Winyl czy CD? Co brzmi lepiej?

0

Denon DP-450 usb

Czy gramofony winylowe górują nad standardowymi odtwarzaczami?

Miłośnicy doskonałego brzmienia stale poszukują urządzeń, które zagwarantują najwyższą jakość dźwięku. Wielu koneserów uważa, że formaty winylowe znacząco przewyższają standardowe pliki multimedialne. Zapewniają one unikatowe doznania, których nie możemy odczuć w przypadku utworów muzycznych w formacie cyfrowym. Oczywiście duże znaczenie ma jakość urządzeń wchodzących w skład systemu muzycznego m.in. głośników, amplitunerów, czy też soundbarów.

Każdy nośnik audio ma swoje mocne i słabe strony, a wielu melomanów twierdzi, że jeśli chcesz usłyszeć swoje ulubione piosenki w całej okazałości – szczególnie starszą muzykę z czasów największego rozkwitu rocka, folku i R & B – wybierz gramofon winylowy. Czy to stwierdzenie zawsze jest prawdziwe?

ION Mustang

Kiedy możesz zauważyć przewagę płyt winylowych nad innymi formatami?

Mimo, że wielu z nas swego czasu zachwyciło się możliwością streamingu swoich ulubionych kawałków muzycznych na rozmaitych urządzeniach, to co raz częściej pojawiają się zapaleńcy, którzy czerpią przyjemność z posiadania w swojej kolekcji fizycznej płyty. Ale nie tylko dlatego. Sam gramofon, płyta vinylowa mają w sobie jakieś nieokreślone ponadczasowe piękno, którego obecnie szukamy i czego co raz bardziej dzisiaj potrzebujemy.

Argument, że „winyl zapewnia to, w jaki sposób konkretny artysta miał być słyszany” brzmi prawdziwie, ponieważ wiele popularnych utworów z lat 50., 60., 70. a nawet 80. zostało nagranych z myślą o formatach winylowych.

Dodatkowo, na płycie winylowej nie mamy sytuacji kompresji dźwięku, żeby zmniejszyć jego objętość na serwerze, co zwykle dzieje się z innymi formatami cyfrowymi. Większość serwisów streamingowych po prostu nie istniałaby bez technologii kompresji dźwięku.

Pliki audio tracą część wierności, gdy są skompresowane, co oznacza, że do słuchacza nie docierają szczegóły dźwiękowe, które zostały pieczołowicie utworzone podczas nagrywania ścieżki w studiu.

Denon DP-450

Dla przeciętnego człowieka może to nie być wielka sprawa, ale dla melomanów utrata tej głębi dźwięku jest wręcz zbrodnią.

Jednak w obu przypadkach, analogowym oraz cyfrowym, zawsze wszystko zaczyna się od dobrego nagrania i tego, co miał na myśli inżynier dźwięku. Jeśli błędy zostały popełnione już na samym początku, nie można ich naprawić przez jeden lub drugi nośnik.

Vinyl zapewnia ciepło, unika „wojny głośności”

Fani winylów zawsze mówią o „cieple”, jakie uzyskują z klasycznych płyt. To nie jest nostalgia, ale bardzo realne zjawisko dźwiękowe. Jak wyjaśnił inżynier dźwięku Adam Gonsalves, dźwięk średniej klasy, który można znaleźć na winylu, zapewnia przyjemniejsze, cieplejsze brzmienie dla Twoich uszu. Jest to szczególnie zauważalne podczas słuchania klasycznych artystów rocka, takich jak Beatles, Led Zeppelin czy Pink Floyd.

W latach 90. wytwórnie muzyczne dokładały ciągłych starań, aby ich artyści mogli być usłyszeni w sklepach. Nie chodziło tylko o to, aby ich piosenki były odtwarzane w systemach nagłaśniających sklepu, ale chcieli mieć pewność, że się wyróżniają, przyciągają uwagę kupujących oraz zagłuszają hałas z otoczenia. Ta „wojna głośności” nasilała się przez lata, ponieważ najnowsze nagrania cyfrowe są nagrywane przy większych głośnościach. Uzyskiwanie decybeli w ten sposób powoduje spadek jakości dźwięku, który staje się natychmiast zauważalny, jeśli posłuchasz cyfrowych utworów z lat 2000 oraz płyty winylowej LP na żywo. Nie ma o czym mówić – winyl po prostu brzmi lepiej.

DP-450 Denon

Gdzie media cyfrowe wygrywają

Istnieje poważne zastrzeżenie w rywalizacji formatów winylowych i cyfrowych, że winyle brzmią lepiej w pewnych okolicznościach, ale nie wszystkich – szczególnie w przypadku nowszej muzyki. Nowsze albumy wydane zarówno w formatach winylowych, jak i cyfrowych rzadziej wykazują znaczącą różnicę w jakości dźwięku między nimi. Utwory zostały nagrane i wyprodukowane z myślą o formatach cyfrowych, a następnie nagrane na płytę. W takich sytuacjach płyta winylowa w zasadzie traci swoją przewagę.

Ponadto, dostępne są pewne formaty cyfrowe, które niwelują, jeśli nie całkowicie eliminują lukę wierności w odniesieniu do starszych utworów – na przykład FLAC. Jak zauważył Steve Guttenberg, uczestnik projektu CNET, w rzeczywistości formaty cyfrowe oferują cechy płyt winylowych w wielu obszarach:

  • Separacja kanałów stereo
  • Mniejsze zniekształcenia
  • Poziom hałasu
  • Pasmo przenoszenia

Z punktu widzenia wygody, cyfrowe utwory biją na głowę płyty winylowe LP. Bezprzewodowy streaming muzyki ze smartfona lub urządzenia mobilnego jest o wiele łatwiejszy i wygodniejszy niż wyciąganie płyt z okładek oraz przewracanie ich co trzy lub cztery utwory, aby odsłuchać drugą stronę.

Denon DP-400

Mimo to, winyl zawsze będzie formatem całkowicie bezstratnym, co oznacza, że słyszysz dokładnie to, co zamierzał artysta. Ostatecznie to od słuchacza zależy przeanalizowanie różnych niuansów i zadecydowanie o tym, co jest najważniejsze dla zapewnienia sobie przyjemności z odsłuchu.

Jeśli poważnie myślisz o słuchaniu ulubionych klasycznych wykonawców w taki sposób, w jaki ich utwory zostały nagrane i chcesz cieszyć się bardziej angażującym doświadczeniem odtwarzania muzyki, to właśnie jest droga do winyli. Nie można zaprzeczyć, że media cyfrowe zamknęły lukę w jakości dźwięku dzięki płytom LP, a wygoda streamingu muzyki oraz plików MP3 może być decydującym czynnikiem dla wielu fanów muzyki. Niezależnie od preferowanego formatu, sprawdź wszystkie najlepsze gramofony Denon, wzmacniacze, amplitunery i inny wysokiej jakości sprzęt, aby stworzyć własny, perfekcyjny system audio.