Czym jest multiroom?

0

Czy jest możliwość, aby połączyć głośniki we wszystkich pomieszczeniach bez użycia kabli w jeden system? I czy takie zintegrowane nagłośnienie jest trudne w obsłudze? Zobaczcie czym jest i jakie możliwości oferuje MULTIROOM.

Autonomiczne samochody, drony czy systemy inteligentnego domu – rozwiązania znane dotychczas z filmów science fiction, o których chyba każdy już słyszał, a które jednocześnie stają się powoli codziennością. Dzisiaj podczas budowy domu poza rozprowadzeniem instalacji sanitarnej i elektrycznej nie sposób zapomnieć o rozwiązaniach teletechnicznych. Jednym z podstawowych elementów, a z pewnością jednym najprzyjemniejszych jest funkcja zintegrowanego nagłośnienia naszego mieszkania, czyli technologia multiroom.

Multiroom kiedyś i dziś

Systemy multiroom nie są nowinką techniczną ostatniej dekady. Cofnijmy się kilkanaście lat wstecz, do wczesnych czasów szkolnych w których był popularny radiowęzeł. Już wtedy była możliwość, aby np. w 30 salach grała ta sama muzyka, przerywana wypowiedziami spikera. Wszystkie głośniki były połączone setkami metrów kabli ze wzmacniaczem, mikserem, odtwarzaczem, przed którym siedziała i zarządzała osoba. Dzisiaj można to zrobić znacznie łatwiej.

HEOS multiroom
Wyobraźmy sobie bliską przyszłość: wracamy do domu po ciężkim dniu w pracy. Już w przedpokoju w celu odprężenia włączamy w aplikacji na telefonie relaksacyjną składankę muzyczną. Następnie w salonie prosimy asystenta np. Alexa o włączenie w amplitunerze dekodera telewizyjnego, w którym leci właśnie program informacyjny. Jednak po chwili postanawiamy zabrać ze sobą wypowiedzi naszego ulubionego polityka do łazienki, gdzie bierzemy prysznic. Oczywiście pomijając dużą dozę ironii w ostatnim akapicie, czy właśnie tak będzie wyglądała przyszłość systemów audio? Nie! Tak wygląda teraźniejszość!

Schemat multiroom

Koniec z kablami! Multiroom = bezprzewodowość

Prawdziwym przełomem w systemach nagłośnienia jest bezprzewodowość rozwiązań multiroom. „Bezprzewodowość” w branży audio, latami kojarzyła się ze słabą jakością dźwięku. Nic bardziej mylnego. Rozwój kolejnych standardów transmisji znacznie poprawił stabilność i możliwości przesyłanego sygnału audio.

Zapominając o przygotowaniu instalacji w budowanym niegdyś domu, przy pomocy np. systemu Heos, możemy przenieść, a właściwie dodać dźwięk (m.in. radio internetowe, muzyka z serwisów streamingowych np. Spotify, Tidal, Deezer, obsługa domowego serwera muzycznego) w kolejnych pomieszczeniach za pośrednictwem sieci WiFi.

System Heos

Jest to specjalna linia produktów, a zarazem technologia firmy Denon. Głośniki o wysokiej jakości dźwięku (potwierdzone m.in. nagrodami EISA) charakteryzujące się stabilnością działania i ogromną bazą produktów do rozbudowy nagłośnienia w naszym domu.

Najprostszym i najszybszym sposobem na rozbudowę są aktywne głośniki: Heos 1, 3, 5 i 7. Wystarczy wpiąć je do prądu w zasięgu naszej domowej sieci WiFi, skonfigurować w aplikacji (zajmuje to dosłownie do 10 minut) i działa! Numeracja głośników odpowiada ich wielkości, a co za tym idzie efektowi muzycznemu, jaki jesteśmy w stanie uzyskać. Umówmy się – w łazience czy aneksie kuchennym nie oczekujemy zazwyczaj audiofilskiej jakości dźwięku. Zazwyczaj wykorzystujemy wtedy odporne na wilgoć głośniki Heos 1 lub rozwiązania do zabudowy w połączeniu z niewielkim amplitunerem Heos AMP.

Multiroom HEOS
Większe głośniki możemy zastosować np. w sypialni, gabinecie i dużych pomieszczeniach. W salonach sprawdzą się projektory dźwięku typu soundbar w połączeniu z subwooferem oraz możliwością dodania bezprzewodowych głośników tylnych. Dzięki integracji technologii Heos niemalże we wszystkich nowych produktach firmy Denon oraz Marantz, możemy także połączyć tradycyjne kino domowe, zestaw stereofoniczny, mini wieżę, czy aktywne głośniki w jeden spójny system, obsługiwany z jednej prostej i intuicyjnej aplikacji. Przytoczone przykłady to tylko część z szerokiej gamy produktów, które posiadają obsługę systemu Heos.

Jeżeli zastanawiałeś się kiedykolwiek, jak będzie wyglądała przyszłość domowych systemów audio – z pewnością rozwiązanie Heos będzie najlepszą odpowiedzią na to pytanie.

Zapraszamy do salonów Denon Store, gdzie dostępne są systemy multiroom oraz nasi doradcy, którzy je zaprezentują i pomogą wyborze oraz w konfiguracji.

Zastępca Kierownika
Mateusz Rzewuski
Denon Store Złote Tarasy