Czy można zbudować kino domowe w ogrodzie lub na tarasie?

0

Co należy spełnić, aby cieszyć się kinem domowym poza domem? Jaki wybrać i w jaki sposób podłączyć sprzęt, który będzie odporny na zmieniające się warunki atmosferyczne? Jak poradzić sobie z otwartą przestrzenią i roznoszącym się w niej dźwiękiem? Postaramy się wyjaśnić wszystkie wątpliwości i krok po kroku pomożemy w stworzeniu prawdziwego kina domowo-ogrodowego 😉

Lato, pogodny i ciepły wieczór, grill, spotkanie z przyjaciółmi lub rodziną. Nazajutrz nie trzeba iść do pracy. Czego chcieć więcej? Podpowiemy – cudownie by było w takich okolicznościach obejrzeć razem jakiś dobry film. Tylko szkoda nam tak pięknej pogody, żeby przenosić imprezę do domu – prawda? Obejrzyjmy więc film na dworze! Przecież mamy ku temu warunki! Oczywiście będą i tacy, co powiedzą, że do tych okoliczności brakuje szklanki „ulubionego napoju” – to jednak pozostawiamy Waszej decyzji.

No właśnie – jakie warunki trzeba w zasadzie spełnić, abyśmy mogli cieszyć się dobrodziejstwami kina domowego w naszym ogrodzie lub na tarasie? Na wstępie musimy powiedzieć, że na jeden czynnik udanego seansu na świeżym powietrzy wpływu mieć nie możemy – pogoda. Z pozostałymi powinniśmy sobie poradzić.

Kino domowe na zewnątrz – od czego zacząć?

Wskazane jest, aby dźwięk z głośników w czasie oglądania filmów docierał do naszych uszu, a nie roznosił się po całej okolicy. Otwarty teren jest niestety problematyczny żeby osiągnąć idealne nagłośnienie. Jednak, dzięki roślinności oraz innym elementom wyposażenia ogrodu/tarasu mamy możliwość zredukowania strat dźwięku. Możemy tutaj podpowiedzieć, że różnego rodzaju drzewka – iglaki, liściaste nieco wyższe (około 2m) świetnie sprawdzą się jako ściana, od której dźwięk będzie się odbijał (podobnie jak ściany w salonie w mieszkaniu). Tego typu rośliny spełniają również dwie dodatkowe funkcje – chronią nasze dobre relacje sąsiedzkie odgradzając mieszkających obok nas od hałasu (wszak nie każdy lubi odgłosy warczących aut w „Szybkich i Wściekłych” lub odgłosy jakie wydaje z siebie Chewbacca w „Gwiezdnych Wojnach”), ale także odgradzają widzów „na gapę”.

Warunki atmosferyczne a przewody

Już na etapie aranżacji ogrodu/tarasu warto zastanowić się czy będziemy chcieli mieć pełne kino domowe z tylnymi głośnikami efektowymi, czy w zupełności wystarczy nam system 2.1 z głośnikami z przodu. Jeżeli wybieramy opcję pierwszą musimy zatroszczyć się o odpowiednie okablowanie poprowadzone w peszlu np. pod ziemią. W zależności od rodzaju głośników (o tym nieco dalej) musi to być kabel głośnikowy instalacyjny (tzn. taki który nadaje się do zakopania oraz jest odporny na czynniki atmosferyczne i duże różnice temperatur) lub kabel sieciowy. I tutaj z kolei musimy zapewnić kontakt, w przypadku wyboru tylnych głośników aktywnych.

Podobnie jak w mieszkaniu nasze meble są idealnymi sprzętami służącymi jako tzw. pułapki basowe lub pochłaniacze czy odbijacze dźwięków podobnie w ogrodzie różnego dekoracje mogą spełnić te same zadania. Nie bójmy się zatem dekorować naszych miejsc relaksacyjnych zgodnie z naszym upodobaniem. Im więcej sprzętów w tak trudnym do nagłośnienia terenie – tym lepiej!

Gdzie ustawić ekran i projektor?

Na etapie aranżacji terenu musimy też przewidzieć, gdzie będzie zamontowany ekran. Najlepiej niech to będzie miejsce zadaszone, tak, żeby był osłonięty. Ekran elektryczny bowiem, musi być zabezpieczony od deszczu i wilgoci. Z dwóch powodów: po pierwsze słabo wygląda obraz na zamoczonym materiale, z jakiego zrobiony jest ekran; po drugie ekran elektryczny musi być zabezpieczony, aby nie spowodować zwarcia instalacji. Konieczny też jest stosunkowo łatwy dostęp do niego – na tyle, aby w okresie jesienno-zimowym można go było łatwo zdemontować.

I tu właśnie – skoro ekran to będzie nam potrzebny również projektor. Jak go zamontować na świeżym powietrzu? Przychodzą nam tutaj z pomocą projektory firmy Optoma – urządzenia, które dysponują między innymi tzw. „krótkim rzutem”. Projektory te nie wymagają żadnej skomplikowanej instalacji, a jedynie postawienia na stoliku przed ekranem, ponieważ już nawet z odległości 30cm od ekranu potrafią wyświetlić obraz o przekątnej nawet do 100”.

Czy możemy użyć głośników z domu?

Skoro teren mamy zaaranżowany przejdźmy do wyboru sprzętu nagłaśniającego nasze kino pod chmurką. Jak wspominaliśmy wcześniej – mamy kilka opcji wyboru jak można nagłośnić ogród/taras. Zacznijmy od klasycznego rozwiązania, tzn. amplituner + tradycyjne kolumny. Słowo „tradycyjne” może nie jest tutaj na miejscu, bo niestety nie możemy na dworze postawić kolumn jakich używamy w domu – wilgoć może nawet odkształcić membrany w głośnikach, które bardzo często są wykonane z celulozy lub innego drewnopochodnego materiału. Musimy użyć głośnik przystosowanych do montażu na zewnątrz, a więc takich, które są odporne na różnego rodzaju czynniki atmosferyczne.

Sercem jednak takiego zestawu zawsze jest amplituner, który będzie kodował nam dźwięk przestrzenny rozsyłając go do kolumn, przekaże obraz do projektora oraz do którego podpinamy źródło filmu. Z racji, że amplituner jest bardzo wrażliwy na czynniki zewnętrzne warto zainstalować go w taki sposób, aby łatwo można go było zdemontować i przenieść do domu.

Okablowanie mamy już poprowadzone i rozprowadzone w peszlach, więc pozostaje nam wybór głośników. Idealną propozycją głośnika zewnętrznego jest chociażby produkt firmy Definitive Technology, model AW 5500, który w zasadzie można nazwać głośnikiem całorocznym, ponieważ nie wymaga chowania przed niesprzyjającymi warunkami przyrody. Głośnik, który pozwala na instalację na każdej powierzchni, a następnie ukierunkowanie w kierunku miejsca odsłuchu.

Warto takie głośniki wspomóc subwooferem. Tutaj także firma Polk wychodzi nam naprzeciw proponując bardzo designerski głośnik niskotonowy Atrium 100 Sub. Głośnik ten nie będzie rzucał się w oczy w dekoracji ogrodu, a jednocześnie doskonale spełni zadanie, do jakiego został stworzony.

Jak widać, przygotowanie kina domowego w naszym ogrodzie czy tarasie nie dość, że nie jest niemożliwe, to i nie tak trudne jakby się z początku wydawało. W wyborze profesjonalnego sprzętu, dopasowanego do Waszych potrzeb, zawsze pomogą nasi doradcy z salonów Denon Store.

A już za tydzień na blogu będziemy kontynuować ten temat i zastanowimy się m.in. czy można użyć systemu Heos na zewnątrz? Co w przypadku podstawowego rozwiązania jakim jest 2.1 oraz czy listwa z soundbarem może być wystarczająca?

Bądźcie z nami!

Paweł Sudnik
Specjalista ds. sprzedaży Denon Store
E-Commerce