Instalacje audio-video: kino domowe 5.1 i 2 strefy stereo

0

Tym razem przygotowaliśmy instalację kina domowego 5.1 i dwóch stref stereo. Wybór padł na sprzęt marki Denon, Dali i Sonus Faber. Jak wyglądał zakres prac, projekt i sam montaż? Jaki napotkaliśmy problem? Zobaczcie relację!

Jest to nasza kolejna realizacja w tym samym budynku. Dobre wieści szybko się rozchodzą, dlatego z polecenia poprzedniego klienta przenieśliśmy się 3 piętra wyżej. Znajduje się tam pomieszczenie o powierzchni ok 50m2 w ¾ długości przedzielone szklaną ścianą oddzielającą kuchnie i jadalnie od salonu. Po spotkaniu w mieszkaniu klienta wybór padł na kino domowe 5.1. Dodatkowo ustaliliśmy wykorzystanie drugiej strefy w jadalni oraz jako trzecią strefę łazienkę połączoną z sypialnią.

Zakres prac:

  • wykonanie wycięć (ściana, sufit, podłoga) pod instalacje przewodów;
  • przeprowadzenie przewodów w peszlach oraz doprowadzenie zasilania;
  • przytwierdzenie peszli i przewodów w przygotowanych kanałach;
  • wycięcie otworów instalacyjnych głośników sufitowych;
  • montaż sprzętu.

Wybór sprzętu

Wykorzystany sprzęt to świetnie sprawdzający się w takich realizacjach Denon AVC-X4700H i kolumny głośnikowe frontowe oraz głośnik centralny z serii Sonetto włoskiego producenta Sonus Faber. Pozostałe głośniki ukryte będą w suficie podwieszanym. W tym przypadku postawiliśmy na Dali Phantom E-50. Dwa głośniki jako głośniki surround w salonie, dwa kolejne jako głośniki stereo w jadalni i to samo rozwiązanie w łazience.

Projekt instalacji i montaż sprzętu

Już na początku projektowania instalacji zauważona została przeszkoda w postaci sufitu podwieszanego, a raczej jego braku w korytarzu łączącym salon z sypialnią, a następnie łazienką. Dlatego wiąże się to z koniecznością wykonania bruzdy w suficie i przeprowadzenia przewodów głośnikowych do miejsca docelowego.

Na frontowej ścianie salonu zostały wykonane wycięcia na peszle. Poprowadzone w nich zostaną 2 przewody głośnikowe do kolumn frontowych, 4 przewody głośnikowe biegnące w stronę sufitu i rozbiegające się tam w miejsca docelowe. Oprócz tego, wycięcie ściana-podłoga do poprowadzenia peszla z przewodem subwooferowym i zasilającym do głośnika niskotonowego umiejscowionego przy wyjściu na taras. Wszystkie przewody zbiegają się na wysokości ok 90 cm, aby w możliwie niewidoczny sposób podłączyć je do jednostki centralnej. Jest to amplituner Denon AVC-X4700H.

W trakcie instalacji klient zdecydował się również na rozwiązania multiroom współpracujące w systemie HEOS Built-in. W związku z tym, w sypialni znalazł się głośnik Denon Home 350, a w pokoju dzieci 2x Denon Home 150, które tworzą parę stereo.

Po zakończeniu prac wykończeniowych nastąpił finalny montaż urządzeń pod przygotowaną wcześniej instalację, a następnie optymalizacja systemu pod kątem preferencji klienta.

Powyższe prace wykonali specjaliści z salonu Denon Store Wroclava we Wrocławiu. Instalacje audio-video wykonujemy w całej Polsce. Zachęcamy do umówienia spotkania online i poznania wszystkich możliwości. Zapraszamy także do salonów Audio Forum, które cały czas są otwarte.

Ze względu na lockdown, do 9 kwietnia 2021 roku, salony Denon Store zlokalizowane w centrach handlowych są zamknięte. Przypominamy, że cały czas jesteśmy otwarci online: www.salonydenon.pl. Gwarantujemy szybką i darmową dostawę oraz 14 dni na zwrot.

Kamil Majchrzak
P.O. Zastępcy Kierownika Salonu
Denon Store Wroclavia, Wrocław