Instalacje audio-video: nagłośnienie kontenera fitness

0

Tym razem przedstawimy nietypową realizację, ale w myśl zasady klient nasz Pan spełniamy i takie nieoczywiste marzenia. Klient, z którym współpracujemy od lat, zgłosił się do nas z tematem nagłośnienia kontenera mieszkalnego zaadaptowanego na cel siłowni i fitness. Od czego zaczęliśmy? Jakie wybraliśmy rozwiązania i sprzęt? Zobaczcie relację z instalacji.

Zakres prac:

  • analiza potrzeb klienta;
  • omówienie projektu instalacji z producentem kontenera;
  • dobór urządzeń;
  • prace projektowe;
  • wykonanie instalacji audio/video;
  • na koniec: montaż i uruchomienie systemu.

Projektowanie instalacji

Kontener miał znaleźć się na terenie posiadłości inwestora nieopodal głównego budynku mieszkalnego. Po zapoznaniu się z oczekiwaniami klienta i projektem wykonawczym kontenera przystąpiliśmy do procesu projektowania instalacji.

Sam projekt został skonsultowany z producentem i wykonawcą aranżacji kontenera w siedzibie firmy aby uniknąć komplikacji przy finalnym montażu. Na etapie produkcji kontenera zostało dostarczone okablowanie i rozpoczęto proces wykonania instalacji audio.

Instalacja i montaż

Przeprowadzono kable głośnikowe oraz kabel systemowy do telewizora wewnątrz poszycia ścian kontenera. Kabel zabezpieczono w peszlach z PCV. Po wykończeniu pod projekt, sam kontener trafił specjalnym transportem kołowym na miejsce docelowe. Na koniec z pomocą dźwigu został umieszczony na terenie posesji na specjalnie przygotowanym fundamencie.

Montaż urządzeń był możliwy po ówczesnym doprowadzenia przyłącza elektrycznego i sieciowego w postaci światłowodu. Osprzęt audio został tak dobrany, aby sprostać wymaganiom inwestora a zarazem dopasować go do ograniczeń przestrzeni i konstrukcji samego kontenera. Przede wszystkim istotne było określenie dokładnych miejsc wyprowadzenia kabli głośniowych oraz miejsc montażu kolumn i lokalizacja sprzętu elektronicznego. Poza nagłośnieniem kluczowym elementem systemu miał być ekran telewizora z obsługą aplikacji SMART TV i dostępem do telewizji internetowej VOD.

Wybór sprzętu audio: Sonos + Definitive Technology

Z uwagi na specyfikę samego obiektu oraz funkcję użytkową, czyli przestrzeń do codziennych ćwiczeń, treningów i wypoczynku, skupiliśmy się na prostocie i niezawodności. W związku z tym, do nagłośnienia użyto wzmacniacza sieciowego Sonos Amp do którego podłączono kablowo cztery głośniki odporne na zmienne warunki pogodowe marki Definitive Technology, model AW 6500.

Sam wzmacniacz Sonos Amp został schowany we wnęce wraz z dekoderem telewizji internetowej i Connect Boxem od TV SAMSUNG The Frame. Wyjście HDMI ARC z boxa telewizora posłużyło do podłączenia dźwięku na Sonos Amp.

Sterowanie systemem zapewnia aplikacja Sonos App na urządzenia mobilne oraz pilot telewizora dzięki HDMI Control. Na telewizorze zainstalowano serwisy streamingowe HBO Go, NETFLIX i Apple TV. Streaming muzyki zapewnia Spotify oraz TIDAL. Dodatkowo podłączono usługę telewizji internetowej z dekoderem od lokalnego dostawcy.

Zobacz również: Głośniki do małego pomieszczenia? Poznaj możliwości Sonos

Dzięki wybraniu urządzeń marki Sonos możliwe było w późniejszym terminie uruchomienie kolejnych stref audio. Dlatego w ogrodzie i przydomowym basenie wykorzystaliśmy głośniki Sonos Move oraz kolejny wzmacniacz Sonos Amp z głośnikami AW6500.

Powyższą instalację wykonali Eksperci z salonu Denon Store Wroclavia, Wrocław.

Tego typu prace wykonujemy w całej Polsce, dlatego zachęcamy do kontaktu: infolinia 22 462 87 00, mail: kontakt@denon.pl.

Stanisław Jachimowicz
Zastępca Kierownika Salonu
Denon Store Wroclavia, Wrocław