Jak stworzyć kino domowe do kwoty 10 tys. zł?

0

Dzisiaj, kontynuujemy temat wyboru własnego zestawu kina domowego. Tym razem zwiększamy budżet do kwoty 10 000 zł. Jaki zestaw będzie najlepszy dla miłośników filmu, dla fanów muzyki lub gier? Czy istnieją uniwersalne rozwiązania? Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze audio-video? Nasz Ekspert z salonu Denon Store opowie o podstawowych kwestiach, które powinniśmy rozważyć podczas wyboru sprzętu, oraz podpowie możliwie optymalne rozwiązania. Zapraszamy.

Posiadanie kina domowego w swoim salonie lub w pomieszczeniu odsłuchowym to wspaniała rozrywka dla każdego domownika. Dlatego propozycje zestawów do kwoty 10 tys. Zł przygotowaliśmy z myślą o pomieszczeniach +/- 30-40m2. Istnieje wiele wariantów zbudowania własnego systemu, lecz priorytetem będzie tu odpowiedzenie sobie na jedno zasadnicze pytanie – do czego głównie będziemy używać zestawu wielokanałowego? Możemy wyróżnić trzy podstawowe warianty:

  • FILM
  • MUZYKA
  • GRY

Oczywiście wszystkie są ze sobą w pewien sposób powiązane. Jednak np. poprzez dobór odpowiedniego amplitunera możemy zbudować system wielokanałowy, który poza dźwiękiem przestrzennym, będzie zachwycał nas wspaniałym brzmieniem w stereofonii.

1 FILM

W obecnych czasach mamy wiele opcji obejrzenia swojego ulubionego serialu, filmu w naprawdę świetnej jakości nie tylko obrazu, który jest połową sukcesu, ale i dźwięku. Poza standardowymi opcjami jakie dają nam odtwarzacze blu-ray coraz większą popularność zdobywają platformy streamingowe takie jak Netflix czy HBO GO, posiadające ogrom możliwości od dźwięku 5.1, nawet po Dolby Atmos!

W omawianej dziedzinie jak najbardziej możemy pokusić się o budowę systemu w technologii dźwięku obiektowego, czyli wspomniane wcześniej Dolby Atmos.

Dolby Atmos – co to takiego?

Najprościej wyjaśniając, oprócz standardowej warstwy dźwięku zbudowanej w systemie 5.1 dokładamy 2 lub 4 głośniki, które umieszczamy na górze (w suficie lub podwieszeniu, kierując je na słuchacza). Drugą możliwością jest zastosowanie tzw. nakładek atmosowych na głośniki frontowe oraz tylnie, które działają na zasadzie odbicia dźwięku od sufitu. Dzięki temu zyskujemy kolejną warstwę dźwięku co sprawia, że znajdziemy się jeszcze bardziej w „centrum akcji”.

Świetnym przykładem rozwoju tej technologii jest firma Canton posiadająca w swojej ofercie specjalnie nakładki na kolumny, które wykorzystują odbicia. Do tego można wybrać zestaw AVR-X1500H + SP706 + SP206 + SP506 + AS 84.2SC + nakładki Canton Chrono AR-400:

2 MUZYKA

Bywa tak, że nie możemy się zdecydować czy wybrać stereo czy zestaw kina? Czy istnieje szansa na połączenie tych dwóch światów? Tak żebyśmy nie musieli rezygnować z dobrego stereofonicznego brzmienia ale też zachowali funkcjonalność amplitunera wielokanałowego?

Dzisiejsza technologia daje nam taką możliwość. Największy nacisk będziemy musieli w tym wypadku postawić na amplituner jaki wybierzemy. Najlepiej taki, który będzie miał dodatkowo wyszczególniony tor dźwięku stereo. Te wszystkie wytyczne spełnia bardzo dobrze przyjęty na rynku Denon AVR-X3500H.

Ponadto zyskujemy świetną funkcjonalność jaką jest platforma HEOS, dająca nam możliwość stworzenia systemu multiroom.

Powinniśmy jednak pamiętać o doborze kolumn, które będą spełniać nasze oczekiwania brzmieniowe. W przypadku proponowanej jednostki wzmacniającej świetnie sprawdzą się kolumny Signature amerykańskiej firmy Polk Audio. Seria zapewnia świetny zestaw stereo oraz dobrze brzmiący zestaw wielokanałowy. Ponadto zyskujemy możliwość spersonalizowania go pod swoje pomieszczenie z racji bogatej gamy produktów z tej linii.

3 GRY

Wchodząc do świata gier bardzo często zapominamy, że dobry obraz to nie wszystko. Dźwięk w tym przypadku odgrywa również bardzo kluczową rolę. Obecnie wszystkie popularne konsole są w stanie wysyłać dźwięk wielokanałowy do naszego kina domowego. Dodatkowo większość dostępnych tytułów gier również wspiera technologię dźwięku obiektowego od Dolby Digital, DTS:X po Atmosa.

Dlaczego więc mielibyśmy nie skorzystać z tych wszystkich dobrodziejstw? W przypadku graczy, którzy do tej pory nie korzystali z żadnego systemu nagłaśniającego a chcieliby „na całego” zagłębić się w wirtualny świat rozgrywki klasyczne systemy oparte na zestawach 5.1 dostarczą niesamowitych wrażeń. Istnieje naprawdę masa tego typu rozwiązań. Dzisiaj pokusiliśmy się o przetestowanie rozwiązania jakim jest nasz własny rodzimy produkt, czyli marka Wilson. W połączeniu z elektroniką Denon, otrzymujemy zestaw, który zachwyci niejednego gracza!

Świat kina domowego jest tematem bardzo szerokim. Dziś pokazaliśmy jedynie kilka podstawowych opcji wykorzystania naszego systemu w życiu codziennym. W rzeczywistości możliwości jest o wiele więcej. Najważniejszą kwestią jest to, aby skomponować zestaw dopasowany do Twoich potrzeb tak, żeby cieszył swoim brzmieniem i funkcjonalnością przez długie lata. Zapraszamy do salonów Denon Store, w których czekają Eksperci gotowi zaprezentować sprzęt i pomóc w jego wyborze.

Eryk Stenclik
Zastępca Kierownika Salonu Denon Store
Posnania, Poznań