Jaki wybrać soundbar?

0

Soundbary stały się uniwersalnymi systemami muzycznymi, które pokochali zarówno miłośnicy stereo jak i wielbiciele kina domowego. Który najlepiej sprawdzi się podczas oglądania filmów lub przy słuchaniu muzyki? Jaki model wygrywa wszechstronnością? Nasz Ekspert z salonu Denon Store przetestował kilka popularnych sprzętów.

Systemy audio od lat nie zmieniały swojej pierwotnej formy. Zawsze były to dwie opcje, dla audiofila -stereo, dla miłośników filmów kino domowe. Kilka lat temu jednak, na rynku audio pojawił się nowy system, łączący w sobie cechy obu zestawów, są to soundbary. W dzisiejszym artykule postaram się opisać kilka z nich. Szczególną uwagę poświęcę na to co je wyróżnia i w jakim zastosowaniu lepiej się sprawdzą.

Dla tych, którzy chcą słuchać muzyki – Canton Smart Soundbar 9

Zaczniemy od soundbara stworzonego wręcz do słuchania muzyki. Dla mnie numerem jeden jest Smart Soundbar 9 od marki Canton. Gdy poraz pierwszy trafił do salonu Denon Store, nie mogłem się doczekać aż go przetestuję. I wreszcie, zjawił się, a ja mogłem poddać go najróżniejszym testom. Firma Canton zdecydowanie zaskoczyła mnie jakością tego produktu. Wykonanie stoi na najwyższym poziomie, minimalizm i prostota daje poczucie, że mamy tu do czynienia z produktem premium.

Najnowsza „belka” z rodziny Smart oferuje niesamowite przeżycia podczas słuchania ulubionej playlisty. Dźwięk jest bardzo czysty, każdy utwór jest pełen szczegółów. Soundbar urzeka wręcz separacją tonalną, świetnie odwzorowuje nawet najdrobniejsze detale. Podczas odtwarzania ulubionych utworów odkrywamy je w zasadzie na nowo.

Smart 9 zachwyca także funkcjonalnością. Dzięki aplikacji Google Cast możemy strumieniować muzykę. Znajdziemy tu także bluetooth, dzięki któremu udostępnimy możliwość odtwarzania naszym znajomym, bez konieczności podawania hasła do WiFi. Polecam osobom, dla których jakość dźwięku jest najważniejsza.

Dla minimalistów – najmniejsze gabaryty, ogromna moc – Polk Magnifi Mini

Przejdźmy do zwycięscy w kategorii soundbara o najmniejszych rozmiarach, a w tej kategorii zwycięzca może być tylko jeden. Jest to soundbar Polk Magnifi Mini. Zestaw składa się z dwóch elementów. Belka jest bardzo mała, ma zaledwie 33 centymetry długości, ale dzięki swojemu wyprofilowaniu, dźwięk przestrzenny dorównuje prawdziwemu zestawowi 5.1. Subwoofer jest wąski, dzięki czemu możemy ulokować go w dogodnym dla nas miejscu. W symetrycznych pomieszczeniach do 30 m2 będziemy z powodzeniem mogli poczuć się jak w prawdziwym kinie.

W muzyce to maleństwo również spisuje się nad wyraz dobrze. Dźwięk jest czysty, z mniejszą ilością szczegółów niż w sprzęcie marki Canton. Jednak możliwości tego małego soundbara dalej imponują. Mamy tutaj prawie wszystko, Google Cast, bluetooth, HDMI ARC. Polecam ludziom ceniącym sobie kompaktowe rozmiary i wysoką jakość dźwięku.

Dla miłośników kina – Denon DHT-S716H

Moim ulubionym soundbarem, który oferuje bezkompromisowe wrażenia kinowe jest DHT-S716H, wraz z subwooferem DSW-1H i głośnikami HEOS 1. Mamy tutaj do czynienia z prawdziwym bezprzewodowym kinem domowym. Każdy z elementów zestawu można kupić osobno, ale to w zestawie poznamy możliwości tego systemu.

Dzięki sporym gabarytom system jest on w stanie nagłośnić bardzo duże pomieszczenia. Konfiguracja odbywa się bezproblemowo – każdy z elementów komunikuję się z soundbarem. Wszystko działa bez żadnych opóźnień. Ciekawostką jest fakt, że HEOS 1 możemy zastosować nie tylko w kinie, ale także jako odrębne głośniki systemu mulitiroom.

A jak sprawdza się w słuchaniu muzyki i oglądaniu filmów? Jeżeli chodzi o efekt przestrzenny ten model nie ma sobie równych. Czujemy się dokładnie jak w centrum oglądanej fabuły. Dźwięk jest czysty, bardzo szczegółowy, separacja dźwięku stoi na wysokim poziomie. Basy schodzą bardzo nisko, nie są dominujące, ale miękkie, takie jak lubię. Funkcjonalność tego systemu stoi na najwyższym poziomie. Mamy tu również dedykowaną aplikację systemu mulitiroom, umożliwiającą korzystanie z wielu serwisów muzycznych, i radii internetowych.

Podsumowując soundbary wypełniają swego rodzaju niszę w systemach home audio. Są zupełnie innym sposobem na nagłośnienie domu. Zajmują mało miejsca, są bardzo proste w konfiguracji, a pomimo niewielkich rozmiarów oferują świetną jakość dźwięku. Każdy miłośnik dobrego audio znajdzie coś dla siebie. Powyższe przykłady to tylko kilka propozycji z szerokiej ilości dostępnych modeli. Zapraszamy do naszych salonów Denon Store, aby przetestować i poznać różne możliwości.

Krystian Wiśniewski
Doradca Klienta
Denon Store Posnania, PoznańPolk Audio