Recenzja nowych głośników multiroom Denon Home

0

Na początku roku byliśmy świadkami premiery nowej odsłony głośników multiroom Home marki Denon. Czy to godny następca legendarnego Heosa? Czego możemy się spodziewać po linii Home? Jak brzmią i jakie mają możliwości? Sprawdza to nasz Ekspert z salonu Denon Store, który testuje i recenzuje nowe głośniki Home 150, 250 i 350. Zapraszamy do lektury!

Na przestrzeni ostatnich lat, mieliśmy do czynienia z serią głośników HEOS. Tym razem Denon zaprezentował swoje nowości pod szyldem własnej marki. W związku z tym, dobrze znane nam produkty jak Heos 1, Heos 5, czy też Heos 7, jako druga generacja doczekały się swoich następców pod nazwą Denon Home 150, 250, 350. W artykule przyjrzymy się przede wszystkim różnicom, pomiędzy nowymi głośnikami względem ich poprzedników.

Już na pierwszy rzut oka możemy zauważyć, że w całej nowej rodzinie zabrakło bezpośredniego następcy Heosa 3. Czy można zatem rzec, że Denon Home 150 został, aż tak ulepszony, że nie było potrzeby tworzyć modelu wyższego? Odpowiedź na to pytanie już za chwilę. Na początek sprawdźmy główne różnice między Heosem a Denon Home.

Jak się prezentuje seria głośników multiroom Denon Home?

Na samym wstępie należy zwrócić uwagę na wygląd urządzenia. Gdy pierwszy raz rozpakowałem Denon Home, pomyślałem sobie: WOW, projektanci wykonali dobrą pracę!  Poprzednia wersja głośników z serii Heos nie była do końca aż tak spójna. Podczas rozmów z Klientami w salonach Denon Store, często pojawiały się wątpliwości, czy sprzęt będzie pasował do ich pomieszczenia. W obecnej linii ten problem został totalnie wyeliminowany. Cała seria wygląda bardzo spójnie. Jedynie czym się różnią to oczywiście rozmiarem – im większa cyfra, tym większy głośnik i możliwości (tutaj nic się nie zmieniło).

Denon Home 250

Wyjątkiem w możliwościach głośników jest fakt posiadania większej ilości zapisu np. stacji radiowych na panelu dotykowym w modelu Home 350 (mamy możliwość zaprogramowania aż do sześciu ulubionych stacji, a nie jak w mniejszych produktach do trzech). I tutaj znowu warto wrócić do historii. W poprzednich produktach z serii Heos nie mieliśmy w ogóle możliwości programowania naszych ulubionych, predefiniowanych portali muzycznych bezpośrednio na urządzeniu, bez wsparcia z poziomu smartfona. Teraz wystarczy podejść i dotknąć touch panel, by cieszyć się swoją ulubioną muzyką, czy audycją. W poprzednich wersjach mieliśmy do czynienia jedynie z przyciskami fizycznymi takimi jar regulacja głośności czy totalne wyciszenie (przycisk MUTE). Obecnie, tak jak wspomniałem wcześniej pod szklaną powłoką (co też jest nowością) odporną na wszelkie zarysowania mamy podświetlający się dotykowy panel, który działa bardzo płynnie przy zbliżeniu ręki.

Denon Home 350
Denon Home 350

Pod kątem wyglądu warto wspomnieć jeszcze, iż np. porównując Heosa 1 z Denon Home 150 zmienił się kształt. Obecnie Denon Home 150 (jak i reszta z tej samej linii) przybrał formę prostopadłościanu z lekko zaokrąglonymi narożnikami. Kolejną różnicą jest to, że głośnik Heos 1 z przodu posiadał sztywną aluminiową powłokę (maskownicę), natomiast nowy produkt otoczony jest z każdej strony naciągniętą tkaniną na sztywną obudowę wykonaną z tworzywa typu ABS. Wszystko to zostało zrobione po to by, Denon Home 150 był jeszcze bardziej odporny na wszelkie uszkodzenia mechaniczne.

Denon Home 150

Przy aluminiowej powłoce łatwo było go uszkodzić, zarysować, wgnieść. W najnowszym modelu z taką sytuacją nie będziemy mieć do czynienia. Klient – tak jak w poprzedniej serii – ma do wyboru dwa kolory – czarny z grafitową tkaniną oraz biały z popielatą, bez dodatkowych ozdobników w postaci szczotkowanego aluminium. Tylko czysta, prosta, nowoczesna forma.

Produkt ten jak podejrzewam, miał być minimalistycznym głośnikiem, z dużym naciskiem na estetykę.

Można zatem śmiało wysnuć tezę, że będzie pasował do każdego pomieszczenia, zarówno pod względem kształtu, jak i koloru.

Kolejnym ogromnym plusem jest fakt, że Denon zrezygnował z koncepcji osobnego zasilacza, na który w poprzednich wersjach trzeba było gdzieś wygospodarować miejsce. Obecnie wystarczy już tylko sam kabel zasilający, a zasilacz został wbudowany wewnątrz urządzenia.

Krótka charakterystyka głośników Denon Home:

Denon Home 150

 • Konstrukcja – głośnik mono
 • 2 wbudowane wzmacniacze w klasie D
 • 2 przetworniki
 • 1 tweeter 25mm
 • 1x woofer 89mm

Denon Home 250

 • Konstrukcja – głośnik stereo
 • 4 wbudowane wzmacniacze w klasie D
 • 4 przetworniki
 • 2x tweeter 19mm
 • 2x woofer 100mm + 133mm pasywny radiator

Denon Home 350

 • Konstrukcja – głośnik stereo
 • 6 wbudowanych wzmacniaczy w klasie D
 • 6 przetworników
 • 2x tweeter 19mm
 • 2x woofer 165mm

Instalacja multiroom

Instalacja produktu w naszej sieci domowej (Wi-Fi) odbywa się tak samo, jak w przypadku poprzedników – no może jednak z jedną, dosyć istotną różnicą. W głośnikach Heos trzeba było przy konfiguracji często podłączać telefon poprzez dołączony cztero-pinowy kabel typu mini jack 3,5mm. Obecnie niczego takiego nie musimy robić. Wystarczy mieć dobrze skonfigurowaną sieć domową, a aplikacja dosłownie poprowadzi nas za rękę od pierwszego uruchomienia do pełnej konfiguracji i to wszystko w języku polskim. Całość zajmie nie dłużej niż 3 minuty.

Niesamowity i potężny dźwięk Denon Home

W nowej linii produktów multiroomowych możemy dostrzec czy też usłyszeć niesamowity skok jakości odtwarzanego dźwięku. Zdecydowanie poprawiono skale głośności (już na wstępie są głośniejsze), bas schodzi znacznie niżej (nie dudni, jest sprężysty), a góra zachwyca krystaliczną jak na głośniki tego typu jakością. Inżynierowie z Denona zastosowali tu nowe wzmacniacze oraz udoskonalone przetworniki. Połączeniu z nowym chipem DSP dało rezultat świetnego zestrojenia produktu. Nie raz prezentując utwór Klientom w salonach Denon Store, obserwowałem ich reakcje na twarzach i to w momencie gdy tylko usłyszeli pierwsze dźwięki. Efekt? Zawsze ten sam: zdziwienie, zauroczenie, zaskoczenie, że z tak małych głośników można uzyskać tak pełne brzmienie, zupełnie wystarczające do codziennego relaksu przy czynnościach dnia codziennego.

Odpowiadając na pytanie, które zadałem na początku artykułu, mogę z całym przekonaniem powiedzieć, że tak naprawdę, głośnik Denon Home 150 jest godnym następcą Heosa 3, a nie Heosa 1. Tak, tak, byłem mocno zaskoczony, co to maleństwo potrafi – dla niedowiarków zapraszam na test do jednego z naszych salonów Denon Store. Reszta z serii natomiast z powodzeniem zasługuje na miano godnych następców.

Serdecznie zachęcamy i zapraszamy do naszych salonów Denon Store w celu przetestowania nowego rozwiązania z rodziny Denon Home. Nasi Eksperci chętnie zaprezentują wszystkie możliwości sprzętu i pomogą w jego wyborze.

Karol Szymeczko
Doradca Klienta Denon Store
Galeria Krakowska, Kraków