Jak zgrać muzykę z płyt winylowych?

0

Gramofony i płyty winylowe na przestrzeni ostatnich lat przeżywają drugą młodość. Ponownie sięgamy po tego typu sprzęt, a artyści chętnie wydają muzyką na czarnych płytach. Czy w dobie streamingu warto zgrywać muzykę z płyt analogowych na komputer? Od czego należy zacząć i co nam będzie potrzebne? Nasz Ekspert przygotował wiele praktycznych wskazówek i podpowiada, jak to zrobić. Zapraszamy do lektury.

Żyjemy w czasach, w jakich muzyka otacza nas na każdym kroku. Jesteśmy w domu – słuchamy muzyki wykonując codzienne czynności. Jedziemy do pracy/szkoły i na słuchawkach odtwarzamy ulubione playlisty z serwisów streamingowych. Jedziemy do pracy – w aucie odtwarzamy swoje ulubione kolekcje CD. Wchodzimy do sklepu, biura czy gdziekolwiek indziej – do naszych uszu docierają najczęściej najbardziej popularne obecnie „kawałki”. Nietrudno więc nie zgodzić się ze stwierdzeniem, że muzyka stanowi ważny element w naszym życiu. Dlatego poruszony dzisiaj temat może okazać się dla niektórych szokujący, albo zupełnie w drugą stronę – totalnie nieistotny. Bo jak inaczej określić próbę zgrania płyt winylowych do postaci plików cyfrowych?

Na wstępie pragnę wszystkich Czytelników uspokoić. Nie mam w najmniejszym stopniu ochoty nikogo przekonywać o tym, że pliki cyfrowe są lepsze niż winyle. Jest to po prostu inny nośnik o innej charakterystyce brzmienia i wymagający zupełnie innych „okoliczności odsłuchowych”. Wszyscy jednak chyba się zgodzimy, że płyty winylowe wymagają delikatnego obycia oraz szczególnej uwagi, żeby ich nie uszkodzić. Dlatego właśnie warto dokonać digitalizacji, szczególnie białych kruków swojej kolekcji. Jak to zrobić?

Co będzie potrzebne?

Niestety tworzenie kopii czarnego krążka nie jest tak proste, szybkie jak chociażby płyt CD. Zgrywanie płyty winylowej odbywa się w czasie rzeczywistym i trwa tyle, ile trwa płyta. Mimo, że proces ten jest czasochłonny naprawdę warto! Co jest nam potrzebne do przeprowadzenia takiego procesu? Oczywiście gramofon, ale także: może być potrzebny konwerter analogowo-cyfrowy, oraz przedwzmacniacz gramofonowy. Oczywiście te trzy elementy można zastąpić jednym! Takim rozwiązaniem może być np. gramofon ION PRO 500BT.

Konieczne jest też oprogramowanie komputerowe, które pozwoli nam nagrywać ścieżkę w postaci cyfrowej. Najczęściej do gramofonów umożliwiających zgrywanie płyt taki program jest dodawany na płycie CD lub w instrukcji urządzenia podany jest link do pobrania darmowego programu. Alternatywą może być też darmowy i znany wielu użytkownikom program Audacity, który daje wiele możliwości tworzenia ścieżek.

Od czego zacząć?

Kiedy mamy skompletowane wszystkie potrzebne elementy należy przygotować grunt do działań. Przede wszystkim skupmy się na gramofonie: konieczne jest przeprowadzenie kalibracji wkładki i wyczyszczenie igły (możemy do tego użyć np. CLEAN IT firmy Pro-Ject). Konieczne jest także wyczyszczenie płyty, którą będziemy zgrywać (polecamy BRUSH IT Pro-Jecta).

Dlaczego jest to konieczne? Mianowicie jak wspominałem zgrywanie płyty winylowej odbywa się w czasie rzeczywistym i wszystkie szumy, trzaski czy zakłócenia spowodowane zanieczyszczeniami będą także „nagrane” w pliku cyfrowym.

Praktyczne wskazówki

Kiedy cały sprzęt mamy skompletowany przechodzimy do działania. Dobrą praktyką jest zgrywanie muzyki przy jak najniższym poziomie głośności. Ma to na celu zminimalizowanie zniekształceń spowodowanych sprzężeniem zwrotnym głośników. Pozostaje nam kwestia wyboru formatu do jakiego będziemy zgrywać muzykę. Oczywiście wybierzmy jak najwyższy możliwy format – dzięki temu zachowamy jak najwięcej szczegółów z płyty. WAV czy FLAC powinny sprawdzić się w zupełności. Warto także poświęcić czas na opisanie zgranych plików. Mam na myśli nie tylko nazwy danego pliku, ale także jego znaczniki tag – zrobimy to bez problemu we wspomnianym programie Audacity. Praktyka ta zaowocuje kiedyś, kiedy uzbiera nam się pokaźna kolekcja zgranych płyt i w tej „otchłani” będziemy szukać tego jednego, konkretnego kawałka. Dodatkowo znaczniki tag są wyświetlane na ekranach przenośnych odtwarzaczy czy smartphonów – będziemy znali tytuł i wykonawcę, oraz album z jakiego pochodzi słuchany utwór.

Zgrywanie płyty na pendrive

Wspomnieliśmy o jednym ze sposobów zgrywania płyty. W naszej ofercie znajdziecie również gramofony, które umożliwiają zgrywanie muzyki bezpośrednio na pendrive! Takim sprzętem jest chociażby Denon DP-450USB. W tym modelu wystarczy w porcie USB zainstalować nośnik, uruchomić odtwarzanie płyty, wcisnąć odpowiedni przycisk i rozpocznie się zgrywanie płyty bezpośrednio na USB. Następnie zgrany plik przenosimy do pamięci komputera lub na dysk sieciowy NAS.

Czy warto zgrywać muzykę z winyli?

Czy jest sens takich operacji – pozostawiamy to do Waszej decyzji. Osobiście uważam, że „gra jest warta świeczki”. Płyty winylowej można słuchać relaksując się w zaciszu domu, zaś zgrane wcześniej płyty do postaci cyfrowej możemy przerzucić na przenośny odtwarzacz lub smartfon i cieszyć się tymi samymi utworami, ale w wersji cyfrowej mobilnie. Jeśli do tego dodamy dobrze brzmiące słuchawki, które oddają to co artysta chce przekazać, możemy poczuć się tak jakbyśmy słuchali muzyki prosto z czarnej płyty. Ciekawym wyborem mogą być bezprzewodowe słuchawki Denon AH-GC30, które posiadają funkcję aktywnej redukcji szumów. Zresztą, zobaczcie na naszym filmie co potrafią.

Na szczęście mimo czasochłonności cała operacja zgrywania winyla, gdy ma się odpowiedni sprzęt jest prosta do wykonania. Jeżeli dysponujesz kolekcją płyt lub planujesz zacząć słuchać czarnych krążków i rozglądasz się za gramofonem – koniecznie zajrzyj do jednego z naszych salonów Denon Store. Nasi eksperci pomogą Ci wybrać odpowiedni sprzęt. Zwróć uwagę i poproś o pomoc w wyborze sprzętu, który daje możliwość zgrywania płyt. Nasi pracownicy pokażą Ci kilka alternatyw gramofonów, które dysponują taką funkcją.

Zachęcam także do subskrybowania naszego kanału na You Tube, gdzie pojawiają się ciekawe materiały o oferowanych przez nas urządzeniach. W najbliższym czasie będą także materiały o gramofonach.

Paweł Sudnik
Specjalista ds. sprzedaży Denon Store
E-Commerce