Kino domowe – poradnik na początkujących

0

Poszukując idealnego rozwiązania na kino domowe w Twoim Domu, natkniesz się zapewne na mnóstwo możliwości, które na pierwszy rzut oka mogą się okazać dosyć skomplikowane. Stereo, Atmos, soundbary 5.1, 5.1.2, głośniki centralne, efektowe, odbijające dźwięk, i tak dalej…

I teraz, jak wybrać coś odpowiedniego dla Ciebie, zanim staniesz się ekspertem w każdej możliwej technologii?

Spokojnie, pomożemy. Ale po kolei

Pierwsze 3 pytania jakie powinien zadać sobie każdy, kto planuje rozbudować swój system audio:

  1. Jakiej wielkości jest moje pomieszczenie?
  2. Na czym zależy mi najbardziej? (wzmocnienie dźwięku TV, kino, gry czy audio)
  3. Chcę mieć cały zestaw od razu, czy rozbudowywać go w czasie?

Pytanie poza konkurencją to oczywiście budżet – tego nie unikniemy. Określając go jednak na samym początku, będzie nam dużo łatwiej podjąć kluczowe decyzje.

Kino w twoim domu

Trzy, cztery, i…

… i odpowiedzi pewnie padły różne

Załóżmy sobie więc pierwszy scenariusz, czyli:

1. Podejście budżetowe:
Chcę mieć lepsze brzmienie w salonie, ale jeszcze nie wiem czy pełne kino.

Tu z pomocą przychodzi nam bogata oferta soundbarów. Sprytne rozwiązanie dla osób, które cenią sobie oszczędność miejsca. Listwę wystarczy umieścić przed telewizorem, lub w przypadku kiedy nasz telewizor jest zawieszony na ścianie – powiesić ją poniżej. Podłączamy i gotowe!

Ale nawet tutaj producenci rozpieszczają nas oferując co raz to nowe rozwiązania:

Jeżeli zależy Ci na małym urządzeniu, które nie będzie się rzucało w oczy, ale zdecydowanie wpadnie w uszy, to Twoje oczekiwania zdecydowanie spełni Polk Magnifi Mini. Jeden z najbardziej kompaktowych, ale w dalszym ciągu zaskakujący nie dość, że mocą dźwięku, to w dodatku ceną.

Soundbar do małego mieszkania

Firma Polk poszła również o krok dalej. Magnifi Max, większy brat Magnifi Mini, to w zasadzie kompaktowe rozwiązanie kina domowego. Zestaw składa się z listwy i subwoofera i uwierzcie, w małych pomieszczeniach to zupełnie wystarczy!

Jaki soundbar wybrać?

Nasz kolejny przykład jest już mniej budżetowy, nie mniej jednak ciekawy przez ilość funkcji jaką może pełnić. Mowa o produkcie jedynym w swoim rodzaju, all-in-one najwyższej jakości jakim jest Mu-so marki Naim. Urządzenie posiada 7 wbudowanych głośników, także jakość brzmienia jest jak na miarę Naima – wysoka. Mu-so może pełnić funkcję soundbara, odtwarzacza, radia, a nawet budzika. Dodatkowo, co ciekawe Naim daje możliwość personalizacji urządzenia, przez możliwość wymiany maskownic, które są dostępne na rynku w kilku kolorach.

Soundbar do domu

Naszą propozycją dla osób, które już widzą, że listwa to tylko i wyłącznie pierwszy krok któregoś pięknego dnia w zasadzie na pewno zechcą czegoś więcej, jest Heos Bar.

Urządzenie wygląda jak standardowy soundbar. Jest jednak prawdziwą hybrydą jeśli chodzi o funkcje. Może współgrać tylko i wyłącznie z telewizorem, jak zwyczajna listwa, można na nim odtwarzać muzykę bezpośrednio z aplikacji Heosa. Ale, co je odróżnia: jest to urządzenie, które można składać w jeden spójny system jak klocki – pozwala na sukcesywne podłączanie kolejnych komponentów, razem z Hoes Subem i kolejnymi głośnikami efektowymi, aż do stworzenia klasycznego układu 5.1., a nawet 7.1…

Na tym etapie, po krótkim zgłębieniu funkcji różnego rodzaju soundbarów, rodzi nam się kolejne pytanie – czym jest to 5.1?

…ale o tym opowiemy w następnej części.