Amplitunery stereo z HDMI czy bez, co lepiej wybrać?

0

Amplituner kina domowego to niezwykle ważna część centrum rozrywki dla całego domu. Jakie dokładnie ma funkcje i możliwości? Który będzie lepszy dla miłośników muzyki, a który dla kinomaniaków? Czy istnieje urządzenie uniwersalne? Nasz Ekspert z salonu Denon Store sprawdził popularne modele i pokazuje, które rozwiązania są najlepsze.

W dzisiejszym artykule chciałbym poruszyć tematykę związaną z amplitunerami kina domowego. Mimo iż sama nazwa tego urządzenia (ampli amplifire-wzmacniacz / tuner- radio) odwołuje się jedynie do wzmacniacza z funkcją dostępu do radia, to obecnie urządzenia te dają nam o wiele większe możliwości.

Jakie możliwości ma amplituner?

Oprócz radia, mamy do dyspozycji streaming utworów z ulubionych portali muzycznych, skalowanie obrazu czy obsługę najnowszych formatów dźwiękowych takich jak np. Dolby Atmos. Przez długi okres myśląc o amplitunerze mieliśmy przed oczami potężny wzmacniacz z wieloma końcówkami mocy, pozwalający nam napędzić cały zestaw kina domowego. Ostatnimi czasy coraz bardziej popularne stają się rozwiązania stereofoniczne, które mimo posiadania końcówek mocy wzmacniających jedynie kolumny frontowe, mają pełną funkcjonalność klasycznych wielokanałowych konstrukcji. Skupmy się zatem na amplitunerach stereofonicznych, dzieląc je na dwie grupy: posiadające złącza HDMI oraz te nie posiadające takowych złączy.

1. Amplitunery stereofoniczne wyposażone w złącza HDMI

Tego typu urządzenia, to idealne rozwiązanie dla kinomaniaków, którzy chcą skupić się wyłącznie na solidnym napędzeniu swoich kolumn frontowych. Jako przykład można tutaj przytoczyć jeden z najnowszych propozycji od Denona, czyli model DRA-800H. Posiada on 5 wejść HMDI umożliwiających podpięcie wszelkich źródeł obrazu czy dźwięku oraz jedno wyjście HDMI(ARC). Zapewnia ono przesył danych do telewizora oraz z telewizora do urządzenia.

Wejścia HDMI obsługują najnowsze formaty obrazu HDR10 czy HLG oraz rozdzielczość 4K Ultra HD by zaspokoić nawet najbardziej wymagających jakości obrazu kinomaniaków. Amplituner zapewnia również dostęp do wszelkich funkcji internetowych: stremingu z najpopularniejszych portali muzycznych, sterowania poprzez naszego smartfona oraz dostęp do platformy Heos, umożliwiającej budowanie systemu multiroom.

Dzięki swojej dużej mocy (100 W (8Ohm)) zapewnia nie tylko głębokie doznania wizualne, ale również porywające wrażenia odsłuchowe. Oprócz tego możliwość podłączenia aż dwóch subwooferów, pozwoli zaspokoić każdego fana kina akcji. Denon DRA-800H wyposażony jest również w specjalne wejście Phono, tak by w przerwach od seansów filmowych móc rozkoszować się dźwiękami płynącymi z czarnej płyty.

2. Amplitunery stereofoniczne nie wyposażone w złącza HDMI

Wiele osób odwiedzających salony Denon Store poszukuje rozwiązań, które skupiają się głównie na muzyce oraz na podniesieniu jakości dźwięku oglądanego filmu. Bez potrzeby posiadania złączy HDMI. Klientów tych interesuje natomiast głównie funkcjonalność urządzenia. Dla osób poszukujących takiego rozwiązania, idealnym wyborem będzie model Melody X od Marantza.

Jest to kompaktowy amplituner wyposażony w dwa wejścia optyczne, w tym jedno dedykowane pod telewizor. Nie dajcie się jednak zwieść jego rozmiarom, końcówki mocy pracujące w klasie cyfrowej zapewnią nam wzmocnienie rzędu 60 W (6 Ohm).

Melody X wyposażony jest w odtwarzacz CD, radio FM/AM, DAB+, wszelkie funkcje sieciowe i wiele więcej. Pozwala nam to cieszyć się najwyższej jakości dźwiękiem z dowolnego źródła.

Wzmacniacz posiada również niskoprądowe wyjście subwooferowe. Kinomaniacy lubiący głębokie basy kina akcji, mogą być spokojni o wrażenia dźwiękowe. Takie rozwiązanie niewątpliwie zaspokoi oczekiwania osób, szukających wysokiej jakości dźwięku, zarówno muzyki jak i podczas oglądania filmów.

Jak widać świat stereofonicznych amplitunerów jest bardzo szeroki i dopasowany do naszych potrzeb. Przedstawione powyżej propozycje są jedynie częścią rozwiązań, które mogą Państwo znaleźć w naszych salonach. Lista jest naprawdę długa, od najnowszej propozycji Marantza PM 7000N, po już uznane na rynku pozycje, takie jak RCDN-10 marki Denon. Zapraszamy do odwiedzania salonów Denon Store w całej Polsce, w których Eksperci przedstawią wymienione rozwiązania i pomogą w doborze najlepszego sprzętu. Zobaczcie, gdzie możecie nas znaleźć.

Robert Maćkowiak
Doradca Klienta w Denon Store
Posnania, Pozna