Cześć Google! Teraz po polsku!

0

Cześć Google! – teraz po polsku!

Czy wiesz że… asystent głosowy Google jest już dostępny w języku polskim?

Z początkiem roku gigant technologiczny z Mountain View uruchomił zapewne długo wyczekiwaną przez niektówych, polską wersję swojego asystenta głosowego. Jest to niewątpliwie ogromny krok na przód i jednocześnie ukłon w stronę nadwiślańskich miłośników technologii. Asystent głosowy Google Assistant był już wcześniej testowany w naszym języku, jednak to właśnie 15 stycznia 2019 roku został oficjalnie uznany za datę uruchomienia usługi dla polskich użytkowników. Co to zmienia? Zdecydowanie jest to pierwszy i bardzo ważny krok w zmianie sposobu interakcji użytkownika ze sprzętem elektronicznym. Mowa tu nie tylko o smartfonie i możliwości pisania wiadomości czy dodawania notatek przy pomocy głosu. Cała automatyka domowa oraz multimedia mogą być już sterowane głosowo.

Cześć Google

Jednym z pierwszych produktów które zyskują możliwość komunikacji z użytkownikiem poza smartfonem, jest inteligentny głośnik Polk Assist. Jest to wyjątkowy produkt, którego atuty multimedialne i muzyczne zostały uzupełnione poprzez integrację z asystentem głosowym Google. Urządzenie posiada wbudowane mikrofony, pozwalające na wydawanie komend dotyczących sterowania muzyką czy zapytań o np. pogodę na jutro i czas potrzebny na dotarcie do pracy. Możliwości jakie daje ta technologia są o wiele szersze niż może się nam na początku wydawać. Pomimo pewnych ograniczeń czy drobnych błędów, które zdarzają się przecież właściwie zawsze na początku użytkowania nowych systemów, z każdym dniem i nabieraniem doświadczenia zarówno przed użytkownika oraz rozwoju systemu, technologia dąży do doskonałości i rozwija swoje co raz szersze skrzydła.

Dzięki integracji usług Google dostępne jest również sterowanie urządzeniami wyposażonymi w technologię Google Cast. Oznacza to możliwość sterowania takimi urządzeniami jak Polk Magnifi Mini czy Magnifi Max Sr. Dzięki dynamicznie rozwijającemu się wsparciu innych firm, możliwa będzie niebawem integracja z innymi urządzeniami smart z Twojego domu. To pewnie tylko kwestia czasu, żeby inni asystenci poszli w ślady Google.

Kolejnym zakresem, gdzie sterowanie głosem może być przydatne, to choćby zarządzanie ciepłem w Twoim domu, przy użyciu urządzeń marki Netatmo. Funkcjonalność jest już dostępna. Także, wyobraźcie sobie: zmiana temperatury w pomieszczeniu bez potrzeby podchodzenia do kaloryfera czy nawet wyciągania smartfona z kieszeni, tylko za pomocą komendy głosowej… rewelacja!

Ważne: Obecnie asystent głosowy Google jest dostępny w języku polskim jedynie na urządzeniach mobilnych. Trwają jeszcze prace nad uruchomieniem języka polskiego na zewnętrznych głośnikach.