Dlaczego warto i jak wybrać słuchawki z aktywną redukcją szumów?

0

Na rynku audio jest spory wybór słuchawek. Znajdziemy tradycyjne z kablem, bezprzewodowe, douszne, nausze itd. Do tego wszystkiego dochodzi grupa słuchawek z aktywną redukcją szumów. Jak działają i dlaczego warto zainteresować się takim rozwiązaniem? W czym są lepsze od tradycyjnych słuchawek? W jaki sposób wybrać najlepszy model? Zapraszamy do lektury.

Rynek słuchawek rozrasta się wzdłuż i wszerz, a każdy ma swoje wymagania dźwiękowe. Dużo użytkowników wspiera się testami, które często są niestety niewymierne do aktualnego stanu rzeczy.

W wyniku tego kupujemy kolejne i kolejne słuchawki, aby ostatecznie trafiły do kąta. Każdy użytkownik z góry wyrabia sobie zdanie poprzez opinie znajomych czy wszechobecne reklamy. Najlepszym rozwiązaniem jest jednak przetestowanie słuchawek osobiście. Wiem to z własnego doświadczenia. Rynek słuchawek nie jest mi obcy, jestem z nim związany od wielu lat jako profesjonalny DJ i zarazem specjalista audio z Denon Store, dzięki czemu miałem okazję przetestowania masy modeli. Na podstawie własnych obserwacji mogę powiedzieć jedno: testujcie, słuchajcie i dostrzegajcie różnice w brzmieniu, bo dźwięk to nie tylko bas.

Słuchawki z systemem wyciszającym szumy są obecnie coraz bardziej popularne. Bazując na modelach ze stajni Denon i Bang & Olufsen, sprawdzimy nad którymi warto się zastanowić podczas zakupów. Nadmienię również, że nie będę skupiał się tylko i wyłącznie na redukcji szumów, ale również na klarownym i przejrzystym dźwięku, przestrzeni oraz na nie ginącej średnicy przy dużym zakresie niskich tonów.

Pierwszym modelem jaki przetestuję, będą słuchawki Denon AH-GC30.

Denon AH-GC30 – co poprawiono, jakie elementy wzmocniono i co pojawiło się jako nowość?

Otóż legendarny poprzednik AH-GC20 produkowany od 2015 roku, zrobił furorę na rynku, pozostawiając konkurencję daleko w tyle. Dla dużej klarowności dźwięku i przestrzeni, przy zachowaniu głębokiego basu, Denon wyszedł na prowadzenie. W tym roku na rynku pojawił się ich następca, Global Cruiser 30. I tutaj miłe zaskoczenie, technologicznie na duży plus. 3 tryby redukcji, technologia wykonania przetworników prosto ze słuchawek Hi-Fi Denon, a to co najbardziej mnie ujęło to DAC USB. Podłączone pod usb do komputera, dają z siebie jeszcze więcej niż klasyczne połączenie przewodowe. Większa głębia, większa detaliczność, a wisienką na torcie jest redukcja szumów. Konstrukcyjnie również na plus, ponieważ wzmocniono pałąk, który czasem dawał o sobie znać w poprzednim modelu.

Reasumując, to idealne słuchawki, dla osób które lubią liniowe brzmienie średnicy i wysokich tonów, a różnica z poprzednim modelem – i to dość ważna – zdecydowanie bardziej opanowany bas.

Bang & Olufsen H9i / H8i idealne słuchawki dla miłośników muzyki klasycznej

Jeśli komuś będzie brakowało jaśniejszego grania i ocieplonego środka, na pomoc przychodzi Duński producent Bang & Olufsen. Warto tutaj zaznaczyć, iż mogą pochwalić się świetnymi słuchawkami nausznymi jakimi są H9i czy H8i, gdzie brzmienie po prostu powala najbardziej wymagających użytkowników. Słuchasz jazzu, bluesa lub klasyki? To słuchawki dla Ciebie. Świetnie opanowany dół, klarowna góra i ocieplony środek nadają większej przyjemności słuchania.

W aspekcie redukcji szumów B&O również stanął na wysokości zadania. Idealna konstrukcja H9i zakrywa całe ucho, przez co otrzymujemy świetne pasywne wyciszenie, a włączając NC otrzymujemy czystą radość ze słuchania muzyki w biurze, ulicznym gwarze czy w samolocie. Dopasowane czasze dopełniają natomiast wygody użytkowania. W obu modelach trudno mówić o wadach. Dla niektórych – niecierpliwych – na samym początku może sprawiać trudność sterowanie w H9i. Dotykowy panel w nauszniku po dłuższej chwili użytkowania okazuje się bardzo prosty i intuicyjny, a to na pewno będzie miało wyższość nad sterowaniem przyciskami. Duńczycy stanęli na wysokości zadania.

A co z małymi słuchawkami dousznymi?

Jeśli jesteśmy jeszcze przy temacie Banga, warto wspomnieć o ich kolejnym topowym modelu, jakim jest bez wątpienia E8. Ostatnio pojawiły się one w wersji 2.0. W tym modelu zwiększono znacznie czas pracy na baterii oraz wsparcie dla ładowania indukcyjnego.

Testując E8 2.0 często używałem trybu transparentności, z prostego powodu – nie chce się ich wyjmować z uszu. Dlaczego wspominam o tym modelu przy temacie wyciszania szumów, gdzie ten model nie posiada NC? Otóż przy zastosowaniu pianek COMPLY, jesteśmy w stanie kompletnie zanurzyć się w dźwiękach naszych ulubionych utworów zupełnie rezygnując z wszędobylskich przewodów i co najważniejsze – od całego ulicznego gwaru.

Najlepszym sposobem na dobór perfekcyjnych słuchawek, jest ich przetestowanie. Zapraszamy do salonów Denon Store, w których możecie połączyć się z dowolnym sprzętem i włączyć swoją ulubioną muzykę. Dodatkowo, nasi doradcy chętnie odpowiedzą na pytania i opowiedzą o możliwościach poszczególnych modeli.

Dariusz Żuk
Doradca Klienta z Denon Store
Arkadia, Warszawa