Recenzja nowego bezprzewodowego systemu muzycznego Naim Mu-So 2

0

Jak w kilku słowach opisać wielofunkcyjne urządzenie od Naim, Mu-so? Wyjątkowy, innowacyjny, designerski, po prostu piękny. Na rynku, pojawił się właśnie jego długo wyczekiwany następca: Naim Mu-so 2. W czym się różni od poprzednika? Jakie zastosowano zmiany i ulepszenia? Czy warto się na niego zdecydować? Nasz Ekspert z salonu Denon Store dokładnie go przetestował i porównał ze starszym modelem. Przekonajcie się, czy faktycznie warto zainteresować się Mu-so 2?

Po 5 latach doczekaliśmy się drugiej generacji wspaniałego sprzętu, wprost z angielskiego Sailsbury: Naim Mu-so 2. Jego pierwowzór, Mu-so – wielokrotnie nagradzany, bezprzewodowy system muzyczny potrzebował kilku zmian, których doświadczymy w nowej wersji. Wyglądem, z zewnątrz niewiele się różni. A czy w środku coś się zmieniło? W środku zmienia się prawie wszystko!

Różnice między Mu-so a Mu-so 2

O tym, że Mu-so 2 to doskonały następca, na wstępie świadczy jego nowe „serce”. Wielordzeniowy procesor DSP (Digital Signal Processor) zapewnia o wiele wyższą wydajność, w stosunku do jednordzeniowego poprzednika. 2000 MIPS (Milion Instrukctions Per Second) konta 150 MIPS – oznacza w skrócie to, iż jesteśmy w stanie usłyszeć jeszcze więcej szczegółów w swojej muzyce, której rozdzielczość obsługiwana jest do PCM 32bit/384 kHz.

Nowe przetworniki audio, strojone przy współpracy z Focal, posiadają aż 450 W mocy. Co przy pracy z nowym algorytmem ograniczającym, trzyma w ryzach głośniki nawet przy wysokim poziomie głośności.

Wielofunkcyjność

Z najważniejszych zmian należy wymienić rozbudowany zestaw funkcji. AirPlay został zaktualizowany do 2 wersji. Obsługa Chromecast została wzbogacona o większą ilość obsługiwanych źródeł muzyki, takich jaki Tidal, Deezer czy używany już poprzednio Spotify Connect. Widoczną także fizycznie opcją jest dodanie złącza HDMI ARC. Daje to możliwość bezpośredniego podłączenia TV z nieograniczonymi dekoderami dźwięku oraz większą przepustowością danych.

Na duży plus wpłynie także nowy, przeprojektowany intuicyjny panel dotykowy wraz z czujnikiem zbliżenia ręki, który budzi wyświetlacz i podświetla ikony gotowe do użycia. W zestawie otrzymujemy także ergonomiczny pilot zdalnego sterowania z podstawowymi funkcjami.

„Dźwiękową” zmianą jest przeprojektowana konstrukcja budowy. Usztywnienie obudowy jak i profilowanie przegród zdecydowanie wpływa na tłumienie i kontrolę wibracji, przez co uzyskujemy także lepszy bas. Podobnie z charakterystycznymi żebrami radiatorów, które stały się bardziej kompaktowe i skuteczniejsze w odprowadzaniu ciepła produkowanego przez system.

Steruj za pomocą aplikacji

Nie samym sprzętem człowiek żyje… Należy więc wspomnieć o zmianach w aplikacji. Dzięki poprawie łączności WiFi – choć dalej posiada złącze Ethernet – otrzymujemy możliwość kontroli urządzenia za pomocą zaktualizowanej aplikacji Naim. Umożliwia ona przeglądanie zasobów według wykonawców, gatunków, albumów i nie tylko, wraz z grafiką i innymi informacjami. Za pomocą aplikacji sterujemy także głośnością, ustawieniami oraz trybami pomieszczenia.

Co mi się najbardziej podoba w Mu-so 2?

Na pewno szybkość działania. Sterowanie aplikacją stało się szybsze i wygodniejsze a to za sprawą lepszej łączności wifi. Strumieniowane pliki z naszego Naim Core, odzyskały świeżość i klarowność przekazu. Wyrazista góra oraz głębszy, rytmiczny bas. Niesamowite wrażenie robi także odświeżony panel sterowania z klasycznym podświetlanym „okiem”. Ponadto, plusem jest dodane wejścia HDMI, które pozwala cieszyć się większością formatów audio, odtwarzanych bezpośrednio z telewizora.

Multiroom

Nadal możemy korzystać z dobrodziejstw systemu multiroom. Mu-so 2 bez najmniejszego problemu łączy się ze wszystkimi urządzeniami sieciowymi z rodziny Naim Mu-so. Dzięki temu muzyka w najwyższej jakości towarzyszy nam w każdym pomieszczeniu. Zakres modyfikacji nowego Mu-so jest tak rozległy, iż mówimy tu o całkowicie nowym systemie.

Podsumowując, nowy Naim Mu-so 2 to wybitny następca poprzednika. Wzbogacenie funkcjami czyni go naprawdę genialnym systemem wielopunktowym, a jednocześnie urządzeniem bezkonkurencyjnym w swojej kategorii. Kwestie brzmieniowe – jak zawsze – ocena subiektywna, dlatego zapraszamy do salonów Denon Store celem testowania.

Damian Langner
Zastępca kierownika
Denon Store, Galeria Bałtycka