Jak wybrać dobry wzmacniacz?

0

Jaki wybrać wzmacniacz stereo – o to jest pytanie… Na rynku znajdziemy ogromną liczbę urządzeń opisanych mnóstwem trudnych do oceny specyfikacji. Jaki wybrać sprzęt na początek? Czy wielkość pomieszczenia ma znaczenie? Lepszy będzie amplituner stereo czy system all-in-one? Z pomocą przychodzi nasz Ekspert z salonu Denon Store. Zapraszamy do lektury.

Najprostszym sposobem na dokonanie dobrego wyboru wzmacniacza jest zadanie sobie kilku kluczowych pytań. Pozwolą one nam określić czym powinien charakteryzować się sprzęt i umożliwi nam to zawężenie wyboru. Zacznijmy od:

Wzmacniacz zintegrowany, amplituner stereo czy system all-in-one?

Obecnie na rynku wzmacniaczy stereo najczęściej możemy spotkać się z trzema typami konstrukcji. Pierwszą z nich są klasyczne zintegrowane wzmacniacze jak np. Denon PMA-800NE, wymagające podłączenia do nich dodatkowo odtwarzacza płyt CD, odtwarzacza sieciowego bądź gramofonu jako źródła dźwięku. Podobnie będzie z modelem PM7000N marki Marantz. Jest to zintegrowany wzmacniacz klasy Hi-Fi z funkcją HEOS built-in, dzięki której możemy odtwarzać ulubioną muzykę prosto z serwisów streamingowych (m.in. Spotify, Tidal). Obecnie w salonach Denon Store trwa akcja „Wybierz własne brzmienie Hi-Fi”, podczas której każdy może umówić się na bezpłatny, profesjonalny odsłuch wybranego sprzętu Marantz. Po szczegóły zapraszamy tutaj.

Kolejna to amplitunery stereo m.in. Denon DRA-800H. Są to wzmacniacze zintegrowane wyposażone dodatkowo we wbudowany odtwarzacz sieciowy pozwalający na łączenie się z siecią Wi-Fi i bezprzewodowe odtwarzanie muzyki z serwisów streamingowych takich jak Spotify czy Tidal oraz tradycyjny tuner radiowy FM/DAB.

Są także mini systemy all-in-one jak Marantz Melody X, czyli amplitunery stereo w kompaktowych obudowach wyposażone dodatkowo we wbudowane odtwarzacze płyt CD. Oczywiście są też inne mniej popularne typy konstrukcji składające się z przedwzmacniacza i wzmacniacza mocy. Bardziej zaawansowani użytkownicy zainteresowani będą raczej bezkompromisowymi konstrukcjami dzielonymi od np.: Naim lub Audio Research. Ceny takich rozwiązań sięgają jednak kilkunastu a nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych, a opowiadać o nich można godzinami, więc zainteresowanym polecam udać się do salonu Denon Stereo i osobiście porozmawiać ze sprzedawcą.

Z jakiego źródła będziemy słuchać muzyki?

Jeśli głównie będziemy korzystać z internetowych serwisów streamingowych, warto zastanowić się nad amplitunerem stereo wyposażonym już w wbudowany odtwarzacz sieciowy (np. wspomniany już Denon DRA-800H). Gdy poza streamingiem słuchamy dużo płyt CD, a nasz metraż nie pozwala nam na duże urządzenia, warto pomyśleć nad mini systemem takim jak Marantz Melody X. Zwolenników winyli powinna szczególnie interesować obecność w urządzeniu wejścia phono, umożliwiającego bezpośrednie podłączenie gramofonu do wzmacniacza i zwolnienie z kupowania osobnego urządzenia.

Co podłączymy do wzmacniacza?

Istotne jest również to, co poza źródłem audio chcemy podłączyć do naszego wzmacniacza. Jeśli jest to tylko telewizor wystarczy nam wzmacniacz zintegrowany wyposażony w gniazdo optyczne lub klasyczne AUX. Natomiast w sytuacji, kiedy sprzętów mamy całkiem sporo i do naszego wzmacniacza chcemy podłączyć dodatkowo konsole, dekoder, Blu-ray itd., to warto pomyśleć nad amplitunerem stereo wyposażonym w wiele portów HDMI jak np. Marantz NR1200. Takie rozwiązanie uporządkuje nasze urządzenia.

Jaki wybrać sprzęt na początek?

Jeśli dopiero zaczynamy przygodę ze sprzętem audio i nie jesteśmy do końca pewni na czym nam zależy, warto zastanowić się nad rozwiązaniem uniwersalnym. Przykładem takowego jest Denon PMA-600NE. Świetnej klasy wzmacniacz zintegrowany, wyposażony zarówno w złącza cyfrowe jak i analogowe (umożliwiające podłączenie do niego np.: telewizora albo odtwarzacza CD), oraz gramofonowe wejście phono. Dla pragnących słuchać muzyki z serwisów streamingowych jest wbudowany moduł Bluetooth umożliwiający połączenie się z telefonem. Kompletny zestaw w rozsądnej cenie, to zdecydowanie dobry początek pięknej podróży w głąb świata audio.

Wielkość pomieszczenia a wybór odpowiedniego sprzętu

Na metraż do 20m2 w zupełności wystarczą mini systemy z mocą ok. 60W na kanał takie jak Denon CEOL RCDN-10. Do pomieszczeń 25-35m2 warto zdecydować się na urządzenia z mocą oscylującą w granicach 70-100W, np. Denon PMA-800NE. Jeśli dysponujemy jeszcze większym metrażem wskazana będzie moc 140W i Denon PMA-1600NE. Należy też zwrócić uwagę na to przy ilu Ohmach (Ω) podana została nam moc wzmacniacza. Wzmacniacz, który ma 60W przy 4 Ohmach ma mniejszą moc niż ten, który ma 60W przy 8 Ohmach.

Kiedy już odpowiemy sobie na te wszystkie pytania warto mieć na uwadze, że to nasze uszy są najlepszym wyznacznikiem jakości dźwięku. Najlepiej nie sugerować się internetowymi recenzjami tylko samemu udać się do salonu Denon Store i osobiście przekonać się, które urządzenie odpowiada nam najbardziej. Co za tym idzie powinniśmy odsłuchać kilku propozycji w towarzystwie zróżnicowanej gamy kolumn w celu odnalezienia naszego indywidualnego charakteru brzmienia. W salonie każdy może także na własne oczy sprawdzić jeszcze jeden często pomijany aspekt, czyli wygląd i estetykę. Sprzęt audio to przecież element wystroju wnętrza, więc ważne jest to, aby oprócz precyzyjnego dźwięku, podobał nam się wizualnie, jeśli mamy oglądać go codziennie przez lata.

Aleksy Kasperski
Doradca Klienta, Denon Store
Wroclavia, Wrocław