes” Manchester, transmitowanego do 164 krajów. Jest jedna rzecz, której zazdroszczę Lianne najbardziej na świecie. Na początku 2014 roku, niejaki… PRINCE zagrał dla niej prywatny koncert w salonie jej mieszkania w Londynie. Muzyka Lianne jest idealną mieszanką soulu, folku, jazzu i popu. Nie będziecie się nudzić!

#6 Esperanza Spalding

Co łączy Quinciego Jonesa, Chaka Khan, Dianę Krall, Johna Mayera oraz Pata Methenego z Esperanzą? Ukończyli tę samą szkołę muzyczną… Berklee College of Music, która szkoli geniuszy muzycznego świata od 1945 roku. Esperanza jest przede wszystkim wokalistką, ale też świetną kontrabasistką. Najlepiej czuje się w jazzie, który jest nowoczesny, spójny i ponad wszystko melodyjny. Jeśli 3 nagrody Grammy nie mówią same za siebie, koniecznie sprawdź jej twórczość!

#7 Mayra Andrade

Pierwszy raz usłyszałem ją w audycji „Siesta” Marcina Kydryńskiego. To była miłość od pierwszego wysłuchania. Mayra jest wspaniałą ambasadorką Wysp Zielonego Przylądka, skąd na cały świat szerzy muzykę luzofońską. Ta 37-latka pozostaje wierna swojej kulturze, słychać to w każdej wydanej przez nią płycie. Ma tyle samo wdzięku, gdy śpiewa i mówi. Słychać, że doskonale zdaje sobie sprawę jak ważne w wykonywanej przez niej muzyce, są detale. Szczerze zazdroszczę Wam, że będziecie mogli posłuchać jej po raz pierwszy. Mam nadzieję, że na stałe wpiszecie ją do grona swoich ulubionych artystek.

#8 H.E.R.

A właściwie Gabriella Wilson, urodziła się w Vallejo w Kalifornii. Już jako 14. latka podpisała kontrakt płytowy z wytwórnią RCA i wydała, jeszcze pod własnym nazwiskiem, pierwszy singiel „Something to Prove”. Przez wiele lat H.E.R. starała się utrzymać swoją tożsamość w tajemnicy, jednak w marcu 2017 roku magazyn Rolling Stone, uwzględnił ją w podsumowaniu „10 artystów, których musisz znać”. Również Forbes nazwał ją jednym z 5 alternatywnych wykonawców R&B, na których warto zwrócić uwagę. Szczególnie polecam Wam jej mini koncert, który nagrała dla NPR Music w ramach serii Tiny Desk. Do obejrzenia tutaj – https://youtu.be/hxxcEzM8r-4

#9 Andreya Triana

Andreya jest w tym zestawieniu kolejną przedstawicielką Wielkiej Brytanii. Jej muzyka to połączenie jazzu, nu soulu oraz popu. Utwory są pełne pasji, świetnych aranżacji i co najważniejsze, wypełnione są po brzegi jej genialnym głosem. Fani gry Fifa, będą mogli rozpoznać jej głos w soundtracku do wersji z roku 2019. Muzyka tworzona przez tę artystkę da Wam mocne uderzenie kobiecej siły, indywidualności i miłości do samej siebie. Jest idealnym lekiem na gorszy czas, marazm i zły nastrój.

#10 Hannah Reid

Ta dziewczyna znana jest z brytyjskiego zespołu London Grammar, którego ostatni album Truth Is a Beautiful Thing osiągnął pierwsze miejsce na brytyjskiej liście najbardziej popularnych albumów w 2017 roku. Dlaczego chce zwrócić Waszą uwagę na tę wokalistkę? Ma nietuzinkowy głos, który potrafi wykorzystać i dopasować do tworzonej przez kolekty London Grammar muzyki. Jest znana ze szerokiej gamy dźwięków, które potrafi z siebie wydobyć. Do ciekawostek można jeszcze dopisać dwie rzeczy. Hannah śpiewa kontraltem (też nie znałem tego określenia). Przez wiele lat walczyła również z tremą, która wielokrotnie wywoływała u niej ataki paniki. Aby zwalczyć tę fobię, zaczęła ćwiczyć Technikę Wolności Emocjonalnej (EFT).

Te 10 kobiet, o których przed chwilą przeczytaliście łączy wiele. Ogromny talent, niesamowite możliwości wokalne, genialny muzyczny kunszt. Jest jednak coś, co moim zdaniem jest najważniejsze. Od każdej z nich bije kobiecość, która zachwyca. Są różne, jednak słucha się ich z tak samo dużym podziwem i fascynacją.

Poniżej umieszczam playlistę z wybranymi przeze mnie piosenkami tych artystek! Życzę udanych odsłuchów.

Piotrek Woch
Specjalista Social Media